Többnapos ünnep előtt állunk. Látogatókat fogadunk, vendégségbe megyünk, s közben sok minden történhet. Hogy kellemesen teljenek az ünnepnapok, jó, ha előre felkészülünk a zavaró körülmények kivédésére. A statisztikák szerint az évnek ebben az időszakában nagyon gyakoriak az ételmérgezések, ugyanis ilyenkor esznek az emberek legtöbbet.
Készüljünk fel a karácsonyra...
A fagyasztott élelmiszereket mindig hűtőtasakban vigye haza, és azonnal tegye a mélyhűtőbe!
Figyelmesen olvassa el a csomagoláson, milyen hőmérsékleten kell tárolni a mélyhűtött terméket, és ha nem elég „fagyos a hangulat” mélyhűtőnkben, fogyassza el az ételt mielőbb!
A már felolvasztott fagyasztott terméket soha ne fagyassza viszsza!
A nyers és a főtt ételeket külön polcon tárolja a hűtőszekrényben, az utóbbit, illetve a húsneműket a felső polcokon, (ott fokokkal hűvösebb lehet, mint a jégszekrény alsó részein). A zöldségféléket, kevésbe romlékony alapanyagokat tegye legalulra!
Az élelmiszereket csak a szavatosságukat jelző időpontig fogyaszsza!
Az ételek elkészítése előtt mosson kezet, valamint a különböző élelmiszerek (hús-zöldség) érintése között is öblítse le kezét!
A zöldségeket és gyümölcsöket folyó víz alatt alaposan mossa meg!
Lehetőleg külön evőeszközöket (kést) használjon a nyers és a főtt ételek kezelésénél!
A húsokat alaposan főzze vagy süsse meg, tartsa be a recepteken javasolt főzési és sütési időt.
A tojást mielőtt feltörné, mossa meg, és a nyers tojással készült ételeket (majonéz) ne tartogassa sokáig!
Ne hagyja elöl a tejet, még félórára sem, mert ennyi idő elég ahhoz, hogy megromoljon!
A sülteket tegye el abban a zsírban, amiben sütötte őket, így sokkal tovább eltarthatóak.
Gyakran cserélje a konyharuhát, ugyanis egy hét alatt akár milliónyi baktérium hordozójává is válhat.
Az előző napon, napokon készült ételeket forralja át, hogy a nemkívánatos mikroorganizmusok, baktériumok elpusztuljanak. A főtt ételt minél előbb hűtse le a főzés után, (erkélyen, udvaron, kád vízben akár) és utána tegye a hűtőbe.
A papírba csomagolt felvágottat tegye műanyag fóliába úgy, hogy lehetőleg minél kevesebb levegővel érintkezzen, így minimalizálhatja az oxidációt.
Nagyobb adag étel felfúvódáshoz vezet. Gyomorfájás esetén meleg ecetes borogatást tegyen a gyomor tájékára, de segít a hasmasszázs és a köménytea. A panasz megelőzhető szigorú diétával, amely során az érzékeny gyomrúak kihagyják a nem megfelelő ételt, és soha nem esznek túlságosan sokat.
Halcsont a torokban
Szentestén jellegzetes vacsora a hal. A kisebb csont hamar megakad a torokban. Elsősegélyként le kell nyelni egy nagyobb darab kenyérbelet, amely valósággal lesöpri a csontot. Ha mégsem, orvoshoz kell fordulni. Legjobb a halat alaposan kicsontozni és lassan enni.
Epebántalmak
A zsíros, de főleg a rántott ételek és a majonéz alkohollal párosítva nagyon megterheli a májat és az epét. Teltségérzet és hasfájdalmak léphetnek fel. Fogyasszon epekímélő gyógyteákat. (át-k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.