Javítható életük minősége

A WHO adatai szerint a világon több mint 4 millióra, Európában 1,6 millióra, Szlovákiában pedig 6-9 ezerre tehető a diagnosztizált Parkinson-kórban szenvedők száma.

A betegség egyidős az emberiséggel, előfordulása öszszefügg az életkorral. Noha az 1755. április 11-én született James Parkinson, angol orvos és természettudós elsőként, már 1817-ben leírta a kór klinikai tünetegyüttesét, az emberek nagy hányada mégsem tulajdonít jelentőséget a kezdeti figyelmeztető jeleknek, nem keresi bajának okait, nem fordul orvoshoz. Holott kizárólag az időbeni gyógyítás lassíthatja a betegség elhatalmasodását. A Parkinson-kór sajnos gyógyíthatatlan, viszont korszerű orvosságok bevetésével bizonyítottan javítható a betegek életminősége – hangsúlyozzák a szlovákiai neurológusok.

A megfelelő tájékoztatás fontosságát az a tény is aláhúzza, hogy a Parkinson-kór az egyik legelterjedtebb neurológiai megbetegedés, a 65 évesnél idősebb népesség 1 százaléka érintett. Az a tény viszont, hogy világhírű személyiségek – Muhammad Ali, Johny Cash, Michal J. Fox és II. János Pál pápa – betegedtek meg Parkinson-kórban, kissé felkeltette az érdeklődést a betegség megismerése iránt.

Az értelmileg egészséges ember szokatlan és furcsa – remegés, merevség, önkéntelen mozdulatok, egyensúlyzavarok – tüneteket észlel, melyek idővel lehetetlenné teszik a napi teendők elvégzését. Elveszíti függetlenségét, a betegség előrehaladásával pedig az egyszerű életviteli műveletekhez is segítségre van szüksége. Bár a statisztikák azt jelzik, hogy Szlovákiában feltehetőleg 6-9 ezer beteg életét nehezíti a kór, feltételezhetően elég magas azok aránya, akiket nem vizsgáltak meg, illetve a kezelésük nem megfelelő – figyelmeztetnek az ideggyógyászok.

A Parkinson-kórt az agysejtek elhalása okozza (az agy bizonyos részeiben), s nem tudni, mi váltja ki a folyamatot. A szakértők nem tartják kizártnak, hogy szerepet játszhat az öröklési hajlam, illetve a környezetszennyeződés.

Tanácsok

A beteg számára legfontosabb a Parkinson-kór kezelésében jártas kezelőorvossal való szoros együttműködés. A korszerű gyógyszerek enyhítik a panaszok súlyosságát, de az idővel illetve a tünetek súlyosbodásával emelni kell a gyógyszeradagot, esetleg másfajta készítményre kell váltani.

Fontos az aktív életvitel.

Ha elég erősnek érzi magát, tegyen lassú, kímélő sétákat.

Egyszerre csak egy dolgot csináljon.

Egészséges, megfelelően összeállított ételeket fogyasszon, akkor is, ha rossz az étvágya.

Ne igyon kávét, alkoholt.

Ügyeljen testtartására. Álljon egyenesen és kis lépéseket tegyen.

A betegség tünetei

A betegség tünetei fokozatosan és lassan alakulnak ki. A megjelenés során szinte mindenki másfajta problémával küzd. Nincs két teljesen egyforma beteg.

A főbb tünetek:

A kéz, a fej és a láb nyugalomban fellépő, mozgásra mérséklődő remegése.

Az izmok merevvé válnak és nem képesek ellazulni.

A mozgás lelassul és erőtlen lesz, még az automatikus mozdulatokhoz is tudatos erőfeszítés szükséges.

A fentiekhez az alábbi tünetek társul(hat)nak:

lemerevedési időszakok

egyensúlyzavar

monoton, halk beszéd

csoszogó, apró léptű járás

pislantási problémák

mimikaszegény, kifejezéstelen arc

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?