Életünk egyik napról a másikra megváltozott, a nap nagy részét – remélem – a többség otthon tölti. Bezártak a vendéglők, a síközpontok, a fitneszközpontok, több időnk jut a családra, a délutáni sétára, a főzésre és a kalóriák számolására… Dr. Ivan Majerčák kardiológus és obezitológus elmondta, hogyan őrizhetjük meg testsúlyunkat ebben a nehéz időszakban, amikor már csak unalomból is többet nassolunk.
Most különösen fontos, hogy mi kerül a tányérunkra
A változatos étrend az alap
Több időnk van, ami abból a szempontból jó, hogy jobban odafigyelhetünk, mi kerül a tányérunkra. „Gondolják át, mit ettek egész nap, írják le az étlapot, és próbálják kiszámítani, valójában mennyi kalóriát fogyasztottak, és melyik ételben volt a több kalória – mondta a kardiológus, majd hozzátette: – Az étel legyen változatos, ideális az, ha magunk készítjük el, s nem félkészáruból.” Természetesen ezekben a napokban zöldséget és gyümölcsöt is rendszeresen fogyasszunk.
Elég megtisztítani egy sárgarépát, és csipsz helyett este a tévé előtt ezt rágcsáljuk. Jobb lesz a hangulatunk, és az immunrendszerünk is erősödni fog.
Nem csak akkor fontos a napi zöldség- és gyümölcsfogyasztás, ha magas a koleszterinszint
– jegyezte meg a szakember.
Emellett nagyon fontos a folyadékpótlás is, ezért naponta ellenőrizzük, mennyi folyadékot ittunk, de hiba lenne, ha megfeledkeznénk a mozgásról. Tartsuk szem előtt, hogy nemcsak a testnek, hanem a léleknek is jót tesz.
A védettség a hasban kezdődik
Az elmúlt napokban eltűntek a gyógyszertárak pultjairól a vitaminkészítmények, ám a probiotikumot tartalmazókból van elég. Pedig egészségünk a bélrendszerben lévő baktériumoktól, vagyis a mikrobiomtól függ
– mutatott rá az obezitológus.
A legjobb források
Aki ódzkodik a gyári készítményektől, annak bemutatjuk a legjobb természetes probiotikus forrásokat: ? Kombucha: Ez a fermentált (erjesztett) ital tele van probiotikummal. Reggel éhgyomorra érdemes inni.
Kefir: Szintén fermentált ital, csak ez tejből készül. A probiotikumokon
kívül egyéb hasznos tápanyagokat is tartalmaz.
Savanyú uborka: A tradicionálisan készített savanyú uborkáról beszélünk, amely nem tartalmaz cukrot és erjesztési folyamaton megy keresztül. K-vitamint is tartalmaz.
Miso: Erjesztett szójakészítmény, amely paszta állagú.
A szójababot erjesztik sóval és koji gombával. A probiotikum mellett gazdag fehérjében, rostokban, vitaminokban és növényi összetevőkben.
Joghurt: Válasszon natúr joghurtot. Ami élőflórás, az nem biztos, hogy probiotikus, hiszen minden joghurtban van élő baktérium, de a probiotikusakban még hasznos baktériumok is!
Savanyú káposzta: Fermentált zöldség, amelynek magas a rosttartalma, valamint a C- és B-vitamin-tartalma.
Nem kell télig várni vele, egész évben fogyasztható.
Étcsokoládé: Valójában a jó minőségű csokoládé is lehet probiotikum, ha magas kakaótartalommal (legalább 70%) rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a rosttartalma is magas, emellett gyulladáscsökkentő hatása van.
Tempeh: Erjesztett szójakészítmény, amelyet élesztőkultúrával készítenek. Magas a proteintartalma.
(hp-k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.