Kedvencünk: az eper

A sok vitaminhiányos hónap után a gyümölcsöskert szerencsére az elsők között ajándékoz meg a csodás eperrel. Már ránézni is gyönyörűség, hát még az illata! Sőt, egyesek igen erotikus gyümölcsnek tartják ragyogó piros színe és csábító zamata miatt…

A vadon élő szamócafajok állítólag már a jégkorszak végén megjelentek Európában, Ázsiában és Afrikában. A fennmaradt írások szerint legkorábban a rómaiak emlékezek meg róla írásban is. Kedvelői eleinte megelégedtek a vadon termő fajtákkal, termeszteni csak jóval később, a 15. század környékén kezdték. (Az erdei szamóca dísznövényként már korábban is szerepelt a francia kastélykertekben.)

„Külsőleg” is

Az eper nemcsak szép, de értékes gyümölcs is. Egy kilogramm eperben mintegy 4 g fehérje, 113 g cukor, 8 g só és 7 g rostanyag található. A napi szükséges C-vitamin-bevitel kétszeresét tartalmazza! Igaz, annál, aki erre érzékeny – más aprómagvas gyümölcsökhöz hasonlóan –, az eper csalánkiütést is előidézhet.

A piros gyümölcs vértisztító hatása közismert. Oldja a máj zsírlerakódásait és a sót. Húgyhólyag-, vese- és májgyulladásban szenvedők ajánlott tápláléka. Állítólag a melankólia ellen is hatásos!

Még azok is büntetlenül habzsolhatják, akik vigyáznak az alakjukra. Az eperben található C-vitamin a gyümölcssavakkal és a jóddal együtt fokozza a zsírégetést, méregtelenít, fogyasztása pedig a jóllakottság érzését kelti.

Nincs szükség arra, hogy fogunk fehérsége érdekében drága, mesterséges készítményeket vegyünk: az eper ugyanis erre is kitűnő. Ha fogkefénkre pépesített epret teszünk, és ezzel dörzsöljük át fogainkat, azok fényessé és fehérré válnak.

Meglepő, hogy az eper „külsőleg” is hasznosítható? Segíthet a bőrbántalmakon. Eltünteti a bőrzúzódás, a bőr alatti vérzékenység tüneteit. Sőt, hűsíti és nyugtatja a napégette bőrt is. A bőrbe bedörzsölve megszabadít az elhalt hámsejtektől, véd az ultraibolya-sugárzástól is. Fiatalon tartja a kötőszöveteket, ellenállóbbá tesz a streszszel szemben.

A gyümölcsnek a levelét sem érdemes eldobni: a népi gyógymód szerint az ebből készült tea jó a bélhurut ellen, és a cukorbetegség gyógyításához is hozzájárul.

Cukor nélkül

Ennyi jó hatás felsorolása után nem csoda, hogy az epret-szamócát számtalan formában használjuk fel: esszük süteményekben, gyümölcslevesben, befőttként, lekvárként, szörpként, fagylaltként, de sokan pálinkát is főznek belőle… Ha nem fogyasztjuk el rögtön, néhány napig tárolható levegős, hűvös helyen! Csak evés vagy felhasználás előtt mossuk meg! Ha megcukrozzuk, könnyen erjedésnek indul. A friss földiepret sajnos nem élvezhetjük egész nyáron, így ha megjelenik, használjunk ki minden alkalmat a fogyasztására!

(vitamin)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?