Logikus, hogy a mézhiány és a méz utáni kereslet hatására egyre több a hamis méz a piacon. „A fogyasztónak kevés lehetősége van arra, hogy felismerje a hamisítványt. Azt mindenképpen tudni kell, hogy azt nem szabad megvenni, aminek a csomagolásán nincs feltüntetve, honnan származik a termék. Az nem elég, hogy „az EU-n és az EU-n kívüli országokból származó méz keveréke” - figyelmeztetett a nemzeti egészségportálon (národný portál zdravia) Juraj Majtán mérnök, a Szlovák Tudományos Akadémia molekulárris biológiai intézetének munkatársa, aki a méz kutatásával foglalkozik.
A hamisítás egészségi kockázatai
Jogos a kérdés, hogy a hamisított méz árthat-e az embernek? „Véleményem szerint van bizonyos alapja annak, hogy a hamisított méz nem kívánt egészségkárosodást okozhat, mert nem tudjuk, hogy milyen egyéb anyagokat kevernek hozzá. Ez lehet festékanyag, ízfokozó vagy más vegyszer, ami az arra érzékeny embereknek problémát okozhat” - mondta a szakember, aki azt tanácsolta, hogy lehetőség szerint környékbeli, ismert méhésztől vásároljunk mézet, aki rendszerint még a termés évében igyekszik azt értékesíteni. Ahogy öregszik a méz, veszít ízéből, akárcsak az egészségre gyakorolt pozitív tulajdonságaiból is.
Minden évben csökken a méztermelés, a kereslet pedig évről évre nő, így valószínű, hogy a hamisítás gyakoribb lesz. Leggyakrabban a drágább mézet hamisítják. Az egyszerű vásárló sem szemmel, sem kóstolással nem tudja felismerni a hamisítványt. „Előfordulhat, hogy az igazi mézet cukros oldattal keverik össze, s mégis megőrzi illatát és ízét” - mondta Juraj Majtán.
A törvény a mézet méhtermékként határozza meg, amihez nem szabadna semmit hozzáadni, sem pedig elvenni belőle. Vannak bizonyos paraméterek, amelyeknek meg kellene felelnie, például 20 százalék vizet és 5 százalék szacharózt kellene tartalmaznia. Bár ezeket a paramétereket is el lehet érni még akkor is, ha hamisítják.
Két fehérjét vizsgálnak
Vannak módszerek, amelyek segítik kideríteni, hogy nem hamisítvány-e a méz, ám ezek alkalmazásához speciális műszerek kellenek. „Mi olyan teszt kifejlesztésére törekszünk, amely megmutatná, hogy a méz valóban méhektől származik-e. A méhek által előállított fehérjékre összpontosítjuk a figyelmünket, amelyeket a méz tartalmaz. Minden valódi mézben lenniük kell ezeknek a fehérjéknek. Mi két anyagot vizsgáltunk: a glükóz-oxidáz és a peptid defenzin-1 enzimet. Mindkettő pótolhatatlan szerepet játszik a méz antibakteriális aktivitásában. Szeretnénk olyan gyors tesztet kidolgozni, amely néhány percen belül megmutatná, hogy ezek az anyagok jelen vannak-e a mézben ugyanakkor azt is jelezné, hogy milyen antibakteriális tulajdonságai lesznek lesznek a méznek - magyarázta a szakember, majd hozzátette: - Mivel a mézet a sebgyógyulásban is használják, igyekszünk feltárni és jellemezni a méh hatásmechanizmusát, amivel elősegítenénk szélesebb körű alkalmazását a korszerű orvoslásban.”
Mikor ajánlott?
Valójában hogyan hat a méz egészségünkre? Dr. Alžbeta Béderová, a Regionális Közegészségügyi Hivatal munkatársa a következőkben foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat:
A rendszeres mézfogyasztás erősíti a szervezet ellenálló képességét és emeli energiaszintjét.
Kisegítő kezelésként ajánlott például lassú fejlődés vagy vérszegénység esetén.
Akit migrén vagy álmatlanság gyötör, este keverjen vízbe 3 kanál almaecetet és két kanál mézet, és igya meg.
A májbetegségek kezelésének fontos része a magas gyümölcscukor-tartalmú virágméz fogyasztása.
Kiegészítőként sikeresen alkalmazható a méz légcső- és felső légúti gyulladáskor, köhögéskor, mert olyan anyagokat tartalmaz, amelyek segítik a nyák kiválasztását, és enyhítik a köhögést.
Megelőzésképpen mézfogyasztás ajánlott érelmeszesedés esetén, mert sok ásványi anyagot tartalmaz, és javítja a szívizom oxigénellátottságát.
Terhesség idején enyhíti a rosszullétet. (npz-kovács)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.