Székrekedés = aranyér

Mit kell tudnunk az aranyérről?
Az aranyér igen gyakori betegség, minden második embernek gyötrő panaszokat okoz, megnehezítve ezzel életét.

Mit kell tudnunk az aranyérről?

Az aranyér igen gyakori betegség, minden második embernek gyötrő panaszokat okoz, megnehezítve ezzel életét. A betegség tüneteinek enyhítéséért, a súlyosabb szövődmények elkerüléséért sokat tehetünk mi magunk is!

Mit nevezünk aranyeres csomónak?

A végbél körüli érpárna csomószerű kitágulását. A betegség hasonlít a visszértágulathoz, hisz mindkét esetben a vénák tágulata a probléma alapja.

A csomók elhelyezkedése alapján a betegség négy fokozatba sorolható:

1. Viszketés, kellemetlen érzés tapasztalható, csomó nélkül.

2. Székeléskor megjelenik a csomó, de spontán visszahúzódik. Vérzés, váladékozás gyakori.

3. A csomó már csak ujjal helyezhető vissza.

4. A csomó állandóan jelen van, már ujjal sem helyezhető vissza. Igen fájdalmas.

Milyen tünetekkel jár az aranyér?

Az aranyér tünetei általában ismertek, a diagnózis biztos felállításához azonban forduljunk orvoshoz, hogy kizárjuk a komolyabb betegségeket (pl. rák).

Többnyire fájdalom nélküli viszketés, váladékozás, vérzés a kezdeti tünet. Ezt követheti végbéltáji feszülés, fájdalom. A csomók tartós jelenléte már a betegség előrehaladott állapotát jelzi.

Mik az aranyér kialakulásának okai?

Örökölt vénagyengeség, ülő életmód, túlsúly, székrekedés, túlzott hashajtóhasználat, terhesség, helytelen táplálkozás: rostszegény étrend, alkohol, nikotin, fűszerek, édességek nagymértékű fogyasztása.

Hogyan kezelhető az aranyér?

A panaszok – időben elkezdett – helyi szerek használatával többnyire megszüntethetők. Legtöbbjük vény nélkül is kapható a patikákban. Az igazán hatékony kezelés nemcsak a tünetek gyors felszámolására képes, hanem a vénagyengeség oki terápiájára is.

Bizonyos helyi szerek lidokaintartalmuk révén alkalmasak a gyors fájdalomcsillapításra. Belső csomók esetén a kenőcs a dobozokban mellékelt feltét segítségével juttatható az elváltozás helyére.Amennyiben súlyos gyulladás társul a betegséghez, szteroiddal kombinált kenőcsöt tanácsos alkalmazni. Ez azonban vényköteles, orvos írhatja fel.

Sebészi beavatkozásra csak súlyosabb esetekben van szükség. A helyi szerek alkalmasak a műtéti kezelés előtti és utáni időszak megkönnyítésére is.

Mit tegyünk a megelőzés érdekében?

Megfelelő életmód és étrend (ld. fenn) kialakításával a tünetek gyakran megelőzhetők.

További fontos teendő a székeléseket követő gondos tisztálkodás, mert a bomló székletmaradék gyulladást, fertőzést válthat ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?