Tablettafalók lettünk

Ki ne nyúlna fejfájás, megfázás esetén önkéntelenül is egy piruláért a fiókba? A választék bőséges. Gyakran ugyanannak a hatóanyagnak többféle változatát is bevesszük, csak azért, mert nem vagyunk kellően tájékozottak, nem ismerjük eléggé a készítményeket. Pedig igen nagy árat fizethetünk e tájékozatlanságért.

A gyógyszer nélkülözhetetlen az egészség megőrzéséhez, a súlyos betegeknek pedig az elviselhető élethez. Mindemellett nem közömbös, hogy mennyire tájékozott a gyógyszert szedő ember azokról a szerekről, amelyeket hol ritkábban, hol gyakrabban, de szükségszerűen használ. A gyógyszerek nem ártalmatlanok. Alapvetően olyan mérgek, amelyek miközben egyes problémákat megoldanak, másokat viszont előidézhetnek a szervezetünkben. Az orvoshoz fordulók harmadának panaszait a nemkívánatos gyógyszerhatások okozzák. S gyakran ezt a gyógyító sem ismeri fel, ezért újabb tablettát rendel, s minden kezdődik megint, csak a panaszok még bonyolultabbak. A végén már döbbenten tapasztaljuk: tucatnyi tabletta mellett is mind rosszabb a közérzetünk, sőt újabb s újabb betegségeink lesznek.

Az alapellátásban dolgozó orvosok „testközeli” tapasztalata, hogy az emberek többsége egyáltalán nem veszi komolyan az egészséges életmódot. Viszont, ha beüt a baj, általában már csak gyógyszer alkalmazására van idő és lehetőség. A választás még az orvos számára sem könnyű, mivel az új készítmények elképesztő tömegben jelennek meg a gyógyszerpiacon.

Nemzetközi tablettatárlat

Bölcsőtől a sírig címmel a British Múzeum Wellcome galériájában 2003 őszén olyan installációt készítettek, amely egy tipikus házaspár egy egész életen át tartó tablettafogyasztását mutatta be. A képzeletbeli 82 éves asszony és a 76 éves férfi által – orvosi kartotékok alapján kikalkulált – gyógyszermennyiség 28 ezer pirulából állt. A 13 méter hosszú, másfél méter széles pirula és kapszulahalmot két művész egy háziorvos segédletével hozta létre.

Franciák az élen

Európa legszorgalmasabb gyógyszerfalói a francia nők. A beszedett készítmények tekintetében vezetnek az antidepresszánsok, az altatók és a lelki problémákra szánt készítmények. A francia betegségbiztosító pénztár adatai szerint a lakosság negyede szed ilyen szereket. A 70 év feletti nőknek viszont több mint a fele.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?