ORVOSI SZÓTÁR MINDENKINEK

Fehérjevizelés
Kóros mennyiségű fehérje jelenléte a vizeletben. Az egyénenként változó mennyiségű vizeletürítés miatt a fehérjevizelés mérésének egysége gramm/24 óra és nem gramm/liter. Normális esetben a vizelet napi 0,025%-nál kevesebb fehérjét tartalmazhat.

Fehérjevizelés

Kóros mennyiségű fehérje jelenléte a vizeletben. Az egyénenként változó mennyiségű vizeletürítés miatt a fehérjevizelés mérésének egysége gramm/24 óra és nem gramm/liter. Normális esetben a vizelet napi 0,025%-nál kevesebb fehérjét tartalmazhat. Ha az érték e felett van, akkor fehérjevizelésről beszélnek az orvosok. Ebben a kórképben általában a vese glomerulusaiban (a kéregállomány hajszálerekből álló gomolyagja) keringő vér albuminja, vagy ritkábban fehérvérsejtek kerülnek át különböző okok miatt nagyobb mennyiségben a vizeletbe.

Fehérvérsejt

A vörösvértest mellett ez a vér másik fő alkotóeleme, de az előbbivel ellentétben ez nem tartalmaz festékanyagot. Több fajtája ismeretes: monociták, limfociták és sokmagvú (polinukleáris) granulociták. (Lásd a megfelelő címszavaknál.)

Fehérvérsejt ürítés

Erről akkor beszélnek az orvosok, amikor a vizeletben felszaporodik a fehérvérsejtek száma. Percenként 100 000-es sejtszám felett nagy valószínűséggel húgyúti fertőzés áll fenn.

Fekély

Nem baleseti eredetű folyamatos hiány a bőrön vagy a nyálkahártyán, mely azonban nem hámosodik be önmagától. A lábszáron keletkező fekély lehet vénás, artériás vagy hajszálér eredetű. A gyomor- és nyombélfekély eredet az előbbinél sokkal összetettebb. Lehet Helicobacter pylori fertőzés következménye, okozhatják lelki tényezők, olyan mérgező anyagok, mint a nikotin, csípős fűszerek vagy gyulladásgátló gyógyszerek stb.

Főként a jellemzően két étkezés közötti ciklikusan jelentkező gyomorégés hívja fel a figyelmet a fekély létezésére. A diagnózist gasztroszkópia (gyomortükrözés) segítségével állapítja meg az orvos.

Félelemérzés

Kellemetlen lelki közérzet, melyben a szenvedő egyén valami meghatározhatatlan fenyegető veszélyt érez. Ezt az érzést fizikai megnyilvánulások is kísérik. A félelempéldául erős szívdobogást vált ki: a szív frekvenciája felgyorsul az izomzat vérellátásának fokozása érdekében, hogy veszély esetén gyorsabban lehessen menekülni. És fordítva: testi reakciók is kiválthatnak érzelmeket.

Például egy váratlan „vágta“ a busz után heves szívdobogást okozhat, ami félelmet válthat ki olyanokból, akik már menekültek életükben, mert az átélt vészhelyzetre emlékezteti őket. Egyéb testi tünetek még a fulladásérzés, szorítás a torokban, verejtékezés, szorítása mellkasban, légszomj, reszketés, nyugtalanság, elpirulás, elsápadás, szédülés, bizonytalan fájdalomérzések stb. Lásd: Szorongás, Pánikroham.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?