A korábbi „magas” szintről „nagyon magasra” emelte a közegészségügyi kockázat szintjét az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ugyanis május elején ebola-járvány tört ki ebben az afrikai országban.
A korábbi „magas” szintről „nagyon magasra” emelte a közegészségügyi kockázat szintjét az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ugyanis május elején ebola-járvány tört ki ebben az afrikai országban.
Éppen Kongóban észlelték először a betegséget a 70-es években, azóta sincs ellene hatékony oltás vagy egyéb gyógymód, marad hát a higiéniai szabályok rendkívül szigorú betartása és a maximális elővigyázatosság.
Az ebolavírus a belső szervek bevérzését és magas lázat okoz, s az esetek többségében halállal végződik. Először 1976-ban nevezték meg ezt a vírust, miután Dél-Szudánban és a Zairei Köztársaságban megjelent. 550-en fertőződtek meg, 430-an meghaltak. Az első vírust a Zairei Köztársaság északnyugati részében, egy kis faluban izolálták, ahol az Ebola folyó folyik. A kutatók nem találtak összefüggést a helyi állatok (főleg majmok) hordozta vírusok és az emberek között terjedő halálos vírus között. Az utóbbi ugyanis kórházban, a beteggel való testi kontaktus útján terjedt. Ebben nagy szerepet játszik a helyi kórházak eltérő higiéniai színvonala, sok helyen például fertőzött injekciós tűt, fecskendőt használnak.
A fertőzés második hulláma 1979- ben tört ki Szudánban. Itt 34-en betegedtek meg, 22-en életüket vesztették. Egy kutatásból kiderült, hogy a lakosság 18%-ának vérében ellenanyagok vannak az ebolavírus ellen. Az emberre veszélyes ebolavírust hordozó gazdaállatokat egyenlőre nem találtak, így az állatról emberre történő átvitelre nincs bizonyíték.
Az emberből izolált zairei vírus viszont rendkívül veszélyes a majmokra, egerekre és a tengerimalacokra, viszont a Szudánban izolált emberi vírus kevésbé fertőzőképes. A zairei vírus okozta fertőzés lappangási ideje 2-16 nap. Ezalatt rendkívül elszaporodik az állatok májában, lépében, tüdejében és a nyirokcsomókban. Hatására nagy kiterjedésű szövetelhalás és bevérzés jelentkezik elsősorban a májban, de gyakran az állat belein is. Rendkívül gyorsan jelentkező magas láz, fej- és izomfájdalom, továbbá hányás és hasmenés utal a fertőzésre. A beteg törzsén kiütések jelennek meg. A legsúlyosabb lelet pedig a véralvadás kóros megváltozása következtében fellépő bevérzések, amelyek a bőrt, a nyálkahártyákat és a belső szerveket érintik. A vérnyomás a folyadékveszteség miatt rendkívül lecsökken, majd sokkos állapot, utána pedig a halál következik. Ha a fertőzés gyanúja felmerül, az első lépés a vírus izolálása, laboratóriumi elkülönítése vérmintából és a máj szöveteiből. Ezenkívül az orrváladék, a lép és a nyirokrendszer is tartalmazhat vírust. A másik lépés az ellenanyagok kimutatása a vérszérumban.
Védőoltás még nincs az ebolavírus ellen, viszont az emberi fehérvérsejtekből nyert interferon csökkenti a fertőzés erejét. Úgy tűnik, hogy a fertőzésen átesett, ellenanyagokat tartalmazó vérszérum felhasználása is reményteljes jövőt ígér. A megelőzés következő formája a véralvadás következetes ellenőrzése. Rendkívül fontos az is, hogy átértékeljék az adott ország kulturális hagyományait, szokásait. Tudni kell, hogy az egészséges családtagok is megfertőződhetnek, ha megérintik az elhunyt testét, fertőzött ruhaneműjét vagy ágyneműjét. Fontos a higiéniai szabályok megszigorítása. Ebben a kórházi személyzetnek kell az élen járnia és példát mutatnia. Ügyelnie kell a segédeszközök tisztaságára, sterilizálására, a hatásos védekezés kialakítására, a megfertőzött beteg elkülönítésére. A személyzetnek védőfelszerelést kell viselnie, és szigorúan be kell tartania a biztonsági intézkedéseket. Az érintett területről hazatérő egészségügyi dolgozókat alaposan ki kell vizsgálni. A lappangási idő elteltével viszont már nem jelentenek veszélyforrást. A vírus terjedése szempontjából az idegenforgalom is nagy kockázatokat rejt magában.
Dr. Balázs Tibor,
az aneszteziológia, az intenzív medicina és az akupunktúra szakorvosa
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.