Miközben elmélyülten dolgozunk a számítógépen, vagy válaszolunk a telefonunkon az üzenetekre, véletlenül abbahagyhatjuk a légzést. Ez éppen elég ahhoz, hogy megzavarja a rendszeres oxigénáramlásunkat, és akaratlanul is elindítsa a stresszreakciót.
Súlyos következményei lehetnek az e-mail apnoének
Az e-mail apnoe olyan jelenség, amikor az emberek öntudatlanul visszatartják a lélegzetüket, amikor e-mailekre válaszolnak vagy sms-eket írnak – mondja Niraj Naik, a világ egyik vezető légzéstechnikai szakértője, a SOMA Breath nemzetközi légzésiskola alapítója.
„Linda Stone, író, kutató, az Apple és a Microsoft korábbi vezetője, aki 2008 körül először mondta ki az e-mail apnoe fogalmát, kutatásai során több száz ember légzési mintáit figyelte meg számítógép előtt ülve, és azt találta, hogy az emberek körülbelül 80 százaléka öntudatlanul visszatartja a lélegzetét, amikor e-mailekre vagy sms-re válaszol” – mondja Naik.
Idegrendszeri kutatások kimutatták, hogy amikor rendkívül koncentráltan foglalkozunk valamivel, az agy ösztönösen „kikapcsol” bizonyos tudatalatti tevékenységeket – például a légzést, vagy hogy képes legyen észrevenni az éhséget vagy a hőmérsékletet –, hogy az agyi energiát az adott feladatra irányítsa. „A jelenség valójában nem csak az e-mailekre (vagy bármilyen más képernyős tevékenységre) jellemző” – magyarázza Naik. A légzés visszatartása kilégzéskor ösztönösen segít az embereknek abban, hogy jobban koncentráljanak vagy jobban összpontosítsanak arra, amit éppen csinálnak. Egy olyan tudatalatti agyi tevékenység, mint a légzés átmeneti gátlása lehetővé teszi az agy számára, hogy erőforrásait egy nehéz feladat elvégzésére irányítsa át.
Nincs semmi közvetlenül káros az e-mail apnoéban, ha időnként fordul elő, de érdemes odafigyelni, ha gyakran tapasztalja. Ha ez az ösztön rendszeresen beindul, a hatás krónikussá válhat” – mondja Naik. Anélkül, hogy túlságosan belemennénk a tudomány apró részleteibe, idővel a krónikus légzésvisszatartás a szervezet oxigén-, szén-dioxid- és nitrogénoxid- szintjének egyensúlyfelbomlásához vezet. Lényegében az e-mail apnoe akaratlanul is harc vagy menekülés állapotba hozhat minket, bekapcsolva a szervezetünk stresszválaszkapcsolóját, és felerősítve a stressz és a szorongás érzését. Ha nem ellenőrizzük, „ez az egyensúlyhiány hozzájárulhat a stresszel kapcsolatos betegségekhez” – mondja Naik.
A hosszú órákon át tartó, képernyőt bámuló munka, a nagy stresszhatással járó feladatok elvégzése és a rossz testtartás mind növelheti az e-mail apnoe kialakulásának valószínűségét. „A képernyő nézése közbeni görnyedt vagy lecsúszott testtartás összenyomja a mellkast, ami sekélyebb légzéshez vezet” – teszi hozzá Naik. Hogy ne tartsd vissza a lélegzeted a munkahelyeden, szó szerint gyakorold a légzést. „Szerencsére be lehet tanítani az agyunkat arra, hogy a feladatokra koncentráljunk anélkül, hogy öntudatlanul gátolnánk a légzést” – mondja Naik – „Egyre több kutatás utal arra, hogy az olyan tevékenységek, mint a légzés vagy a meditáció, javíthatják az olyan kognitív funkciókat, mint a figyelem, a memória és a végrehajtó funkciók.”
Elmagyarázza, hogy az orrlégzés gyakorlása, amely magában foglalja a lassú, elnyújtott kilégzést (más szóval: a kilégzés hosszabb, mint a belégzés), egyszerű módszer, amelyet az ősi jógik adtak át nekünk a légzésszám, a szorongás csökkentésére és az elme megnyugtatására. Az alapvető légzéstechnikák elsajátítása (és valódi gyakorlása) szintén segíthet az e-mail apnoe hatásainak visszafordításában és segít, hogy jobban tudatában legyünk saját légzésünknek és légzési szokásainknak, és megtanít arra, hogyan lélegezzünk könnyebben stresszes időszakokban.
Így lélegezzen!
Legközelebb, amikor azon kapja magát, hogy visszatartja a lélegzést, miközben e-mailekre válaszol, cikket ír, vagy éppen táblázatokat elemez, próbálja ki az alábbi légzésgyakorlatot.
• Üljön kényelmesen, egyenes háttal.
• Lélegezzen az orrán keresztül néhány másodpercig, töltse meg a tüdejét levegővel.
• Óvatosan, anélkül, hogy bárhogyan is erőltetné, a szájon keresztül fújja ki a levegőt 8 másodpercig.
• Miután kilélegzett, lélegezzen újra teljesen be, erőltetés nélkül, és lassan lélegezzen ki nyolc másodpercig.
• Ismételje meg ezt 20-30-szor egyenletes, folyamatos ritmusban.
(femcafe)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.