MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

A madárkór nem madárinfluenza
Jelige: Galambposta. „Fél éve foglalkozom galambtenyésztéssel. Az ismerőseim azt mondták, legyek óvatos, mert madárkórt lehet tőlük kapni.

A madárkór nem madárinfluenza

Jelige: Galambposta. „Fél éve foglalkozom galambtenyésztéssel. Az ismerőseim azt mondták, legyek óvatos, mert madárkórt lehet tőlük kapni. Azt szeretném megkérdezni, mi az a madárkór? Ez a madárinfluenza egyik formája?”

A madárkórt, más néven ornitózist egy Gram-negatív baktérium, a chlamydia psittaci, nem pedig a madárinfluenza vírusa okozza. Ez egy olyan 300 nanométer nagyságú kórokozó, mely főleg a megtámadott személy sejtjeiben élősködik. A fertőzés madarakkal való kontaktus során következik be, az emberi szervezetbe a kórokozók főként belégzéssel kerülnek. Különösen nagy veszélynek vannak kitéve a csirkefarmok dolgozói, a madártenyésztők, madárgondozók stb. A lappangási idő általában 1-2 hét, majd a tünetek aránylag hirtelen jelentkeznek. Leggyakoribb panaszok a hidegrázással kísért láz, fejfájás, hátfájdalom, rossz közérzet, orrvérzés, izomfájdalom, köhögés, levertség. Gyakran alakul ki atipikus tüdőgyulladás: a röntgenkép jelentős gyulladásos elváltozást mutat a tüdőn, melyhez szegényes belgyógyászati lelet társul. Ritkábban hasmenést, esetleg székrekedést, hasfájást, lépnagyobbodást, illetve szívizomgyulladást is észlelhet az orvos, de előfordulhat különböző súlyosságú tudatzavar is. Súlyosabb esetekben neurológiai zavarok is jelentkeznek: agyhártya- illetve agyvelőgyulladás, gerincvelő-gyulladás, agyidegbénulás stb. A helyes diagnózis felállítása legtöbbször vérvizsgálattal történik: a szervezet a fertőzést követő 2. héten úgynevezett antitesteket termel, melyek jelenléte a chlamydia psittaci általi fertőzést bizonyítja. A madárinfluenzával ellentétben az ornitózis antibiotikumos kezelésre jól reagál, főleg ha idejében kezdték el a gyógyszeres kezelést. Az antibiotikumos kezelés olyannyira hatékony, hogy maradványtünetek csak ritkán fordulnak elő, akkor is főként ingerlékenység, kóros fáradékonyság a leggyakoribb.

Dr. Póczik Gábor neurológus

Hasi fájdalmak puffadással

„Szeptember óta a feleségemnek emésztési és gyomorproblémái, valamint fájdalmai voltak. A gyógyszerek sajnos nem segítettek. Aztán hasnyálmirigy-gyulladást, majd diverktikulózist állapítottak meg nála. Új gyógyszereket kapott, kicsit jobban van. Szeretné tudni, hogy kezelhető-e az említett betegség vagy nem.”

Sajnálom a feleségét, de több mint valószínű, hogy a betegségét éppen az emésztési zavarok okozzák. A puffadás arról tanúskodik, hogy a szervezet mérgezi magát, vagyis a sok probléma, gond és stressz miatt összeszorulnak a belső szervek, és nem termelnek elegendő emésztőnedvet. Először elkezdenek szaporodni a rothasztó baktériumok, amelyek káros anyagaikkal blokkolják az immunrendszert, majd megtelepszenek a penészgombák (kandidák) és mérges gázokat termelnek. Ekkor érzi a beteg a fájdalmakat és a puffadást. Később ezek a káros anyagok rontják a belső szervek működését és ez a hasnyálmirigy-gyulladás egyik oka. A divertikulumok kialakulását ezek a káros anyagok segítik elő, mert állandóan irritálják a vastagbél nyálkahártyáját. A megoldást a méregtelenítő-tisztító kúra jelentené, amellyel megsemmisíthetjük a rothasztó baktériumokat és a penészgombákat. Ez a folyamat mindenkinél más és más, és mindenkinek kevesebb vagy több időre van szüksége, hogy a szervezet megtisztuljon és helyreálljon a rend.

Dr. Nagy Géza természetgyógyász

A fehér csíkoknak több oka lehet

„Komolyabb betegségem nem volt, de egyvalami azért aggaszt. A kezemen, de legtöbbször a jobbon, néha viszket a bőr, s amikor megvakarom, fehér csíkok keletkezik rajta, amelyek soha nem barnulnak meg. Mi okozhatja ezt, és hogyan kezeljem? Léptezik valamilyen krém, amely eltünteti?”

Kérdése túl tömör ahhoz, hogy pontosan válaszolni tudjak rá. Lehet, hogy a kaparás túl mély, így sebhely marad utána, ahonnan kiveszik a bőrfesték, ezért marad fehér. További lehetőség a vitiligo, az autoimmun betegség, amely során ellenanyagok képződnek és pigmenthiányos részek alakulnak ki. Ezek vagy spontán módon, vagy apró sérülések miatt keletkeznek. Minden esetben azt ajánlom, keresse fel a bőrgyógyászt, hogy feltárja az okot és lehetséges kezelési módot javasoljon.

Dr. Pápay Éva bőrgyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?