A világ népességének csaknem 40 százaléka túlsúlyos vagy elhízott. Szlovákia sincs jobb helyzetben. A lakosság kétharmada túlsúlyos vagy elhízott. Ez a krónikus betegség lett a 21. század nagy problémája, amihez nem megfelelő étkezés és az ülőmunka is hozzájárult. Szlovákiában azonban hiányzik az elhízottak több szakterület együttműködését igénylő ellátása, kezelése. A szakemberek véleménye megegyezik abban, hogy az elhízottság kezelése nem csak a testsúly csökkentését jelenti.
Több mint 200 szövődménye lehet a túlsúlynak
Szlovákiában nem rendszerszintű a túlsúlyos betegek kezelése. Európában ezeknek a betegeknek az akkreditált speciális központok biztosítanak komplex ellátást. A múlt év végén kapott akkreditációt az SZTA Biomedicinai Centruma kövérségkezelő központja, ahol főleg az életmód módosításának lehetséges megváltoztatására törekszünk – mondja Barbara Ukropcová, az SZTA munkatársa.
A túlsúlyt napjainkban az életmód és az étkezési szokások megváltoztatásával, több mozgással, gyógyszerekkel és bariátriai sebészeti módszerrel kezelik. „A sebészi megoldás a szélsőséges elhízás (BMI >40kg/m2) esetében ajánlott. Nagy előny, hogy más lehetőségekkel is kombinálhatjuk. A betegeknek lehetőséget ad arra, hogy visszatérjenek a normális életbe és hogy javuljon az egészségük. A műtét azonban sok tényezőtől és vizsgálat függ. Rendkívül fontos, hogy a beteg egészséges akarjon lenni és le akarjon fogyni” – mondja dr. Ľubomír Marko, a miniinvazív és a laparoszkópiás sebészet szakembere. Ilyen sebészi beavatkozást az ország több egészségügyi intézményében végeznek. Szlovákiában azonban nem a túlsúly csökkentésére, hanem a másodlagos diagnózisok kezelésére összpontosítanak. Azt már nem nagyon figyelik, miért alakult ki a súlytöbblet.
Az elhízott betegek kezelési költségei 25 százalékkal magasabbak, mint a normális testsúlyú betegek kezelési költségei. Európában ezek a költségek a betegellátásra fordított kiadások 2–8 százalékát teszik ki, ami a rákkezelésre fordít összeghez hasonlít.
Több mint 200 szövődmény
„Az elhízottság azzal jár, hogy az ember gyakrabban betegszik meg, nagyobb a rokkantság kialakulásának esélye, és lényegesen rövidebb ideig él. Jelenleg több mint 200 szövődményt és betegséget ismerünk, ami a túlsúly miatt alakul ki. Az elhízott emberek kétszer gyakrabban lesznek szívbetegek, háromszor- hétszer kapnak agyiér-katasztrófát, megnő a II. típusú cukorbetegség, a daganatos betegségek, a depresszió kialakulásának esélye. A túlsúly megterheli a csontokat, az ízületeket és a belső szerveket. Annak ellenére, hogy krónikus betegség az elhízottság, a kezelés nem sebészi részét az egészségbiztosítók nem fizetik. Bár orvos írja elő, a betegnek kell megfizetnie.
„A betegek kezelhetjük magas vérnyomással, cukorbetegséggel, szívbetegséggel és egyéb betegséggel, de ha nem foglalkozunk a túlsúllyal és az ülő életmóddal, nem tudjuk hatástalanítani azokat a tényezőket, amelyek a betegséghez vezettek” – mondta Ukropcová, hozzátéve, hogy elsősorban az életmód megváltoztatására, nem pedig csak a súlycsökkenésre kell törekedni. Ez viszonylag gyors lehet, de ha nem kíséri hosszú távú életmódváltás, kicsi az esély arra, hogy nem hízik vissza a beteg.
Nagyon kevés obezitológiai szakember és központ van Szlovákiában. Rendkívül fontos lenne, hogy a beteg kezelésében több szakterület vegyen részt. Ha csökkenne a túlsúlyos emberek száma, kevesebb krónikus beteg lenne.
Legfontosabb a beteg
Maga a műtét csak mankó, a többi a betegtől függ. Van olyan beteg, aki a műtéttel 168,5 kilóról 85 kilóra fogyott, s azóta többször már félmaratonit futott. Egy évvel a műtét után normalizálódott a vérnyomása, gyógyszert nem szed, s rendeződött a koleszterinszintje is. Esetében a májzsírosodás mértéke is jelentősen csökkent.
Nem probléma a genetika
Az elhízottság azt jelenti, hogy a szervezetben sok zsír halmozódott fel. Felnőttkorban leggyakrabban a BMI-vel határozzuk meg (testtömegindex) az elhízottság mértékét. A kutatások azt jelzik, hogy az elhízottság nem a genetika, hanem inkább annak a ténynek a következménye, hogy életmódunk az elmúlt időszakban drámai módon megváltozott. Sok kalóriadús ételt fogyasztunk, keveset mozgunk, ülőmunkát végzünk, rosszul alszunk, sokkal több stressz ér bennünket. Mindez elhízáshoz vezet.
Az elhízottság globális járvány, és komplex, preventív, diagnosztikai, terapeutikus és sokáig ellenőrzött eljárást igényel. „Főleg a koronavírus- járvány idején mutatkozott meg, milyen nagy szerepe van a testsúly ellenőrzése szempontjából a telemedicinának. A telemedicina által terjesztett programok lelki segítséget és táplálkozási tanácsokat közvetíthetnek az elhízott betegeknek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.