A Dél-, Nyugat- és Közép-Ázsiában őshonos gránátalmafa gyümölcse csupán az utóbbi évtizedekben vált nálunk is hozzáférhetővé, s egyre népszerűbb.
Nemcsak finom, egészséges is a gránátalma
A finom, lédús gyümölcsben rengeteg olyan anyag van, ami erősíti az egészséget. Sok benne az A-, a C- és az E-vitamin, továbbá a polifenolok. A zöld teánál is több antioxidánst tartalmaz. Bosznia-hercegovinai és szerb kutatók kísérletet végeztek 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők részvételével, akik nyolc héten át naponta olyan kapszulát szedtek, amely a gránátalma héjából nyert kivonatot tartalmazott. Az utána elvégzett vizsgálatok számos pozitív hatást mutattak: jelentősen csökkentette a vérnyomást, javította a zsíranyagcserét, jó (HDL) és a rossz (LDL) koleszterin arányát, miközben a placebót kapottakhoz képest emelte a jó koleszterin szintjét. Vérnyomáscsökkentő hatásával kapcsolatban azért csak óvatosan bánjunk, ugyanis azoknak nem ajánlott, akik szív- és érrendszeri panaszaikra gyógyszert szednek.
Egy kutatás során a gyümölcs levét középkorú és idős emberek 12 hónapon át naponta fogyasztották (napi 235,6 ml-t). Kiderült: stabilizálta a képi információk megtanulásának képességét. Több kutatás arra utal, hogy segíthet megelőzni az érelmeszesedést. Egyes tanulmányok azt sejtetik, hogy a gránátalma segíthet bizonyos daganatos betegségek esetén, például gátolja a prosztata rákos sejtjeinek szaporodását. Biztató ez az eredmény, de még további, részletesebb vizsgálatokat követel. Vizsgálják azt is, hogy a gyümölcs leve csökkenti-e az ízületi és más gyulladásokat. A gránátalma számos más területen is hasznosítható. A szájüreg nyálkahártyáját érintő, ismeretlen eredetű gyulladásos betegség, a lichen planus, amely a Föld népességének 0,1–4%-át érinti, helyi kezelésére egyiptomi kutatók a gránátalma magjának és a héjának kivonatát tartalmazó gélt alkalmasnak találták. Szacharóz helyett a gránátalma porított leve kiváló lenne joghurtba, mert javítja a joghurt minőségét. A héjából nyert kivonat – fenoljai révén – húskészítmények természetes tartósítószereként alkalmazható; késlelteti a fehérje-oxidációt, tovább marad meg a hús színe. Izraeli kutatók megállapították: koncentrált héjkivonata javítja a juhok tejének minőségét, mert sok benne az antioxidáns és a foszfolipid.
Bár sokáig friss marad, idővel mégis megromlik. Kevés helyen termesztik, ezért ha a világpiacot szeretnék ellátni a termelők, jó lenne, ha növelnék eltarthatóságát. Iráni kutatók erre dolgoztak ki egy ígéretes eljárást. Egy ehető bevonat alkalmazásának lehetőségét vizsgálták. A tragakant gumi, más néven tragantmézga élelmiszeripari adalékanyag (kódja E413). Vízben feloldva áttetsző gél, és stabilizátorként, sűrítőként használják. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy javíthatja az eltarthatósági időt, s bátran ajánlható a gyümölcsöt hagyományos módon tárolóknak. Igazi különlegesség az antociánokban gazdag fekete héjú gránátalma. Már ennek tulajdonságait is vizsgálják: héjának vizes kivonata meggátolja bizonyos baktériumok szaporodását, ezért segíthet egyes fertőző betegségek leküzdésében. A gránátalma az úgynevezett funkcionális élelmiszerek közé tartozik, megéri hát fogyasztani.
(Összeállította: Csibrányi Zoltán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.