Szlovákiában a szív és az erek betegségeiben halnak meg a legtöbben, évente körülbelül 25 ezren. E szám kétharmada épp a szívelégtelenséggel függ össze. A betegséget sokan – tévesen – az öregedéssel vagy más betegségekkel, leggyakrabban a tüdőbetegségekkel hozzák összefüggésbe. Tény, hogy olyan súlyos, megállíthatatlan betegségről van szó, amit nem lehet teljesen meggyógyítani.
Tíz ember közül egy szívelégtelenségben fog szenvedni
A szívelégtelenségben szenvedő betegek kilátásai általában nem kedvezők. A diagnózis felállítása után 5 éven belül a betegek 50 százaléka meghal. A szívelégtelenség olyan állapot, amikor a szív képtelen a szervezet minden pontjára vért szállítani, a szerveket és szöveteket oxigénnel és tápanyagokkal ellátni. Az élet során 10 ember közül egynél alakul ki ez a betegség.
Nem az öregedés a fő ok
„A krónikus szívelégtelenség hónapokig vagy évekig is fennállhat anélkül, hogy a beteg tudna róla. E diagnózis veszélye épp abban rejlik, hogy az emberek a tüneteket az öregedéssel tévesztik össze” – magyarázza dr. Eva Goncalvesová kardiológus, a Szlovák Kardiológiai Társaság elnöke.
Ha valaki infarktust kap vagy ischémiás szívbetegségben szenved, nagy a valószínűsége annak, hogy később szívelégtelenség alakul ki nála.
Egy perc alatt 5 liter vér
Az egészséges szív egy perc alatt körülbelül 5 liter vért pumpál a szervezetbe, de ha a szívvel probléma van, légszomj, általános gyengeség, fáradtság, bokadagadás jelentkezhet, mert a szervezet visszatartja a vizet.
„Gyakran fordul elő, hogy az embernek az olyan tevékenység is gondot okoz, amit korábban minden probléma nélkül el tudott végezni. Sokan éjszaka úgy ébrednek, hogy nehezen lélegeznek, és tévesen ezt a magas kor számlájára írják” – egészíti ki dr. Peter Lesný, a Szlovák Kardiológiai Társaság szívelégtelenségi munkacsoportjának elnöke.
Drága betegség
2021-ben az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) adatai szerint szívelégtelenség miatt több mint 22 ezer ember került kórházba. A kórházi kezelést a betegek 9 százaléka nem éli túl, és a kórházi kezelés után két évvel a betegek 15 százaléka újra visszakerül a kórházba. Épp az ismételt kórházi kezelés az, amivel ez a diagnózis nagyon megterheli a betegellátó rendszert. A szívelégtelenség következtében bekövetkezett halálozás – összehasonlítva néhány daganatos betegséggel – lényegesen magasabb. Az előfordulás, a halálozás, a kórházi kezelés és a gazdasági költségek tekintetében a szívelégtelenség nagyobb terhelést jelent a betegellátásra, mint a négy leggyakoribb daganatos betegség – a tüdőrák, a vastagbélrák, a prosztatarák és a hólyagrák – összesen.
A szakemberek véleménye megegyezik abban: Szlovákiában meg kell az embereket tanítani arra, hogyan ismerjék fel a szívelégtelenség tüneteit.
A következő nagyon fontos feladat pedig az, hogy megerősödjön a betegellátó rendszer azok tekintetében, akik szívinfarktust szenvedtek vagy más olyan szívproblémájuk van, amely szívelégtelenséggé fajulhat.
Kicsi az érdeklődés
„A szívelégtelenség miatt kórházba került emberek kedvezőtlen túlélési adatai a szakemberhiánnyal is szorosan összefüggnek. Ideális az lenne, ha a beteget a kórházi kezelés után két héten belül szakember vizsgálná ki” – magyarázza Goncalvesová.
A 70-80 éves emberek 20-30 százalékánál alakul ki szívelégtelenség, de a 40 évnél fiatalabbakat is érintheti. A kedvezőtlen statisztikai adatok sokszor azt is jelzik, hogy Szlovákia lakosságát nem nagyon érdekli az egészség megőrzése. A rendszeres szűrővizsgálat az általános orvosnál, a rendszeres mozgás és az egészséges életmód számos egészségi kockázatot jelentősen csökkenthet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.