Az onkológiában fordulatot jelentett annak a gyógyszernek a felfedezése, amely megakadályozta, hogy a tápanyag eljusson a daganathoz, vagyis hogy a daganat tovább éljen.
Remény a rákbetegeknek
A vastagbélrákban szenvedők előtt a remény 2005-ben csillant fel, amikor a szlovákiai piacon is megjelent a bevacizumab hatóanyagú onkológiai gyógyszer. Lényege, hogy megakadályozza az új erek létrejöttét, vagyis blokkolja a „táplálék” eljutását a daganathoz. A daganat ezzel „éhenhalt”, nem növekedett, s megkezdődött „halálos diétája”. A gyógyszer ugyanakkor segíti a kemoterápia eljutását a rákos sejtekhez, röviden: növeli hatékonyságát. Az eredményekről az onkológusok álmodni sem mertek. Újdonság volt a gyógyszerpiacon, ezért a szakemberek óvatosan nyilatkoztak róla. Mennyire váltotta be a hozzá fűzött reményeket a daganat táplálásának blokátora?
Az ún. BEAT First tanulmányban 41 ország 1965 vastagbél- és végbélrákban szenvedő, átteteket képező betege vett részt. A végső elemzés valamennyi résztvevőjének megműthetetlen áttétes vastag- és végbélrákja volt. Minimális esélyük volt a gyógyulásra. A tanulmány alatt bevacizumabot szedtek kemoterápiával együtt. A kezelés után 215 beteg olyan állapotba került, hogy vállalhatta az áttétet eltávolító műtétet, 170 közülük, ami csaknem 80 százalék, sikerült teljesen eltávolítani az áttétet. A műtét reális esélyt nyújt a teljes gyógyulásra. Korábban egy tanulmány sem hozott ilyen eredményt, mint a BEAT First. A megműtött betegek 79 százalékának sikeresen távolítottak el minden áttétet.
Ezt a hatóanyagot 2005 óta az előrehaladott vastag- és végbélrák kezelésére használják Szlovákiában, s eddig 450 beteget kezeltek vele. A szlovákiai tapasztalatok megegyeznek a világ neves klinikáinak eredményeivel.
Míg a múltban csak bizonyos hatóanyagokkal együtt lehetett alkalmazni, ma már minden, onkológiai gyógyszerrel együtt.
Ennek köszönhetően az eddiginél még több daganatos betegnek nő meg az esélye a teljes gyógyulásra. (ki)
Még több információ: www.tvojanadej.sk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.