Rosttal és sporttal...

Napjainkban rengeteget hallani a koleszterin jelentette egészségügyi kockázatokról és a koleszterinszint csökkentésének fontosságáról. Szlovákiában minden negyedik embernek emelkedett a koleszterinszintje. Mivel a betegség alattomosan alakul ki, a beteg még előrehaladott állapotban is jól érezheti magát.

Napjainkban rengeteget hallani a koleszterin jelentette egészségügyi kockázatokról és a koleszterinszint csökkentésének fontosságáról. Szlovákiában minden negyedik embernek emelkedett a koleszterinszintje. Mivel a betegség alattomosan alakul ki, a beteg még előrehaladott állapotban is jól érezheti magát. Abban az esetben, amikor a magas koleszterinszintre való hajlam öröklődött, a megelőzés elhanyagolásával elősegítjük az egészségi állapot romlását, s ezzel valóban veszélyeztetjük az életet. De vajon mi is valójában ez az anyag, mi a szerepe a szervezetünkben, és mit tehetünk, hogy elkerüljük a vele járó veszélyeket?

A koleszterin önmagában nem káros, sőt fontos szerepe van a szervezet működésében. Ha azonban ártalmas típusából halmozódik fel sok a vérben, szív- és érrendszeri betegségek kockázatával kell számolnunk.

A koleszterin a zsírszerű anyagok csoportjába tartozik, és igen fontos szerepet tölt be az élő szervezet működésében. Részt vesz a sejtfalak felépítésében, a hormonok vázának kialakításában, az epesavak szerkezeti szilárdságának biztosításában, a vitaminképzésben. Koleszterin csak állati eredetű vegyületekben található, a növényekben egy hasonló szerkezetű anyag, az ergoszterin tölti be ugyanezt a szerepet.

ÉLETMENTŐ ELLENŐRZÉS

A megemelkedett vérzsír- és koleszterinszint évekig nem okoz panaszokat. A tünetek jelentkezésekor az érelmeszesedés már előrehaladott állapotban van, ilyenkor már nehéz segíteni. A koleszterin értéke a vérben 5,2 mmol/l fölöttinél a szívinfarktus kockázata a kétszeresére nő. Ezért harmincéves kor előtt ötévente, később évente érdemes ellenőriztetni a laborértékeinket, és ha a számok magasabbak a kelleténél, orvosunkkal, dietetikusunkkal konzultáljunk a követendő étrendről és az életmódváltozásról.

MOZGÁS ÉS DIÉTA

Az elhízottaknál sokkal nagyobb arányban fordul elő a magas koleszterinszint, mint az ideális testsúlyú embereknél, így a mozgásról semmiképp ne feledkezzünk meg. A cigaretta elhagyása is csökkentheti a vér koleszterinszintjét. Ha a vérkoleszterin-értékeink magasabbak az ideálisnál, zsír-, koleszterin- és egyben energiaszegény étrenddel segíthetünk a problémán. Túlsúly esetén elsődleges cél a fogyás, súlycsökkentés.

GONDOLTA VOLNA?

A fokhagyma is segíthet. Vizsgálatok igazolják, hogy rendszeres fogyasztása csökkenti az összkoleszterin-értéket.

A kávéfogyasztás is befolyásolja a koleszterinszintet. Egy amerikai tanulmány szerint azoknak, akik lemondtak a koffeintartalmú kávé fogyasztásáról, csökkent a koleszterinszintjük.

Finn favágóknak hat héten keresztül a nehéz, zsíros ételek helyett könnyű ételt adtak, a szicíliai halászoknak pedig nehéz ételeket. Az orvosok mindkét csoport esetében a koleszterinszint változásáról számoltak be. A favágóké javult, a halászoké romlott.

MIT TEHETÜNK MI?

Olyan élelmiszert fogyasszunk, amely telített zsírsavat tartalmaz.

A tejfölt joghurttal, az állati eredetű zsiradékot növényivel helyettesítsük, tejföl helyett szójatejet öntsünk a kávéba.

Fogyasszunk sok rostot tartalmazó élelmiszert. Ezek főleg gyümölcsben, zöldségben, tésztában, rizsben vannak.

Sportoljunk. Kezdetben a felvonó helyett használjuk a lépcsőket, majd kisebb távokat gyalog tegyünk meg. Hamarosan érezni fogjuk, hogy megnövekedett az erőnlétünk, normalizálódott a súlyunk, javult az egészségünk.

Néhány élelmiszer koleszterintartalma

(mg/100 g élelmiszer)

Sertésvelő 3000

Libamáj 600

Tojás (1 db) 250

Vaj 230

Csirkemáj 200

Téliszalámi 150

Főzőkolbász 100

Sertészsír 86

Csirkecomb 80

Krémtúró 77

Zsírsavtípusok

HDL koleszterin: a koleszterin védő, jó hatású típusa. Elnevezése az angol high density lipoprotein (nagy fajsúlyú zsírsav) kifejezés kezdőbetűiből alakult ki. A már lerakódott koleszterint visszaszállítja az érfalból a májba, s ezzel védi az érfalat.

LDL koleszerin (low density lipoprotein): kis sűrűségű zsírsav, amely az általa szállított koleszterint lerakja az érfalakra, így rontja a sejtek oxigénfelvételét. Ha mennyisége megemelkedik a vérben, ugrásszerűen nő az érelmeszesedés, valamint a szívinfarktus kockázata, éppen ezért a koleszterinnek ezt a fajtáját rossz hatásúnak tartják.

VLDL koleszterin (very low density lipoprotein): rendkívül kis sűrűségű koleszterin, mely szintén elősegíti a lerakódás kialakulását az érfalakban.

Trigliceridek: három zsírsavból álló vegyületek. Ha sok van belőlük a vérben, fokozódik a vérrögök képződésének kockázata.

A koleszterin lerakódása az érfalakra csökkenti az erek átjárhatóságát, fokozatosan elhalnak azok a szövetek, amelyek nem kapnak elég oxigént és tápanyagot, a szívizmot infarktus veszélye fenyegeti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?