Milyen gyakran fordul elő, hogy éjszaka felébred és megnézi az órát? Nem véletlen, hogy például hajnali háromkor történik ez. Épp ilyenkor szoktak ez emberek olyan dolgokról gondolkodni, amelyek félelmet és kellemetlen érzéseket keltenek bennük.
Miért ébred fel hajnali 3 órakor?
Az emberi szervezettel ilyenkor történik valami. Ebben az időben a test központi részének hőmérséklete emelkedni kezd – írja az iflscience.com. Az alváshormon, a melatonin kiválasztása ilyenkor éri el a csúcsot, a kortizol, a stresszhormon szintje pedig megemelkedik, a test fokozatosan felkészül a reggelre. Figyelemreméltó, hogy ez az aktivitás a környezettől függetlenül történik. A test tudja, mikor mit kell tennie.
Egyébként minden éjszaka többször felébredünk, miközben a felületes alvás az éjszaka második felében gyakoribb. Ha jól és mélyen alszunk, az ébredéseket nem tudatosítjuk. Ám ha egy kis stresszt élünk át, nagy az esélyünk arra, hogy az ébredésekről tudni fogunk. Nem csoda, hogy a pandémiáról mint stresszt kiváltó tényezőről beszélünk, ami megzavarja az alvást. Ráadásul ha tudatosítjuk, hogy éjszaka felébredtünk, ez szintén stresszt okoz. Következményeként nehezebben alszunk el. A stressz hatására álmatlanságban is szenvedhetünk. Az ébrenléttől való félelem úgynevezett szorongásos éberséget válthat ki.
Az álmatlanság kezelésében fontos szerepet játszik a kognitív-behaviorális terápia segítségével történő kezelés. Erős kapcsolat van az alvás és a depresszió között, tehát fontos, hogy ha alvászavarban szenved, azt megbeszélje orvosával.
Körülbelül hajnali három órakor testi és kognitív szempontból az alvási ciklus legalacsonyabb szintjén vagyunk. Ez az idő a fizikai és emocionális felépülés ideje. Az éjszaka közepén teljesen egyedül vagyunk gondolatainkkal. Nem csoda, hogy ilyenkor kezdünk gondolkodni a problémákról és gondokról. Általában azonban nem találjuk meg rá a megoldást, csak a problémát nevezzük meg és a lehető legrosszabb jövőt vetítjük magunk elé. Ilyenkor saját magunkra összpontosulnak gondolataink. Sajnálatot vagy bűntudatot érzünk, vagy gondolatainkat a bizonytalan jövőbe fordítjuk, aminek hatására indokolatlan aggodalmat érzünk. Ha ez a helyzet többször megtörténik, és alvás helyett valami kellemetlenségről gondolkodunk, figyeljünk az érzéseinkre, konkrétan a légzésre, lényegében a meditációra és a légzésre összpontosítsunk. Minden igyekezete eredménytelen? Keljen fel, és olvasson! Egyszerűen terelje másfelé a figyelmét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.