Terhesség és magas vérnyomás

Minden nő életének legnagyobb álma, hogy anya lehessen. Egyeseknél ez hamarabb, másoknál később következik be. Manapság jellemző, hogy az egyetemista lányok, valamint a karrierjüket építő nők később vállalkoznak az anyaságra.

Sok tanulmány foglalkozik azzal, melyik a legideálisabb kor az első gyermek világra hozatalára. Tudjuk, hogy nagyanyáink nem ritkán 16-17 évesen szültek először, ezzel szemben a mai nők többsége 20 éves kor felett vállalkozik először az anyaságra. A legtöbb tanulmány abban teljesen megegyezik, hogy a 16 év alatti és a 35 év feletti terhes nőre több veszély leselkedik a terhesség, illetve a szülés során. Ilyen veszélyt jelenthet az úgynevezett preeklampszia és eklampszia.

Az köztudott, hogy a magas vérnyomás számos veszély forrása lehet. Ha a terhesség alatt, főleg a teherbeesést követő 20. hét után jelentkezik először a magas vérnyomás, számítani lehet arra, hogy a terhesség során két igen súlyos kór egyik tünete lehet.

Preeklampszia

Ha a terhes nő vérnyomása 160/90 Hgmm-nél magasabb, vagy két, hatórás időszak közt mért vérnyomás felső értéke 30 Hgmm, illetve alsó értéke 15 Hgmm-es növekedést mutat, preeklampsziáról beszélhetünk. Persze, a vérnyomás emelkedése nem az egyetlen tünet. A terhes nő végtagjai megduzzadnak, fejfájás gyötri, előfordulhat homályos látás és hasfájás is. Vizeletében megemelkedik a fehérjeszint. Sajnos a betegség okára mindezidáig nem sikerült fényt deríteni. Anynyit azonban tudunk, hogy leginkább az első gyermekét váró nőknél jelentkezik. További kockázatot jelent a 17. életév előtt, illetve a 35. életév után vállalt terhesség, a cukorbetegség, a krónikus vesebetegség is. Súlyosabb, veszélyesebb forma esetén a terhes nő szervezetében egy egész testre kiterjedő éröszszehúzódás (vazospasmus) lép fel, melynek következtében emelkedik a vérnyomás, csökken az egyes szervekbe jutó vér mennyisége. Ugyanígy kevesebb vérhez jut a méhlepény is, ez viszont a magzat számára járhat végzetes következményekkel azáltal, hogy a méhlepény kevesebb vérhez, így tehát kevesebb oxigénhez, cukorhoz és más tápanyaghoz jut. Ha a preeklampsziának e súlyosabb formája fennáll, a magzat növekedése lelassul, az agyában az oxigén és a tápanyaghiány miatt az idegsejtek fejlődése szintén lelassul.

Mit tehetünk?

Mint általában a legtöbb betegségnél, itt is fontos szerepet játszik a megelőzés. A terhesség alatt figyelemmel kell kísérni a terhes nő vérnyomását. Abban az esetben, ha a nő vérnyomása emelkedni kezd, ágynyugalomra van szükség. Ha az anya feszült, ideges, jótékony hatással lehetnek az enyhe nyugtatók (de csak a nőgyógyász engedélyével). Ha a beteg állapota nem súlyosbodik, otthon is lehetőség van a kezelésre: a rendszeres vérnyomásmérésre, a vizelet fehérjetartalmának a mérésére. Gondosan kell jegyezni, mennyi folyadékot ivott a nő, illetve menynyi folyadék távozott el a vizelettel. Az étrend legyen kalciumban gazdag, zsírszegény, fehérjedús. Fontos a sóbevitel csökkentése is. Ha 2-3 napon belül nem következik be javulás, elengedhetetlen a kórházi kezelés.

Eklampszia

Sokszor a leggondosabb orvosi kezelés mellett is romlik a beteg állapota: az egész testre kiterjedő görcsök jelentkeznek. A görcsök főleg a száj körül kezdődnek, majd kiterjednek az egész testre, a beteg teste megfeszül. Nem lélegzik, végtagjai és szája megkékül. Ez az állapot kb. fél percig tart, melyet néhány percig tartó rángások követnek. A görcsök után a beteg eszméletlen, ez az eszméletvesztés akár több órán keresztül fennállhat. Az előbb említett görcsös rángatózások akár többször is ismétlődhetnek naponta, rosszabb esetben folyamatosan ismétlődhetnek. Súlyosbodnak a preeklampszia többi tünetei is: tovább növekszik a beteg nő vérnyomása, főleg a görcsök alatt, a vizeletében egyre több fehérje kerül, magának a vizeletnek a mennyisége viszont csökken. Ezt az állapotot nevezzük eklampsziának, amely mielőbbi segítséget igényel. Ilyenkor ugyanis nemcsak a baba, hanem a terhes nő élete is veszélybe kerülhet, leggyakrabban agyvérzés, szívelégtelenség, illetve tüdőödéma formájában. A betegség leghatékonyabb kezelési módja a terhesség befejezése, de a szülés megindítása előtt a görcsös állapotot kezelni kell. A nem megfelelően kezelt eklampszia a terhes anyák akár 10-15%-nál lehet végzetes, ugyanígy a babák 4-5%-a nem éli túl a betegséget.

Mit tegyünk eklampszia gyanúja esetén?

Mivel a preeklamszia, illetve az eklampszia kiváltó oka ismeretlen, emiatt nincs semmiféle ellenszer sem arra, hogy megakadályozzuk ennek a betegségnek a kialakulását. Ha a terhes nőnek dagad a lába, látászavarok alakulnak ki nála, pl. homályos látás, kettős látás, szédül, esetleg összeesik, csökken a vizelet mennyisége, haladéktalanul forduljon orvoshoz, mert mint a legtöbb súlyos betegséget, ezt is könnyebb a kezdeti stádiumban kezelni. A szakkönyvek szerint a várandós anyukák mintegy 5%-ánál merül fel a betegség gyanúja. Ne féljünk tehát ezekre a tünetekre felhívni a nőgyógyász figyelmét.

A szerző ideggyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?