Jók a betegek kilátásai

Május hatodika az asztma világnapja. Az idén a figyelem középpontjában azok a nehézségek állnak, amelyeket az asztma a beteg számára jelent. A cél az, hogy világviszonylatban javuljon a tájékoztatás az asztmáról.
Az asztmát csaknem mindig allergia előzi meg.

Május hatodika az asztma világnapja. Az idén a figyelem középpontjában azok a nehézségek állnak, amelyeket az asztma a beteg számára jelent. A cél az, hogy világviszonylatban javuljon a tájékoztatás az asztmáról.

Az asztmát csaknem mindig allergia előzi meg. A hajlam gyakran már gyermekkorban észlelhető, első jele az ekcéma. Ritkán fordul elő egyéveseknél fiatalabb babáknál, mert időbe telik, míg a légutak túlérzékenységi reakciója kialakul. Az asztmás megbetegedések száma folyamatosan növekszik. A kezelésnek köszönhetően a betegek kilátásai jók. A gyerekek nagy része a serdülőkor után kinövi a betegséget.

MI AZ ASZTMA?

Az alsó légutak betegsége. Kilégzéskor váratlanul fellépő nehézlégzéses rohamok jellemzik. A rohamok főleg éjszaka jelentkeznek a hörgők hirtelen kialakuló szűkülete miatt, amelynek létrejöttében hörgőgörcs, a hörgőnyálkahártyában fellépő vizenyő és a fokozódó nyákelválasztás játszik szerepet. Asztmaszerű betegségnek számít az úgynevezett görcsös köhögés is.

Az asztmás roham során a légzésszám megnő, a belégzés gyors, a kilégzés nehezített és sípoló. A betegnek légszomja van, úgy érzi, hogy megfullad. A mellkas teljesen felfúvódik a bentreked levegő miatt. A beteg minden légzőizmát igénybe veszi, hogy kipréselje a levegőt. A roham általában 2-3 óráig tart, de a hörgtágító spray belélegzésével ez a időtartam általában lerövidül.

A betegnél, ahányszor csak kapcsolatba kerül az őt irritáló anyaggal, mindig ugyanaz a védekező mechanizmus indul be, és újabb asztmás roham jelentkezik. Ha a légutak egyszer már túlérzékenynyé váltak, előfordul, hogy egy sor más ingerlő tényezőre is fokozott érzékenységgel reagálnak.

Ilyen ingerlő lehet a hideg levegő, a kipufogógáz, a testmozgás, a stressz és a hormonális változások is. A rohamok okai nagyon változóak. Okozhatja a lakásban lévő por éppúgy, mint a virágpor, a házi poratka, a dohányfüst, a különböző vegyszerek, esetleg ételek. Asztmás roham bármilyen életkorban bekövetkezhet. A rohamok súlyossága a légszomjtól az életet veszélyeztető légzésképtelenségig terjedhet.

ENYHĺTSÜK A TÜNETEKET

A légzési technikák, a jóga, a természetes gyógymódok mind hasznosak lehetnek az asztmás rohamok számának és erősségének csökkentésében. Ennek ellenére mindig ki kell kérni az orvos tanácsát. A felírt gyógyszerek szedését soha nem szabad abbahagyni. A következő két gyógymód szintén hasznosnak bizonyulhat.

AZ AKUPRESSZÚRA

A legkönnyebben kitapintható akupresszúrás pontok a kulcscsont alatt helyezkednek el. Két öklünket helyezzük a mellkasunkra úgy, hogy a hüvelykujjunk felfelé mutasson. Járassuk végig a két hüvelykujjunkat a vállunk felé, majd közvetlenül a kulcscsont alatt tapintsuk ki a két, kissé érzékeny pontot. Mind a kettőt két percig határozottan nyomjuk a hüvelykujjunk begyével. Közben lélegezzünk mélyen, egyenletesen.

A GYÓGYNÖVÉNYEK HATÁSA

A gyógynövényekkel való önkezelés nem ajánlott, noha egyes természetgyógyászok elértek bizonyos sikereket az asztma kezelésében. A kínai természetgyógyászok kombinálják a gyógynövényeket és az akupunktúrát. A kamillatea mindenesetre csillapító hatású lehet a roham előtt.

Amit érdemes tudni

Világviszonylatban két-háromszorosára nőtt az asztmások száma. Míg Kelet- és Közép-Európában, Görögországban, Indonéziában, Indiában és Kazaksztánban 1-3 százalékos a betegek aránya, addig Nyugat-Európában, Ausztráliában és Új-Zélandon ez az arány 20 százalék. Ebből egyértelműen az következik, hogy civilizációs betegségről van szó.

Határozottan kevesebb asztmás gyermek van a mezőgazdasági, a többgyermekes családokban, a kollektívában felnövő és azon gyermekek körében, akik szamárköhögésben, bárányhimlőben szenvedtek és tüdőbaj elleni védőoltást kaptak.

Figyelemre méltóak a volt két Németország adatai: Amíg létezett a vasfüggöny, Nyugat-Németországban, ahol sokkal magasabb volt az életszínvonal, sokkal több volt az asztmás és az allergiás gyermek, mint Kelet-Németországban. Az újraegyesítés után kiegyenlítődött az életszínvonal, és az asztma előfordulásában mutatkozott különbség is.

Mi a helyzet Szlovákiában?

Az elmúlt 10 évben megkétszereződött az asztmások száma. Tavaly a lakosság 2,5-3 százaléka szenvedett ebben a betegségben. E tekintetben a városok és a vidék között nincs különbség. A Bártfai, a Medzilaborcei, a Szobránci, a Nagykürtösi, a Komáromi, az Aranyosmaróti, a Privigyei és a Vágújhelyi járás vezet. A Pozsonyi és a Nagyszombati kerület járásaiban a lakosságnak csupán 1,4 százaléka szenved asztmában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?