Ma van a sclerosis multiplex világnapja – segíthet a őssejtbeültetés

sclerosis multiplex

Gyakran érzik magányosnak, elszigeteltnek magukat a sclerosis multiplexben szenvedő betegek. Lényegesen megváltozna az életük, ha több támogatást kapnának és könnyebben hozzájuthatnának a kezeléshez. Aki csatlakozik a #MSConnections hashtaghez, azt szeretné, ha számukra hozzáférhetőbb lenne a modern egészségügyi és szociális ellátás.

A sclerosis multiplex a központi idegrendszert sújtó gyulladásos betegség. Fiatalkorban alakul ki és főleg a nőket érinti. Lefolyása különböző lehet. Jelenleg 18 gyógyszer áll a páciensek rendelkezésére, de ennek ellenére sem lehet a betegséget megállítani. A szakemberek folyamatosan keresik a leghatásosabb kezelést, ami a betegség teljes gyógyításához vezetne. Az utóbbi időben – főleg a molekuláris biológia terén – új gyógyeljárások láttak napvilágot a neurológiában is. Ilyen például az őssejtbeültetést. „Éretlen sejteket használnak fel erre azzal a céllal, hogy megállítsák a betegség előrehaladását és segítsék az idegrendszer sérült részeinek megújulását. Fontos megjegyezni, hogy nekünk már megvannak az első tapasztalataink az SM-ben szenvedő betegekkel kapcsolatban. Jelenleg más betegségek – például Alzheimerés Parkinson-kór – esetében is mutatkoznak eredmények” – tájékoztat dr. Ľubomír Lisý.

A sejtterápia nemcsak a betegség előrehaladását lassíthatja, hanem a beteg tüneteit is enyhítheti. Már 20 éve alkalmazzák az SM kezelésében a vérképző őssejtek beültetését, ami lehetővé teszi, hogy a beteg nagy adag kemoterápiát vagy radioterápiát kapjon az autoimmun gyulladásos folyamatok elfojtására. Az immunrendszer ilyen újraindításának nemcsak a neurológiai károsodás megállítása a célja, hanem a beteg klinikai állapotának javítása is.

A transzplantációval kapcsolatos halálozás megelőzése érdekében a saját, autológ vérképző őssejttranszplantációt helyezik előtérbe. A vérképző őssejtek forrása a csontvelő, a periferiális vér és a köldökzsinórvér. Jelenleg ezt a kezelést mind a gyermek, mind a felnőtt páciensek megkaphatják.

A Tátrától a Dunáig

Addig is, amíg megtalálják a gyógyszert az SM teljes gyógyítására vagy jobbik esetben a vakcinát a betegség megelőzésére, a Nádej betegszervezetbe tömörült SM-betegek egymást támogatják, nemrég például a számukra rendezett kerékpártúra 9. évfolyamán vettek részt. A Csorba-tótól indult a túra, a cél pedig Pozsonyban volt. A kerékpártúrát azért rendezték, hogy az emberek minél többet tudjanak erről a betegségről, a korai diagnosztika fontosságáról és a helyes kezelésről. „Az idei rendkívül nehéz útvonal volt, a mi életünk is nehéz, de nem adjuk fel és minden támogatásért hálásak vagyunk” – mondja Jaroslava Valčeková, a Nádej elnöke.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?