Nincs élet nélküle

Folytatjuk az emberi test számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok ismertetését.
Magnézium (Mg)
Felnőttek ajánlott beviteli értéke kb. napi 300-350 mg.
Fő magnéziumforrásaink: zöld leveles zöldségfélék, teljes értékű gabonafélék, olajos magvak, száraz hüvelyesek, citrom, csipkebogyó, halak.

Folytatjuk az emberi test számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok ismertetését.

Magnézium (Mg)

Felnőttek ajánlott beviteli értéke kb. napi 300-350 mg.

Fő magnéziumforrásaink: zöld leveles zöldségfélék, teljes értékű gabonafélék, olajos magvak, száraz hüvelyesek, citrom, csipkebogyó, halak.

A magnézium számos enzim alkotórésze, és ezen kívül jelentős szerepe van a csont- és fogképzésben, a normális ideg- és izomműködésben. Kutatások szerint a magnéziumnak védő hatása lehet a szívinfarktussal szemben.

A szervezetben lévő magnézium nagy része a csontokban tárolódik, csak kis része található meg a vérben. A szervezetbe a táplálékkal jut be, és a vizelettel, valamint a széklettel távozik.

Alacsony magnéziumszint kialakulásának okai lehetnek a táplálékkal történő elégtelen bevitelen kívül egyes felszívódási zavarok, tartós hasmenés, alkoholizmus, továbbá egyes hormonális rendellenességek, és a vesék fokozott magnéziumkiválasztása. Ennek tünetei a hányinger, hányás, gyengeség, izomgörcsök, remegés, étvágytalanság.

A magas magnéziumszint általában veseelégtelenségben szenvedőknél alakul ki. Gyengeség, légzési nehézség, és alacsony vérnyomás lehet a tünete.

Foszfor (P)

Felnőttek esetében napi 600-700 mg bevitele ajánlott naponta.

Magas foszfortartalmú élelmiszerek: tej, tejtermékek, húsok, halak, tojás, belsőségek, száraz hüvelyesek, olajos magvak, gabonaőrlemények, banán. A foszfor a csontok, a fogak és a DNS (dezoxi-ribonukleinsav) fontos alkotórésze. Ezen kívül szerepet játszik az energiatermelésben is.

Alacsony foszforszint ritkán alakul ki, mivel táplálékaink nagy része tartalmaz foszfort. Egyéb okok, mint pl. pajzsmirigy-túlműködés, vesebetegség, vizelethajtók hosszú időn át tartó szedése, súlyos alultápláltság, alkoholmérgezés, súlyos égés azonban okozhat alacsony foszforszintet. Az ilyen állapotokból való felépülés nagy mennyiségű foszfátot igényel, és emiatt csökken le a vér foszfátszintje. Tünete lehet az izomgyengeség, aluszékonyság, kóma. A csontok gyengülnek, töredeznek.

A hyperfoszfatémia tünete lehet az érelmeszesedés, keringési zavar, bőrviszketés. Az élelmiszeripar egyre nagyobb szintű foszfátfelhasználása miatt inkább jellemző a túlzott foszforfogyasztás, mint az elégtelen bevitel.

A szerző táplálkozási szakember

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?