Március óta különösen érzékenyek vagyunk arra, ha valaki a közelünkben elköhögi magát. Azonnal a Covid-19-re gondolunk, s automatikusan hátrább lépünk. Pedig a köhögés nem betegség, hanem tünet, s többféle oka lehet. Hasznos tanácsokat tartalmazó összeállításunk, amely a národný portál zdravia honlap alapján készült, a száraz és a nedves köhögés közötti különbséget és a kezelést mutatja be.
Nem betegség, hanem tünet a köhögés
A légutak nyálkahártyája állandóan termel kis mennyiségű váladékot. Ha a szervezetbe vírusok, baktériumok, ingerlő vagy veszélyes anyagok jutnak, az alsó és felső légutak receptorai fokozott váladéktermeléssel reagálnak, a szervezet pedig védekezik, igyekszik köhögéssel megszabadulni a felesleges váladéktól, s így megtisztítani a légutakat.
Köhögést válthat ki valamilyen allergén, szennyeződés vagy súlyos betegség, mint amilyen a cisztás fibrózis, a szívbetegség, a reflux. Az esetek döntő többségében azonban a vírusok és baktériumok által kiváltott fertőzés okozza a köhögést. Ilyen a krónikus légcsőgyulladás, ami – ha nem jól kezelik – akár tüdőgyulladássá és mellhártyagyulladássá is fajulhat. A felső légúti betegségeket – a vírusos náthát, a heveny és krónikus bakteriális orrmelléküreg- gyulladást és gégehurutot –, továbbá a szamárköhögést, a kanyarót, a tüdőtuberkulózist is kísérheti köhögés.
Gyerekek és idősek veszélyben
Leggyakrabban a gyerekeket és az idős embereket érinti. Bár legtöbben köhögés miatt keresik fel az általános orvost, nem egyszerű megtalálni a megfelelő kezelést. Fontos megállapítani, hogy heveny vagy krónikus, száraz vagy nedves köhögésről van-e szó.
Gőzölés kamilla- és zsályafőzettel
A száraz köhögésre görcsös rohamok jellemzők, amit cigarettafüst, por, gáz vagy vegyi anyag válthat ki A fertőzés első napjaiban jelentkezik, de általában 2-3 napnál nem tart tovább, váladék csaknem egyáltalán nem képződik, vagy csak kis mennyiségben, és a köhögést gyakran mellkasi fájdalom kíséri. Ez a fajta köhögés az asztmára, a refluxra, a mellhártyagyulladásra vagy a Covid-19-re jellemző. Gyakran éjszaka vagy a reggeli órákban jelentkezik, és nagymértékben rontja az alvás minőségét. A házi receptek közül elsősorban a kamilla- vagy zsályafőzettel végzett gőzölés ajánlott. Ha a köhögés miatt nem tud aludni, a gyógyszertárban kaphatók köhögéscsillapítók, de az orvos ajánlása nélkül 5-7 napnál tovább nem szabad használni.
A nedves köhögést az jellemzi, hogy nagyobb mennyiségű váladék képződik. Ha a légutakban felhalmozódik, csökkenti átjárhatóságukat. A beteg gyakran köhög és nehezen lélegzik. Bár a köhögéssel távozik a mikroorganizmusokkal teli felesleges váladék, a beteget nagyon megterheli.
Mikor van szükség orvosra?
- ha a vény nélkül kapható szerek egyhetes alkalmazása után sem enyhül a köhögés, hanem inkább erősödik
- ha a betegnek más társult betegsége is van
- ha egy évnél nem idősebb gyerekről van szó
- ha terhes vagy szoptató anyáról van szó
Nem kell azonnal orvoshoz menni, ha köhécselünk, szakszerű tanácsokat a gyógyszerész is adhat. Azonban mindig figyelmesen el kell olvasni a készítmény tájékoztatóját és betartani az ajánlott adagolást.
Házi receptek:
Hagymatea vagy hagymalé: amit akkor kapunk, ha felszeleteljük. Mézzel fogyasszuk. A szakemberek ajánlják a méz és a citrom kombinációját.
Gyógyteák vagy -szirupok: száraz köhögéskor segít az orvosi ziliz, nedves köhögéskor bevált a tavaszi kankalin, a kakukkfű, az ánizs és az édeskömény.
Elsősegély
- Öblítsük ki az orrunkat sós oldattal – segít megtisztítani a légutakat.
- Kerüljük a dohányzást, ne tartózkodjunk füstös helyiségben, hogy ne ingereljük a nyálkahártyát.
- Ha éjszaka köhögünk, tegyünk vánkost a fejünk alá, és aludjunk a hátunkon.
- Ha fertőző betegségünk van, maradjunk ágyban.
- Zsebkendőbe vagy a könyökhajlatba köhögjünk, gyakran mossunk kezet.
- Ha betegek vagyunk, senkivel ne fogjunk kezet.
- Ne feledkezzünk meg a kellő mennyiségű folyadékpótlásról.
- Emeljük meg a helyiség nedvességtartalmát, hogy ne ingereljük a nyálkahártyát, használjunk párásítót vagy a fűtőtestre tegyünk egy edény vizet.
- A helyiség hőmérsékletét 19-20 °C-ra csökkentsük, a túlfűtött szoba ingerli a légutakat.
- Ha állapotunk egy hét öngyógyítás után sem javul, forduljunk orvoshoz.
- A köhögés kezdeti szakaszában konzultálni kell az orvossal, ha súlyos betegről, terhes vagy szoptatós nőről, vagy egy év alatti gyerekről van szó.
(kovács)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.