Nagyobb figyelmet kellene fordítani a nemi betegségekre, ugyanis a szifiliszben megbetegedettek száma egy év alatt 76 százalékkal, a gonorreában megbetegedettek száma pedig 36 százalékkal emelkedett. Az újonnan megfertőzött személyek vannak túlsúlyban, vezet a Pozsonyi kerület. Ezekre a tényekre mutattak rá az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) legújabb adatai.
Nemi betegségek Szlovákiában – A partnert is kezelni kell
Nagyon fontos, hogy a betegek személyesen, partnerükkel együtt forduljanak orvoshoz, és ne kezdjenek önkezelésbe. Az egyes betegségek tünetei sokszor szinte azonosak, ezért is fontos önkezelés nélkül orvoshoz fordulni, ahol a nemi szervekről (esetenként a szájüregből, végbélből, kötőhártyáról is) történt mikrobiológiai mintavétel után célzott kezelésben részesülhet a beteg. Egyes esetekben a szexuális partnert is kezelni kell, a fertőzés visszaadásának, a „pingpong-effektusnak” az elkerülése érdekében. Rendkívül fontos a nemi betegség átadásának megakadályozása. A betegségek kialakulásának valószínűségét jelentősen csökkenti a felelősségteljes szexuális magatartás, a körültekintő partnerválasztás, illetve az óvszer használata.
Szifilisz
A hivatal 2021 óta 294 szifiliszes esetet jegyez, ami 2020-hoz viszonyítva 76 százalékos növekedést jelent. Ám ha összehasonlítjuk a 2015–2019-es adatokkal, láthatjuk, hogy 16,8 százalékkal csökkent a betegek száma. Hasonlóan, mint az elmúlt években, a férfiaknál fordul elő gyakrabban ez a betegség. Legtöbb eset a Pozsonyi kerületben fordult elő.
A szifilisz (luesz, vérbaj) a régóta ismert nemi betegségek egyik klasszikus példája. Kórokozója a Treponema pallidum, amely szexuális úton terjed, átvihető közvetlenül vérrel, de a terhes anya méhlepényén át a magzatra is átjut. Kezelés nélkül a betegség különböző, jellegzetes lefolyású stádiumokban zajlik, melyek mindegyikében kiemelt szerepet játszanak a látványos bőrtünetek. Általában ezek a panaszok viszik orvoshoz a beteget.
Első fázis, kezdeti tünetek. A szexuális kontaktus során történő fertőződést követően átlagosan 3–4 hét (egyes esetekben akár 80– 90 nap) lappangási időszak következik, majd a betegség korai jeleként a kórokozó behatolási helyén kialakul egy körülírt, gyulladásos, kemény alapú terület, ami később kifekélyesedik (ulcus durum), ám elrettentő látványa ellenére az esetek majdnem felében fájdalmatlan. Átlagosan 6 hét alatt heget hagyva hátra, kezeletlenül is begyógyul. A behatolás helye a nemi szerveken kívül lehet a szájban és a végbélnyílás körül is, a különböző szexuális magatartásformáknak megfelelően. A kezdeti bőrtünet általában egyedülálló, és mindig kíséri a nyirokcsomók fájdalmatlan duzzanata (bubo indolens), alkalmanként a pénisz megduzzadása.
Második fázis. Ha a betegség kezelés nélkül marad, néhány hét vagy 1-2 hónap alatt tovább halad a második szakasszal. Ebben már testszerte láthatók elszórtan panaszt okozó bőrkiütések, melyek mindegyike baktériumokat rejt magában és fertőzhet. Mivel a kórokozó ekkor már szóródott a szervezetben, a tünetek között megjelenhet láz, torokfájás, rossz közérzet, súlyvesztés, hajhullás, fejfájás. A panaszok érinthetik a belső szerveket, a szemet és az idegrendszert is. Az akut tünetek általában 3–6 hét után elmúlnak.
Utolsó stádium. Ha az orvosi segítség ismét elmarad, a betegség éveken át tovább zajlik, és lassan a nem fertőző stádiumba ér. Ebben a számos, hegesedve gyógyuló, torzító, fájdalmatlan bőrtünet mellett az idegrendszer, a szív és a keringési rendszer érintettsége vezet a súlyos szövődmények kialakulásával járó utolsó stádiumba.
Gonorrhoea
Tavaly 424 személy kapott gonorrhoeát, 2020-hoz viszonyítva 35,9 százalékkal lett több beteg. Itt is a férfiak és a Pozsony kerület vezet. A gonorrhoea (más neveken tripper vagy kankó) a klasszikus nemi betegségek közé tartozó kórkép, a nemi szervek és a húgyutak gyulladásos megbetegedése. Kórokozója a gonococcus (Neisseria gonorrhoeae), melynek terjedése történhet szexuális érintkezéssel vagy anyáról gyermekére a méhlepényen át.
Tripper férfiaknál. A tripper tünetei általában férfiakon látványosabbak. A fertőzést követően 2–4 nap lappangási idő után égő érzés kíséretében húgycsőfolyás jelentkezik, ami kezdetben nyákos, majd fehér-gennyes jellegű, gyakorta társul mellé vizeletürítési fájdalom és spontán húgycsőégés, melyek oka a húgycső gyulladása. Az érintettek kis részében (4-5%) nem jelentkeznek tünetek, azonban a beteg fertőz, terjeszti a kórt. Ha nem kap kezelést a beteg, a 7–8 héten át változó intenzitással fennálló tünetek mérséklődnek, a folyamat idültté válik, esetleg ráterjedhet a nemi szervekre, mellékhere- gyulladást, prosztatagyulladást okozva. Ez utóbbi különösen kényes, nehezen uralható és kezelhető állapot, melyet a bakteriális fertőzés megszűnését követően is maradványtünetek (gáttáji, ülési fájdalom, hidegérzékenység, a herékbe sugárzó tompa fájdalom) jellemeznek.
Tripper nőknél. A fertőzés nők esetében hosszabb lappangási idővel (több mint egy hét) döntően enyhe tünetekkel, nehezebben észrevehető módon zajlik, az esetek ötödében a fertőzött egyén nem is észleli a fertőzés jeleit. Enyhe fájdalommal, gyakori vizeléssel járó húgycsőgyulladás jön létre, illetve a méhnyak gyulladása alakulhat ki, mérsékelt hüvelyi folyással. Kezelés nélkül a nők esetében is idültté válik a folyamat. Komplikáció lehet a méhnyálkahártya gyulladása, a petevezetékek, a hashártya gyulladása, melyek később heges összenövéseket hátrahagyva gyó-gyulnak, a következményes szöveti eltérések azonban sterilitáshoz vezethetnek a petefészkek környezetének, valamint a petevezeték üregének elzáródása miatt.
Tünetek mindkét nem esetében. Mindkét nem esetében létrejöhet a mandula, a garat gyulladása, valamint a végbél érintettsége is, ha a fertőzés orális/anális aktus során következik be.
2021-ben 1077 más, többségében nemi úton terjedő betegséget jelentettek.
Trichomoniasis
A férfi vagy női húgycső, illetve a hüvely megbetegedésével járó, gyakori nemi úton terjedő betegség, amelyet a Trichomonas élősködő okoz. A nők esetei jellemzően gyakrabban járnak tünetekkel, hüvelyi égő-viszkető érzés, habos, zöldes, nagy mennyiségű, víz konzisztenciájú hüvelyfolyás formájában. Férfiaknál a kórokozó megtelepedhet a húgycsőben, a prosztatában és a húgyhólyagban, a fertőzés csak ritkán okoz tüneteket. Bizonyos területeken a nem gonorrhoeás húgycsőfertőzéses esetek akár 5–10%-át is kiteheti ez a megbetegedés.
Gombás fertőzések
Gyakran okoz panaszt a nemi szerveken az arra hajlamos egyének esetében. A betegségre hajlamosító tényezők közül legfontosabb a cukorbetegség, de pajzsmirigybetegségek, vas- és cinkhiány, immungyengeség, tumoros betegség is állhat a háttérben, illetve fontos megemlíteni az antibiotikumok, fogamzásgátlók, szteroidok, immunszuppresszáns gyógyszerek szerepét. A tamponhasználat, az irrigálás, intim spray-k, szűk ruházat, műszálas fehérnemű, gyakori szexuális együttlét szintén elősegíti a fertőzés kialakulását, illetve hajlamosít annak visszatérésére. A betegség gyakrabban érinti a nőket, viszketés, égő érzés kíséretében a külső nemi szervek megduzzadnak, vörössé válnak, gyakori vizelés, túrószerű, fehér folyás jelentkezik. A betegség sok esetben enyhébb tünetek formájában krónikussá válik.
A herpeszvírus
Gyakori, nemi szerveket érintő megbetegedés a herpeszvírus (HSV) fertőzés, mely során a nemi szerveken égő érzés, fájdalom kíséretében apró hólyagok jelennek meg. Ezek 1-2 nap alatt felhasadnak, nedvezően váladékoznak, majd pörkösödnek, végül a kemény pörkök lehullanak. A panaszok fellángolását fájdalmas nyirokcsomó- duzzanat, láz, rossz közérzet is kíséri. A tünetek hormonális változás, stresszterhelés, tűző napsugárzás hatására ciklikusan visszatérhetnek.
(nczi-wbb-k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.