Rák: nem halálos ítélet

Félelmet vált ki, pedig évek óta már egyáltalán nem jelent halálos ítéletet a rák. Mintha a szakértők hiába hangsúlyoznák: a betegség annál eredményesebben kezelhető, minél korábban fedezik fel.

Ma is előfordul ugyanis, hogy az onkológusok súlyos állapotban lévő betegekkel találkoznak. Sokan semmibe veszik a rákszűrésre vonatkozó figyelmeztetéseket. A közöny azért is érthetetlen, mert ezek a szűrések ingyenesek. Nem tudatosítanák eléggé az emberek, hogy a kezdeti stádiumban lévő elváltozás, a tünetmentes rosszindulatú sejtburjánzás korai felismerése a beteg gyógyulásának esélyeit növeli? A hazai Rákellenes Liga adatai szerint Szlovákiában egyre emelkedik a daganatos betegek száma: évente kb. 23 ezer új esetet diagnosztizálnak. Annak ellenére, hogy a betegek fele ugyan megkapja a szükséges és korszerű kezelést, mégsem sikerül megmenteni életüket. Dr. Ivan Koza onkológus professzor szerint az orvosok munkáját az idült pénzhiány nehezíti, s a legújabb gyógymód, a génterápia Szlovákiában még utópia. Több korszerű gyógyszerhez a külföldi gyógyszergyártó cégek jóvoltából juthatnak csupán a betegek, mégpedig úgy, hogy bevonják őket a klinikai tanulmányokba.

A súlyos kór megtámadhatja a test bármelyik részét, a több mint 200 daganatfajta változatos kórképet mutat. A végleges gyó-gyulás esélye ezért sem egyértelmű. Az utóbbi évtizedekben az orvostudomány fejlődésével javultak a daganatos betegek életkilátásai, pl. a heredaganat, a gyermekkori leukémia kezelésében jelentős sikereket érnek el a szakorvosok. Ugyancsak jelentős előrelépés történt a mell- és vastagbélrák gyógyszeres, illetve sebészeti kezelésében. A súlyos kór majdnem egyenlő arányban támadja a nőket és a férfiakat, bár minden nemnél vannak szervek, melyek nagyobb valószínűséggel betegednek meg. Az emlőrák a nőket sújtja – bár előfordul férfiaknál is, a tüdőrák esetében a férfiaké az elsőség, de – állítják a szakértők, egyre több nő tüdeje betegszik meg.

Kétfajta daganat

A daganatokat két csoportra osztják: rosszindulatú és jóindulatú daganatokra. A kettő között nagy a különbség. Míg a jóindulatúak növekednek ugyan és nyomják a környező szerveket, szöveteket, nem terjednek át ezekre. Szükség esetén mégis el kell távolítani őket. Karcinómáról akkor beszélünk, ha a rákos sejtburjánzás üreges szerveket támad meg, ha viszont izmokban, szalagokban vagy csontokban alakul ki, szarkómáról van szó. Újabban az orvosok a megbetegedés jelentős kockázati tényezőjeként az életkort említik, amit a WHO számokkal is alátámaszt. Ugyanis ezer 40 éves ember közül hárman, 60 éves közül kilencen és ezer 80 éves közül már 18-an szenvednek daganatos megbetegedésben. Egyelőre nincs magyarázat arra, hogy az öregedő szövetek miért, mitől fogékonyabbak a rákra.

A hajlam öröklődik

A szakértők felismerték, hogy a betegségre való hajlam öröklődik, ám a kór kialakulását a környezeti ártalmak és a hajlam együttes hatása okozhatja. Hangsúlyozzák, hogy a betegség kialakulásának kockázata egészséges életmóddal csökkenthető.

A külföldi szaklapokban közzétett tanulmányok a fejen, nyakon és szájüregben kialakuló daganatokra hívják fel a figyelmet. Az utóbbi 10 évben ugyanis 240 százalékkal nőtt előfordulásuk, és csak minden ötödik beteg éri meg a diagnózis felállítása utáni ötödik esztendőt. Ám ha az érintettek és a hozzátartozók odafigyelnének a szemmel látható tünetekre, ezek a rákfajták gyógyíthatók lennének. Ismert szabály, hogy ha valamilyen elváltozást észlelünk magunkon, és az két-három hét után sem múlik el, szakorvoshoz kell fordulni. A szájüregi daganatok gyógyítása szintén eredményes lehet, de csak abban az esetben, ha az első és második stádiumban kezdik el a kezelést. A nyak- és a fejrák ritkán szóródik szét a szervezetben, ha mégis áttéteket képez, nem támadja meg a többi szervet. A túlélési esély viszont a betegség előrehaladtával csökken.

Tünetlista és megelőzés

Száj- és orrüregrák: a szájpadláson, nyelven, nyelvgyökön kifejlődő daganat tönkre teszi a szöveteket. A daganat vérzik, az íny sorvad, a beteg fogai kihullanak.

Megelőzés: a szájhigiéné betartása, rendszeres fog- és szájápolás, önvizsgálat. (Tükör előtt alaposan vegyük szemügyre szájüregünket, az ajkak repedéseit is. Két ujjunkkal fordítsuk ki ajkunkat és a belső nyálkahártya felszínét is nézzük meg, majd mutatóujjunkkal tapogassuk meg az ajkakat, a nyelvet és az ínyt.)

Gége- és nyelőcsőrák: a nyakon jelentkező csomóval azonnal orvoshoz kell fordulni.

Hangszalagrák: oda kell figyelni a tartós rekedtségre, a hangszínváltozásra. Köhögéskor a véres köpet intő jel. A kórt tükrözéssel állapítják meg, s ma már nagy eséllyel gyógyítható.

Pajzsmirigyrák: a nyak középvonalán kitapintható csomó jelzi. A rákos góc eltávolítása után a beteg sugár-, illetve kemoterápiás kezelésben részesül.

Bőrrák: a sötét, illetve fekete foltokkal jelentkező festékes daganattal azonnal orvoshoz kell fordulni. Leginkább a környezeti ártalmaknak, a napsugaraknak kitett fej és nyak területén tűnik fel. A 3-5 milliméteres elváltozások sikeresen gyógyíthatók.

A méhnyakrák korai felismerése

A rendszeres szűrővizsgálatokra járó hölgyek előtt nem ismeretlen a P jelzés, amelyet a kenet-, ill. a sejtvizsgálat eredményének osztályozására használnak a szakorvosok.

PI és PII: nincs rosszindulatú daganatra utaló jel

PIII: kétséges az eredmény, ismételt ellenőrzés szükséges

PIII/C: gyanúval kell számolni, szövettani vizsgálat szükséges

PIV: mindenképpen szövetmintát kell venni. Nagy valószínűséggel rosszindulatú daganat kezdeti stádiumáról van szó. Műtéttel könnyen, biztonságosan eltávolítható.

PV: rosszindulatú daganat jelenlétére utal.

Figyelmeztető jelek:

– két menstruáció között, vagy nemi érintkezés után fellépő vérzés,

– erős és hosszan tartó havi vérzés,

– tisztázatlan eredetű alhasi görcsök, hasi fájdalmak,

– nyomásérzés a hasban,

– megmagyarázhatatlan vizelési inger,

– hüvelyfolyás,

– a változókor után fellépő vérzés,

– emésztési panaszok, felfúvódások, melyek nem eredhetnek a gyomortól, vagy a belektől.

Szűrési lehetőségek

Emlő

Prosztata

Méhnyak

Vastag- és végbél

Szájüreg

Bőr

Here

Adakoztunk a remény napján

Annak ellenére, hogy világszerte dollármilliókat fordítanak a rákkutatásra, a mai napig nem sikerült megtalálni a kór ellenszerét, a daganatos betegek száma növekszik. A korszerű gyógyítás költséges, az állami egészségügy támogatásra szorul. Nyolcadik éve a daganatos betegeket a hazai Rákellenes Liga is segíti, a nárciszok napja bevételéből az egészségügyi intézeteknek diagnosztizáló műszereket vásárol, valamint a gyógyulást elősegítő, illetve a betegek életminőségét jobbító tervezeteket támogatja. Tegnap országszerte a liga 394 szerződéses partnere segítette az adománygyűjtést, 192 szlovákiai és 53 fővárosi iskola diákjai, cserkészek, vöröskeresztesek, nyugdíjasklubok, ifjúsági szervezetek tagjai a több ezer élő virágon kívül 865 ezer nárcisz kitűzőt kínáltak a remélhetőleg bőkezű adakozóknak. (erf)

A gyűjtés alakulása

1997 420 000 Sk

1998 1 100 000 Sk

1999 3 534 533 Sk

2000 6 698 579 Sk

2001 9 525 383 Sk

2002 10 668 495 Sk

2003 13 834 925 Sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?