A fájdalomnak három nagy típusát különböztetjük meg: a nociceptív, a pszichogén és a neuropátiás fájdalmat. A megkülönböztetés alapja, hogy a fájdalmat szöveti sérülés, lelki rosszullét vagy idegi eredetű károsodás okozza-e. A fájdalom olyan kellemetlen érzés, amelyet valamilyen inger (sérülés, betegség) vált ki, és a receptorok érzékelik. A belső szervek fájdalmát általában tompábban érezzük, mint a felszíni sérülésekét.
Tudta? Ilyen típusai lehetnek a fájdalomnak
Ha a fájdalmat szövetsérülés okozza, nociceptív (vagy más szóval közönséges) fájdalomról beszélünk. Általában jellegzetes éles, sajgó, lüktető érzést váltanak ki, ilyen fájdalmat érzünk, amikor megsérülünk. Tehát nociceptív fájdalmat kiválthat égési sérülés, valamilyen mechanikus seb vagy csonttörés, esetleg zúzódás vagy ficam. Ez a típusú fájdalom lehet gyulladásos vagy nem gyulladásos jellegű is. A neuropátiás vagy idegi eredetű fájdalom hátterében az idegek, a gerincvelő és az agy kóros folyamatai állnak, nem szervi megbetegedés okozza, hanem az, hogy az agy tévesen értelmezi a bejövő jeleket. A fájdalom általában égető, bizsergető, időnként áramütésszerű érzés, időnként érintéssel és hideggel szembeni érzékenység is jellemzi. Egyik legismertebb típusa a fantomfájdalom. A pszichogén, tehát lelki eredetű fájdalom a legrejtélyesebb és legnehezebben kezelhető fájdalomtípus. Előfordul, hogy egyáltalán nem áll a hátterében szervi megbetegedés, de lehetséges az is, hogy a rossz lelkiállapot felerősíti a már meglévő fizikai fájdalmat. Tipikus pszichogén fájdalom például a pánikroham által kiváltott mellkasi fájdalom, amely gyors szívritmussal és légszomjjal is jár. A pszichogén fájdalmak enyhítéséhez általában pszichoterapeuta segítsége szükséges.
(hazipatika)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.