Mérhető idő az ember szervezetében...

Negyvenkét millió szívdobbanás, 12 cm-rel hosszabb haj, 7 millió liter beáramló friss levegő, háromszor megújult bőrréteg – szinte hihetetlen, hogy 365 nap alatt minderre képes szervezetünk! Még a legmerevebb, változtatni alig tudó emberben is legalább enynyi átalakulás zajlik le egy kerek esztendő leforgása alatt.

„Hogy érzed magad egy évvel öregebben?” – hangzik el időnként a kérdés, ha máskor nem, hát a szemtelenkedő szülinapi gratulálók szájából. „Ahogy eddig is” – válaszoljuk többnyire. Persze lehet, hogy még igazat is mondunk, mert összességében semmit sem változott a közérzetünk az előző évekhez viszonyítva, ám a lepergett 365 nap alatt mégis töménytelen sok változáson mentünk keresztül. Szervezetünk fáradhatatlan, nonstop munkagépként állandóan termelt, épített, átalakított, lebontott és kiválasztott.

A bőr

A bőralja állandóan újabb és újabb hámsejteket termel, melyek a felszín felé törekszenek, ott elhámosodnak, majd lehámlanak. Egy friss bőrhámsejt életciklusa kb. 120 nap, vagyis 1 év alatt legalább háromszor fiatalodik meg a bőrünk. Hogy az évek előrehaladtával ezen állandó regenerálódás ellenére is ráncosodni kezdünk, az annak köszönhető, hogy a bőr rugalmasságát biztosító kollagén mennyisége és vízmegkötő-képessége csökken. Ez a folyamat sajnos már 25 éves kor táján megindul.

A köröm

Noha más formában jelenik meg, alapanyaga azonos a hajéval, vagyis elszarusodott hámsejtekből áll. Havonta átlagosan 4 mm-t növekszik, tehát mintegy fél év alatt teljesen lenő. A lábujjak körmei fele ekkora tempóban növekszenek, vagyis legalább 1 évre van szükségük a teljes kicserélődéshez.

A haj

Egy év alatt jó 12 cm-t növekszik, naponta mintegy 100 hajszálunk hullik ki, tehát az egész esztendő alatt 35 000 (ez már egy hegynek tűnik). Még szerencse, hogy normális esetben maradéktalanul kinő minden egyes szál, bár a kor előrehaladtával mindig egy kicsit lassabban és talán a klimaktérium után valamivel kevesebb is. A 30. év után csökken az új hajszálak pigmenttartalma, 50 évesen pedig már csak kevesen büszkélkedhetnek eredeti hajszínükkel.

A szív

Néha kicsit gyorsabban, néha valamivel lassabban, de fáradhatatlan kitartással és – még szerencsére – szünet nélkül pumpálja szívünk a vért a szövetekbe, sejtekbe. Ha valaki egész évben meg sem mozdul, akkor is legalább 42 milliószor húzódik össze szívizma, miközben 2,5 millió liter vért áramoltat az erekbe. 40 éves kor felett a szív csúcsteljesítménye terheléskor átlag 20%-kal csökken.

Az agy

Még jó, hogy olyan sok agysejtünk van (100 milliárdnál is több)! Ugyanis minden évben legalább 36,5 milliót elveszítünk belőle a 30-as évektől kezdve. Utánpótlás pedig sajnos nincs. Ezért nem érdemes olyan élvezeti cikkeket fogyasztani, melyek ezt a folyamatot felgyorsítják (pl. alkohol, kábítószerek). Szellemi kapacitásunk csúcsát 20-as éveinkben nyújtjuk, akkortól ez mindig kicsivel romlik, még akkor is, ha a tapasztalatokkal sok minden pótolható. A szellemi leépülést rendszeres „agytornával” (memorizálás, logikai feladatok megoldása, stb.) lassíthatjuk, mert így az egyes agysejtek közötti hálózatok kialakulását serkentjük, ennek köszönhetően pedig könnyebb pótolni a kiesett idegsejtek funkcióját.

A tüdő

A folytonos ki- és belégzés 19 000 liter levegő kicserélődését teszi lehetővé, ez egy évben 7 millió litert jelent. Az öregedési folyamatoknak köszönhetően csökken a tüdő állományának rugalmas rosttartalma is, vagyis 60 éves korban kb. 20%-kal kisebb a légzési kapacitás.

Az emésztőrendszer

Ha naponta csak 2000 kalóriát fogyasztunk is el, egy év alatt legalább 730 000 kalóriát kell szervezetünknek feldolgoznia. Ez kb. 36 kg zsír és 650 liter folyadék elfogyasztását jelenti, persze ennél bonyolultabb a dolog, hiszen nem színtiszta zsírt szoktunk enni, hanem bonyolult összetételű ételeket, melyek feldolgozása plusz feladatot jelent. Ha valaki nem akar teljesen elhízni, tennie is kell érte, főleg a klimaktérium felé haladva.

Izzadékonyság

Hárommilliónyi verejtékmirigyünk áldásos kiválasztó tevékenységének köszönhetően naponta átlag fél liter folyadékot választunk ki és párologtatunk el a bőrön keresztül. Természetesen ez egy forró nyári napon vagy sportoláskor a sokszorosára is fokozódhat. Különösebb megterhelés nélkül tehát minimum 200 liter verejtéket termelünk egy év alatt.

Szexualitás

A 60 mikrométernyi nagyságú spermiumokból 3 milliméter/perc sebességgel mintegy 500 milliónyi áramlik ki egyetlen magömlés alkalmával, hogy közülük egy megtermékenyítse az érett petesejtet. A nők átlagos élettartama mellett átlag 400 petesejt érik meg, tehát a hímivarsejtek sokaságuk ellenére is „mindössze” ennyiszer érhetnének célba.

A sejtek regenerálódását a béta-karotin, a C- és E-vitamin, a cink és a szelén, a lecitin, a Q10, a propolisz, valamint a melatonin nevű tobozmirigy-hormon segíti. Ezekhez elsősorban zöldségekből, gyümölcsökből és olajos magvakból jutunk hozzá. A regenerálódást egyébként még a rendszeres mozgás, a kielégítő pihenés, ismételt és időben elkezdett böjtkúrák, gyümölcsnapok, a légzőtorna és az oxigénterápia (pl. hematogén oxidációs terápia, ózonterápia) is támogathatja. A gyógynövények közül a ginzenget, a gingko bilobát, a zöld teát, guaranát és a rozmaringot javasoljuk. B. E.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?