Nem sorcsapás a cukorbaj

Nagy-Britanniában röplapokon, út menti óriásplakátokon ez olvasható: Romlott a látása? Gyakrabban vizel? Szomjúság gyötri? Forduljon orvoshoz, mert lehet, hogy cukorbeteg.

Nagy-Britanniában röplapokon, út menti óriásplakátokon ez olvasható: Romlott a látása? Gyakrabban vizel? Szomjúság gyötri? Forduljon orvoshoz, mert lehet, hogy cukorbeteg.

Hazánkban a cukorbetegek általában csak a november 14-ei világnap kapcsán kerülnek a figyelem központjába, holott egyre határozottabban figyelmeztetni kellene nemcsak a betegeket, hanem az egészségeseket is a cukorbetegség veszélyére. Szlovákiában is egyre több a beteg. Pontos adatok nincsenek, de a Szlovákiai Diabetológiai Társaság adataiból megállapítható, hogy míg 1980-ban 122 ezer cukorbeteget jegyeztek, 2001-ben már 263 ezret. A fejlett országokhoz hasonlóan a betegek több mint 5 százalékánál súlyos szövődmények lépnek fel, amelyek drágítják a kezelést. - A világnapon figyelmeztetni szeretnénk mindenkit: lehetőleg előzze meg a cukorbaj kialakulását. Ugyanis a második típusú, ún. öregkori cukorbaj esetében jobb odafigyeléssel, rendszeres testmozgással, észszerű táplálkozással, tehát megfelelő életmóddal részben elkerülhetők a veszélyes szövődmények – ismertette az Egészségügyi Világszervezet álláspontját dr. Jozef Michálek, az egészségügyi minisztérium szakértője. Dr. Zuzana Némethyová diabetológus utalt arra, hogy a hazai betegek általában későn keresik fel a szakorvost. A cukorbaj sokáig tünetmentes, csaknem észrevétlenül rombolja a szerveket, főleg az ereket. A betegnek rendszerint látászavarai vannak. Ekkor derül ki, hogy a magas vércukorszint miatt károsodtak a szem erei, s diabetikus retinopátia alakult ki. Ha a beteg már néhány éve cukorbajos, a szem hátsó részén, a retinán elváltozások alakulhatnak ki, amelyek szemtükörrel jól észlelhetők. Két típusú elváltozást ismerünk: hátsó retinopátia, (a retina duzzanata homályos látást okozhat) és proliferatív retinopátia. Az utóbbi sokkal veszélyesebb, s a súlyosabb látászavar megelőzése érdekében azonnal gyógyítani kell, sőt lézeres kezelésre is szükség van. Minél hamarabb alkalmazzák, a kezelés annál sikeresebb. Mivel az időskori cukorbetegség esetében nem mindig nyilvánvalóak a tünetek, előfordulhat, hogy a betegséget csak 10-15 év múlva, gyakran a már kialakult szövődmények alapján fedezik fel. A látás hirtelen romlik, a sebek lassan gyógyulnak, a végtagok vérellátása romlik, a lábujjak érzéketlenné válnak.

Gyakran ezek a kellemetlenségek hívják fel a figyelmet a cukorbetegségre.

A lassan kialakuló, tünetszegény cukorbetegség ugyanúgy rombolja a szervezetet, mint a diagnosztizált, de nem megfelelően kezelt diabétesz. Minél régebben cukorbajos a beteg és minél magasabb az átlagos vércukorszintje, vagyis minél magasabb a normális értékektől, annál nagyobb az esélye arra, hogy szövődmények alakulnak ki. Jó hír viszont, hogy az ember minél jobban kordában tartja betegségét, élete annál kevésbé fog eltérni az egészséges emberétől.

A cukorbetegség nem sorscsapás. A időskori, 2. típusú cukorbetegség az esetek 90 százalékában elkerülhető lenne, ha az emberek már fiatal koruktól kezdve kerülnék a legfőbb kockázati tényezőket: ha nem híznának el, nem dohányoznának, nem fogyasztanának alkoholt. A megelőzés főként a súlyos szövődmények – veseelégtelenség, végtag-amputáció, vakság – elkerülése miatt lenne fontos.

Mit mondanak a számok?

Százezer lakos közül 5066 cukorbeteg.

A nők 1,3-szor gyakrabban betegszenek meg, mint a férfiak.

Tablettát 124 342 beteg szed, inzulinos kezeléssel 47 174, kombinált gyógymóddal 12 360, a maradék 88 620 beteg diétázással tartotta kordában vérének cukorszintjét.

Emelkedik a szakrendelők száma: 1980-ban 103, 1990-ben 141 és 2002-ben 160 létesült.

2002-ben az 1. típusú cukorbajban 17 782 személy (6,5 százalék), a 2.típusú cukorbajban 249 179 személy (92 százalék)

Életkor szerinti megoszlás:

- 18 éves korig 1067

- 19-49 éves korig 59 358

- 50-60 éves korig 142 591

- 70 éven felül 69 480

Tavaly 22 804 új beteget vettek nyilvántartásba.

Diabetikus nefropátiában 21 935-en szenvednek, 5124 beteg életét veseelégtelenség nehezíti.

Szlovákiában 2186 beteg szorul művese-kezelésre, 23 százalékuk (684 fő) cukorbeteg.

TÁJÉKOZTATÓ

A Dianovum edukációs program jelképe a bagoly

Több ismeret, jobb tájékoztatás, a betegség ellenőrzése – ezek a nyáron meghirdetett Dianovum edukációs program célkitűzései. A cukorbajosok felvilágosítása a betegség elviselését, a tünetek hatásának csökkentését segíti.

– Öt hónap alatt közel 6500 cukorbeteg kapcsolódott be a kezdeményezésbe, a legfiatalabb tagunk 2,5 éves – mutatta be a betegek igényeihez igazodó programot dr. Eleonóra Špánitzová, a Novo Nordisk gyógyszertársaság vezérigazgatója.

– A Dianovum program jelképe a tudást jelképező bagoly. Azt szeretnénk, ha tagjaink minél teljesebb és bővebb ismereteket szereznének betegségükről, a korszerű kezelés lehetőségeiről, a megfelelő diétáról, és testmozgásról, vagyis a szövődmények megelőzéséről – magyarázta.

Klubigazolványukkal hamarosan kedvezményesen vásárolhatnak néhány üzletben, internet-kávézóban, múzeumot, hangversenyt, sportrendezvényt látogathatnak.

A betegeken kívül eddig már 315 egészségügyi dolgozó kapcsolódott be a programba, továbbképzésüket ugyancsak a gyógyszertársaság vállalta.

Közös céljuk a betegek biztonságérzetének növelése, ugyanis egészséges életmóddal a vércukor megfelelő szinten tartható.

További információk a www.cukrovka.sk honlapon olvashatók.

ISMERJÜK MEG

A cukorbetegség latin neve diabetes mellitus, amely a hasnyálmirigy, vagyis az inzulint termelő szerv megbetegedése. A cukorbetegség napjainkban még nem gyógyítható, de élethossziglan tartó kezeléssel kontroll alatt tartható. A cukorbetegségnek két fajtája van. Az I. típusú (inzulinfüggő) cukorbetegség gyermekeknél és fiatal felnőtteknél fordul elő, kezelése inzulin adagolását igényli. A II. típusú (nem inzulinfüggő) cukorbetegség idősebb korban alakul ki, és gyakran diétával, testmozgással bizonyos határ mögé parancsolható, a vércukorszint tablettákkal csökkenthető, bár sok esetben inzulin adagolására szorul a beteg.

TÜNETEK

Gyakori, nagy mennyiségű vizeletürítés.

Kínzó szomjúság és éhségérzet.

Jó étvágy ellenére fogyás.

Fáradtság, gyengeség.

Lassú sebgyógyulás (vágások vagy horzsolások), visszatérő bőrfertőzések, viszketés, különösen a nemi szervek tájékán.

Zsibbadás, érzéketlenség, főleg a lábakban.

SZÖVŐDMÉNYEK

Eszméletvesztés a túl magas, vagy túl alacsony vércukorszint miatt (hiper- és hipoglikémia).

Magas vérnyomás, szívbetegség, vesekárosodás.

Látási zavarok, vakság.

Súlyos bőrfertőzés, gangréna (szövetpusztulás).

KIVÁLTÓ OKOK

Nem teljesen ismertek. A cukorbetegség akkor alakul ki, ha a hasnyálmirigy nem, vagy csak kevés inzulint termel, vagy ha az inzulin nem fejti ki hatását. Az inzulin olyan hormon, amely a cukornak a vérből a test sejtjeibe való szállításához szükséges. Nem elegendő/hatástalan inzulin mellett a cukor a vérben marad, és a vizeletbe kerül. A cukorbetegségre való hajlam örökletes. Az örökletes háttérrel rendelkező egyénekben a túlzott cukorfogyasztás, a túlsúly, a stressz és még a terhesség is kiváltó okként szerepelhet a betegség létrejöttében.

MIT TEHET ÖN?

Forduljon orvosához, ha cukorbetegségre gyanakszik!

Tartson folyamatosan alacsony cukortartalmú diétát, ahogyan az orvos vagy a táplálkozási szakember tanácsolja!

Ha túlsúlyos, fogyjon le! (Enyhe II. típusú cukorbetegségben az alacsony cukortartalmú diéta és a testsúly szinten tartása elég lehet a betegség ellenőrzéséhez.)

Mozogjon rendszeresen! (A testmozgás csökkenti a vércukor/vérzsír szintet, biztosítja a szív edzettségét, segít a fogyásban, és csökkenti a stresszhatást.) Pontosan szedje a felírt gyógyszereket! Naponta ellenőrizze a vizelet és a vér cukortartalmát!

Járjon rendszeres orvosi ellenőrzésre!

Vizsgálja meg naponta lábait, nem sérültek-e!

A gyógyszereket tartsa gyermekek által el nem érhető, biztonságos helyen!

MIT TEHET AZ ORVOS?

Vérteszt segítségével megerősíti a diagnózist.

Vércukorszint csökkentő gyógyszereket és/vagy inzulininjekciókat ír fel. Megtanítja arra, hogyan adja be az inzulint önmagának.

Megtanítja, hogyan ellenőrizze saját maga vizelete/vére cukortartalmát. Figyelemmel kíséri a szövődmények megjelenését és kezelésben részesíti őket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?