Három felmérés alapján született az a tanulmány, amely szerint a tejivás csökkentheti a koleszterinszintet és a szívkoszorúér betegségének kockázatát. A 417 236 ember adatainak elemzéséből származó eredményeket májusban közölte az International Journal of Obesity című szaklap.
Koleszterincsökkentés tejjel?
A szakemberek meglepő következtetésre jutottak. Noha a tejivás nagyobb testtömeg-indexet és testzsírszintet okoz, viszont 14%-kal csökkenti a szívkoszorúér-betegség kockázatát. A tejivóknál továbbá a koleszterinszint is alacsonyabb. Ugyanakkor megjegyezték: egyelőre az nem világos, a tejtermékek zsírtartalma elősegíti-e az alacsonyabb koleszterinszintet vagy ismeretlen tényezőről van szó.
Van, aki nem tudja megemészteni
Az emberiség bizonyos hányada azzal a génmutációval rendelkezik, amely befolyásolja a tej megemésztését. Miközben Kínában és Délkelet-Ázsiában a lakosság csaknem 90%-a tejcu- korérzékeny, a skandináv országok lakosságának 90%-a meg tudja emészteni a laktózt. Azok közül, akik rendelkeznek a tejcukor megemésztését lehetővé tevő valamely génmutációval, többen válnak tejivóvá, ám ez nem hat a koleszterinszintre. Ezt más gének szabályozzák. Ha tehát a tejcukoremésztés szükséges génmutációt hordozók tejet isznak és magasabb vagy alacsonyabb a koleszterinszintjük, abból arra lehet következtetni, hogy inkább a tej befolyásolta a koleszterinszintet, mint más tényező.
Többféle magyarázat
Ennek több magyarázata is lehet: A tejben lévő kalcium és a tejcukor fokozhatja a kalcium felszívódását, ami csökkenti a koleszterinszintet. A tejivók kevesebb zsírt fogyasztanak, mint a tejet nem ivók; ebbe az eredmények nem teljesen pontosak, mert azt nem tudták megállapítani, hogy a résztvevőknek volt-e gyomor- bélrendszeri betegségük, és hogy zsírszegény vagy zsíros tejet ittak-e. Ebbe a csoportba tartozhatnak a laktózérzékenyek, akik ennek ellenére zsírosabb sajtokat és vajat esznek. A tej kalciumtartalma fokozhatja az epesavak kiválasztását, s mivel ezek a savak a koleszterinből származnak, így ha a kiválasztás fokozódik, idővel a koleszterinszint csökkenhet. Az emészthetetlen szénhidrátok mikrobiális erjedése a belekben csökkentheti a koleszterinszintet.
Kiváló kalcium- és jódforrás
A kutatás szerint a szív- és érrendszeri betegségek kockázata szempontjából nincs szükség a tejivás korlátozására, sőt úgy tűnik, előnyei is vannak, bár ezt további vizsgálatokkal be kell bizonyítani. Fontos megjegyezni: a tej kiváló kalcium- és jódforrás, van benne A-, D- E- és többféle B-vitamin. A 20 ismert esszenciális fehérje és aminosav közül 18-at tartalmaz. Mivel telített zsírokat is tartalmaz, amelyeket több tanulmány ártalmasnak tart a szív- és érrendszerre nézve, sokan ezért mondanak le a tejről. Nos, a fent említettek alapján úgy tűnik, ez nem teljesen helyénvaló.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.