Teszteljük a testünket!

Mindenki szeretné tudni, hogy milyen az aktuális egészségi állapota. Erre szolgálnak a modern műszerekkel elvégzett laborvizsgálatok, a különféle egészségügyi felmérések. De vannak egyszerű, akár otthon is elvégezhető tesztek. Ellenőrizze a testét az alábbiak szerint!

Furcsa foltok, fájó pontok, apró duzzanatok? Néhány egyszerű méréssel és önellenőrző vizsgálattal megtudhatja, minden rendben van-e a testében.

Gyakran apró változások jelzik előre a nagyobb problémákat. Csakhogy ezek a jelzések sokszor elsikkadnak a mindennapos rohanásban. Összegyűjtöttük az egészség megőrzése szempontjából legfontosabb, egyszerűen elvégezhető gyorsteszteket, amelyek megmutatják, mikor kell orvoshoz fordulni.

Has- és derékbőség

Sok szempontból veszedelmes a hasra lerakódott zsírpárna. Az érintettek gyorsabban lesznek cukorbetegek, a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk is könnyebben megemelkedhet. Feküdjön a hátára (reggeli előtt). Ha a hasa szép sima, minden rendben. Ha azonban fekve is „felpúposodik”, túl sok a zsigeri zsír. Amerikai orvosok ezt „mérgező zsírnak” nevezik, mert úgy tűnik, jelenléte összefügg a rák-, szív- és cukorbetegség nagyobb kockázatával. E hasi zsírpárnát csakis sovány (szénhidrátban szegény) étkezéssel és sok tornával lehet ledolgozni.

Ha normál testsúlyához képest felszedett öt kilót, ideje ledobni a felesleget! Sajnos a túlsúly még a rák kockázatát is növeli. Ha valakire öt kilónál több szalad fel, máris nőhet a veszély. De soha ne legyen drasztikus a fogyókúra! Ha nyolc-tíz kilónál többtől kell megszabadulnia, annak mikéntjét jobb, ha megbeszéli a háziorvossal.

Mellvizsgálat

A mell rendszeres ellenőrzése hozzátartozik a nők egészségügyi egyszeregyéhez, akárcsak az évenkénti rákszűrés a nőgyógyásznál. Ennek ellenére mindössze a nők egyharmada végzi el otthon a mell havonkénti vizsgálatát.

Bőrvizsgálat

Ózonlyuk, napozás a strandon, szoláriumozás – mindezek hatására az elmúlt években a bőrrákos megbetegedések száma hatszorosára nőtt. Akinek sok az anyajegye, annak ajánlatos havonta megvizsgálnia a bőrét. Akinek 50-nél több anyajegye van, hajlama lehet melanómára (a bőrrák egyik rosszindulatú fajtájára). Nagyon fontos, hogy legalább évente, avagy ha valami változást tapasztal, azonnal keresse fel a bőrgyógyászat. Az aszimmetrikus, szabálytalan szélű, színét változtató anyajegyet pedig minél hamarabb mutassa meg szakembernek.

Vénaellenőrzés

Esténként ólomnehezek a lábaink? Ennek oka a kezdődő visszeresedés lehet, azaz kezdenek elgyengülni a vénában lévő apró billentyűk, amelyek megakadályozzák a vér visszafolyását. Ilyenkor a láb megdagad, az ér kidudorodik, és visszerek alakulhatnak ki, sőt, rosszabb esetben vénagyulladás és trombózis is lehet a következmény!

Lúdtalp

Minden második felnőttnek vannak lábproblémái, amelyek közül az egyik leggyakoribb a lúdtalp. Ez egy ideig panaszmentes, hoszszú távon azonban ízületi kopásokhoz és fájdalmakhoz vezethet.

Testhőmérséklet

Mérje meg testhőmérsékletét ébredéskor, ilyenkor a legstabilabb. Ha rendszeresen túlságosan alacsony, 36 fok alatti értéket mér, baj lehet a pajzsmirigyével. Ha pedig lassú az anyagcseréje, száraz a bőre, ha hirtelen meghízott, ha nehezen viseli el a hideget, ingerült és fáradt, akkor keresse fel háziorvosát.

Egy egyszerű vérkép alapján megállapítható, nincs-e baj a pajzsmirigyével. Az alulműködő pajzsmirigy hízáshoz vezet, még akkor is, ha keveset eszik, és sokat mozog.

Menstruáció

Vezessen menstruációs naptárt! A normális ciklus 21 és 35 nap közé esik. Ha ennél sokkal gyakoribb – utalhat miómára, endometriózisra (ilyenkor a méhnyálkahártya méhen kívüli elhelyezkedése okozza a bajt) egyaránt.

Ha össze-vissza menstruál, rosszabb esetben policisztás petefészek-szindróma is állhat a háttérben. Ha három hónapon túl sem rendeződik a ciklus, keresse fel nőgyógyászát. (fl-int)

ÚJ SZÓ-teszt

Mérje meg a derékbőséget állva (reggel, éhgyomorra), majd a csípőbőséget is (ott, ahol a legjobban kidomborodik a fenék). Ossza el a derékbőséget a csípőbőséggel. (Példa: Derék 83 cm: csípő 101 cm = 0,82) A normál derék-csípő-hányados 0,85. Ha ennél magasabb az érték, akkor abdominális (abdome=hasüreg) zsíreloszlásról van szó. Ilyenkor érdemes felkeresni az orvost, és elvégeztetni egy koleszterin-, triglicerid-, vércukor- és vérnyomás-ellenőrzést.

A mellvizsgálatot célszerű a vérzés abbamaradása utáni harmadik-ötödik napon elvégezni. Álljunk tükör elé, emeljük fel a kart a fej fölé, és tapintsuk végig a jobb mellet a bal kéz ujjaival. Kezdjük kívülről, és haladjunk körben az óramutató járásával megegyezően, egészen a mellbimbóig. Ezután ismételjük meg ugyanezt a bal mellel. Végezetül nyújtsuk ki a kart vállmagasságban, és tapogassuk végig alaposan mindkét hónaljat. Az eredmény: Elváltozás? Ne essünk pánikba! A mellben lévő csomók kétharmada jóindulatú. Két-három hónapon belül azonban érdemes mammográfiás vizsgálatot végeztetni.

Álljunk a tükör elé meztelenül és vizsgáljunk meg minden porcikát. Egy kézitükör segítségével – a fali tükörnek háttal állva – megfigyelhetjük a nyakat, a hátat, a feneket és a láb hátsó részét is. Az eredmény: Különös figyelmet érdemel minden anyajegy, amely nem kerek vagy ovális alakú, hanem aszimmetrikus, a körvonala nem éles, hanem elmosódott, színe nagyon sötét, átmérője nagyobb, mint 5 mm, vagy esetleg kitüremkedik. Az ilyen anyajegyeket minden esetben meg kell mutatni bőrgyógyásznak.

Mérjük meg reggel, ébredés után a boka kerületét ott, ahol a legvékonyabb! Mérjük meg ugyanezt este is, és írjuk fel a két eredményt több napon keresztül! Az eredmény: Ha estére rendszeresen 1–2 centiméterrel vastagabb lesz a boka, az renyhülő vénabillentyűkről árulkodik. A tényleges diagnózist érsebész állíthatja fel ultrahangos vizsgálat után. A legjobb ebben az esetben is a megelőzés: sok mozgással és kevés túlsúllyal egészségesen tarthatjuk a vénákat!

Álljunk benedvesített talppal egy tiszta papírlapra. A talp lenyomata megmutatja, van-e valamilyen elváltozás. Az eredmény: Az egészséges láb lenyomata elöl a lábujjpárnákkal kezdődik, utána jön a szélesebb lábközép és az egyre keskenyebb sarok. Lúdtalp és enyhébb bokasüllyedés esetében a lábközép nagyon széles, és a lábboltozat ellaposodik. A lúdtalpasság következményeként a lábtőcsontok is átépülnek, erre a második és a harmadik lábujj alatt lévő bőrkeményedés utal. Ha elváltozásokat észlelünk, keressünk fel egy ortopéd szakorvost. Rendszeres lábtornával megerősíthetjük azokat az izmokat, amelyek a lábboltozatot alkotják, így elkerülhetjük a lúdtalpbetétet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?