MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

A genetika is közrejátszhat
Jelige: Katalin. „Középkorú nő vagyok. Már több mint egy éve sokszor lefekvés után nagyon kellemetlenül érzem magam, furcsán zsibbadnak a lábaim.

A genetika is közrejátszhat

Jelige: Katalin. „Középkorú nő vagyok. Már több mint egy éve sokszor lefekvés után nagyon kellemetlenül érzem magam, furcsán zsibbadnak a lábaim. Ilyenkor szinte mindig mozgatnom kell őket, de az is előfordul, hogy kénytelen vagyok felkelni és járkálni a szobában, hogy elmúljanak ezek a kellemetlen panaszok. Nem tudom, mi okozza ezeket a panaszokat, mivel nem dohányzok, alkoholt sem fogyasztok rendszeresen, és nem érzem magam betegnek.”

Kedves Asszonyom, az Ön által említett panaszokat orvosi néven nyugtalan lábak szindrómának nevezik. A lábakban kellemetlen érzés alakul ki, mely a combtól lefelé jelentkezik mindkét oldalon. Leggyakrabban estefelé keseríti a beteg életét, főként puha ágyban való fekvéskor, puha széken való üléskor. Sokkal kellemetlenebb, ha nyilvános helyen jelentkezik, amikor a beteg képtelen nyugodtan ülni, elkezdi folyamatosan mozgatni a lábát. Ha nem múlnak el, illetve súlyosbodnak a panaszok, kénytelen valamilyen mondvacsinált okkal felkelni és járkálni. A legtöbb betegnél panaszmentes időszakok is vannak, melyek nagy megkönnyebbülést jelentenek. Ha a panaszok minden éjszaka jelentkeznek, és órákig tartanak, a beteg képtelen rendesen kialudni magát, ami hosszabb távon depresszióhoz, ritkábban akár öngyilkossághoz is vezethet. Az esetek körülbelül egyharmadában genetikai tényezők játszanak szerepet, míg a többi esetben az idegrendszer valamilyen megbetegedéséről van szó. Leggyakrabban cukorbetegségnél, vesebetegségnél, magas koleszterinszintnél, vitaminhiánynál, vérszegénységnél, vashiánynál jelentkezik, de előfordulhat Parkinson-kór esetében is. A tüneteket enyhítik a karbamazepin, klonazepam, L dopa tartalmú készítmények.

Dr. Póczik Gábor ideggyógyász

Kemoterápia után lehet gyerek?

„Férjem 51 éves volt, amikor rosszindulatú daganatot találtak a tüdején. Műtét következett, s néhány éve jól érzi magát. A kemoterápia három hónapig tartott. Egy évvel utána hűtlen lett hozzám, jelenleg van egy kisfia. Barátnőjének akkor más kapcsolata is volt. A kemoterápia után még születhetett fia?”

A kemoterápia a gyorsan osztódó sejteket pusztítja el. Emellett a vérképződés szenved a legnagyobb kárt és a spermaképződés. A spermaképződés zavara lehet hosszú vagy rövid távú. S ez a gyógyszerektől, a spermaképződés minőségétől függ, valamint a férfi egyéni regenerációs képességeitől. Elvileg elmondható, hogy az esetek többségében a kezeléstől számított két éven belül felújul a spermaképződés. Volt már rá példa, hogy a kemoterápia befejezése után fél évvel helyreáll a spermiogramm. Viszonylag sok az olyan férfi, akiknél két év után sem képződik sperma vagy több év után sem. Biztonságot a genetikai kivizsgálás ad az ön esetében, amely egyértelműen megerősíti vagy megcáfolja, hogy a gyermek apja az ön férje-e.

Dr. Martin Hrivňák szexológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?