Kubko kiságyából sokszor hallatszott sírás. Éhes? Fázik? Fáj a hasa? Rosszul evett és keveset aludt, amióta megszületett. Elgyötört mamája szinte éjjel-nappal talpon volt. Aztán megtanult járni, és egy percre sem lehetett ellenőrzés nélkül hagyni.
„Szinte nem ismerek a fiamra”
„Mindig rettegés fogott el, amikor szülői értekezletre kellett mennem, mert másról sem hallottam, csak arról, hogy Kubko nem figyel, Kubko zavarja az órát, Kubko viszszabeszél, Kubko egyszerűen nem való iskolába…” – emlékezik vissza Morávekné a négy-öt évvel ezelőtti eseményekre. – Pedig később kezdett iskolába járni, mert a pszichológus azt mondta, nem fogja kibírni az órát, nem tud végigülni 45 percet. Igaza lett, az első két óra valahogy elment, de a negyediken kezdődtek a bajok. Zavarta a többieket. Az idősebbik fiam és a legfiatalabb lányom problémamentes, semmi gond nem volt velük, de Kubko mindent „bepótolt”. Pedig a tanulással nem volt probléma, viszonylag intelligens, okos fiú. Csak a viselkedése... Azt tudtuk, hogy hiperaktív, s azt is, hogy ezt lehet kezelni, de nem tudtuk, hogyan. A pszichológus azzal biztatott, hogy majd kinövi. Igen ám, de rettegve gondoltam arra, hogy addig még hány szülői értekezletet kell átszenvednem, szégyenkezve végighallgatnom. Meg hát sajnáltam a fiút, hiszen talán ő maga sem tehetett arról, hogy olyan izgő-mozgó – meséli az édesanya középső fia történetét.”
A családban már mindenki tudott a problémáról, s egy baráti összejövetelen, ahol szó esett erről-arról, az édesanya megtudta, hogy Pozsonyban van egy egyedülálló műszer. Azonnal érdeklődött, s kinyomozta, hogy biorezonanciás műszerről van szó, hogy az EU-országokban, de főleg Németországban, Lengyelországban és Oroszországban elismert és közkedvelt. Az első szakaszban a szervezetet megszabadítja a stressztől, helyreállítja az egyensúlyt, a második szakaszban ráállítja a szervezetet a megfelelő energiafrekvenciára. Az édesanya elmondása szerint négyszer voltak kezelésen, és a hatás szinte hihetetlen. „A pedagógusok sorra telefonálnak, s kérdezik, mit történt, mi okozta a változást. A fiam nyugodtabb, már gond nélkül végigüli az órát, nem izeg-mozog, nem zavarja a többieket. Lehet mellette tanulni, és ő is tanul. Szinte nem ismerek a fiamra, teljesen megváltozott. Nagyon örülök, hogy így alakult a dolog, hiszen azóta mintha kicserélték volna. Már alig várom, hogy legyen szülői értekezlet, hogy végre én is nyugodtan ülhessek, s ne kelljen szemlesütve hallgatnom.” (ki)
A stresszhormon és a magzat
A leuveni kutatók 71 – egyébként lelkileg teljesen egészséges, semmilyen pszichiátriai kezelés alatt nem álló – nő terhességét kísérték végig, majd 8-9 évvel később megvizsgálták őket és elsőszülöttjüket. Egyértelmű volt a következtetés, hogy a terhesség idején átélt folyamatos, felfokozott izgalmi állapot magatartási, összpontosítási problémákat okoz a születendő gyermeknek. Azt tartják valószínűnek, hogy a stresszes állapot során a véráramba jutó hormonok a magzat szervezetébe is beépülnek, s befolyásolják agyának fejlődését. A kutatók szerint csak a folyamatosan fennálló stressz okoz a későbbiekben problémát, attól senkinek sem kell tartania, hogy a néhány percen át tartó ijedtség károsíthatja a babát. Ám az átélt stressz mennyiségének csökkentése érdekében meg kell tanulnia minden kismamának a lazítás mikéntjét, hogy enyhíteni tudja az óhatatlanul bekövetkező feszültségeknek a magzatra gyakorolt káros hatásait.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.