Mit egyen a gyerek?

A gyermekek étkeztetésekor mindig azt tartották szem előtt, nehogy éhezzen a kicsi. ĺgy mindig inkább a táplálék mennyisége volt a döntő. Ez nálunk már nincs így, de a fejlődő országokban még mindig nagy problémát jelent.

Tájainkon az éhség már nem probléma, és egyre inkább előtérbe kerül a minőség kérdése. Számos területen fedeztünk fel hiányosságokat, amelyek a gyerekkorban alakulnak ki, de csak néhány év múlva éreztetik hatásukat. Ide sorolható az érelmeszesedés, a kövérség, a csontritkulás stb.

A szervezet fejlődésével párhuzamosan megnő az energiaigény is. A súlynövekedés az első évben a legnagyobb: a súly megháromszorozódik, a magasság 50 százalékkal nő. Az alaptápanyagok aránya – fehérje, zsír, szaharidok – lényegében változatlan marad. Gyermekkorban energiaforrásként kissé több zsírt hasznosít a szervezet, ám felnőttkorban inkább tartalékról van szó. Az egyes korcsoportok között nincs lényeges különbség az élelem összetételében, ám amiben van: a fehérje- és az energiaigény megterheléskor megnövekszik.

Fehérje: Legmegfelelőbb az állati és növényi fehérje kombinációja. Ezért nem tartom helyesnek a húsos-zöldséges tápot a tejtáplálásról való leszoktatás idején. Az intenzív növekedés idején több fehérjére van a szervezetnek szüksége.

Szaharidok: A cukrot mint édesítőt korlátozni lehet. Csökkenteni kell a glükémiai indexet is, de több rostos ételt adjunk a kicsinek.

Zsírok: a telített zsírokat korlátozni kell, nagyobb hangsúlyt kell helyezni a telítetlen zsírsavak kellő mennyiségére. Az anyatejben ez megvan, de gondoskodni kell a kellő mennyiségről. Az új felfogás szerint a rostot, flavonoidokat, meszet, nátriumot csökkenteni kell, és kevés sót ajánlatos használni.

Az ételkészítés technológiája

A felnőttek esetén korlátozni kell a sütést, kisütést, a gyerekek esetében ne vegyi, hanem hőkezeléssel tartósítsuk az élelmiszert. Kezdetben ugyan nem észlelhetőek változások, de később zavar mutatkozhat az immunrendszer működésében.

Túlsúly: megnő a cukorbetegség és érelmeszesedés kialakulásának veszélye.

Magas vérnyomás: súlyfelesleg, csontritkulás

Ne csak a mennyiségre, hanem főleg a minőségre helyezzük a hangsúlyt.

A civilizációs betegségek nagyfokú előfordulásának oka a genetikai tényezőkben keresendő, s ott, hogy gyermekkorban a szülők nem vették figyelembe a táplálkozás minőségi szempontjait. Az ételt a táplálkozástudomány legújabb ismeretei szerint kell elkészíteni. Ezért fontos, hogy jó minőségű termékeket vásároljunk.

A szerző táplálkozási szakember

Nem ajánlott élelmiszerek a csecsemőknek

tej: tehén, kecske, juhtej

tojás és tojásból készült termékek

halak, beleértbe az édesvízi halakat is

szója, beleértve a szójatejet is

hús: füstölt

zöldség: spárga, zeller, kel, gomba, hagyma, zöldborsó, paprika, retek, torma,

gyümölcs: citruszfélék, exotikus gyümölcs

édesség: csokoládé, kakaó

fűszer

mandula, földi mogyoró, dió, kesu, amerikai mogyoró, pisztácia

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?