Iskolakezdés – A jó előmenetel titka a felkészülés

iskola k

Minden gyerek egyedi, így az iskolaévkezdés is mindenkinél más. Van, akinél simán zajlik, van, akinek gondot okoz. Legfontosabb, hogy a gyerek érezze: a szülő mellette áll, és bízzon benne, hogy sikerül leküzdeni az akadályokat.

Fontos, hogy a szülő felkészítse őt az iskolára, elmondja neki, mi vár rá, hogy ott más szabályok érvényesek, mint az óvodában. Biztatnia kell, hogy új barátokat szerez, és sok újat, érdekeset hall majd. Az ijesztgetésnek, fenyegetésnek nincs helye. 

Ügyeljen arra, hogy ne éreztesse a gyerekkel a kétségeit, nehogy feleslegesen ellenállást tanúsítson, bizonytalanságot vagy félelmet váltson ki, mert akkor már a kezdet rossz lesz. 

Jó, ha a gyerek megtanulja, hogy mindig ugyanabban az időben kel fel és megy aludni. Azt is előre meg kell határozni, hogy a szülő hogyan fog vele tanulni. Legjobb két órával a hazatérés után elkezdeni a tanulást. 

Ezenkívül rá kell szoktatni, hogy rendet tegyen a táskájában, és felkészüljön a következő napra. Kezdetben végezzék ezt közösen, de később már bízzuk ezt a gyerekre. 

Az alvás fontossága 

Az iskolás számára az alvás nagyon fontos, nagymértékben befolyásolja testi és lelki állapotát. Tanítsa meg őt a rendszerességre. Az elegendően hosszú és minőségi alvás következtében az immunrendszer sokkal jobban működik. Erősödik és regenerálódik az emlékezet, mert alvás közben tökéletesedik a szervezőkészség, a megismerési és kognitív funkciók, fejlődik az agy, az összpontosító készség. A 6–13 éveseknek 11 óra, a 14–17 éveseknek 8–10, a 18–25 éveseknek 7–9 óra alvás ajánlott. 

A mennyiségen kívül az alvás minősége is fontos. A gyakran megszakított alvás nem jó minőségű. Ott, ahol a gyerek alszik, 20 C-fok körüli legyen a hőmérséklet. 

A stressz hatása 

Felmerülhet a stressz gyanúja, ha a gyerek alig beszél az iskoláról, csak a legszükségesebb információkat mondja el. Ehhez hozzájárulhat az, ha túl erős kritikával illeti a szülő a gyereket, nagyon megterhelt a memóriája, vagy sok a tananyag, amit meg kell tanulnia. A túlterhelt tanuló teljesítménye csökken és stresszes lesz. Ilyenkor mind a szülőnek, mind a tanítónak segítenie kell. A szülő például úgy javíthat a helyzeten, hogy irónia nélkül beszélget el vele a gondjairól, nem bírálja és nem veti szemére a hiányosságokat, megértő vele és bízik a javulásban. Ellenőriznie kell, hogy eleget aludjon, egészségesen táplálkozzon és sokat tartózkodjon a friss levegőn. Segítenie kell neki abban, hogy jól megszervezze az idejét, és ellenőriznie kell, nincs-e túl túlságosan megterhelve a gyerek. 

A testi egészség fontossága 

Ha észreveszi, hogy hunyorog vagy rosszul lát, minél előbb vigye szemorvoshoz. Minél előbb derül fény a bajra, annál nagyobb az esély a sikeres kezelésre. A szemhibás gyereknek sokkal nagyobb erőfeszítésébe kerül, hogy egyáltalán lásson, így gyorsabban elfárad, nem képes megfelelően összpontosítani. 

Nem mindegy, milyen cipőt visel 

A nem megfelelő cipő árt a lábnak és gerincferdülést okozhat. A csontok helyes fejlődése szempontjából nagyon fontos, hogy a lábujjaknak elég helyük legyen a cipőben. Mindenképpen természetes anyagból készültet vásároljon neki. Legyen puha, szellős, nedvfelszívó, ami nem ingerli a bőrt és alkalmazkodik a talp formájához. A műbőrből és műanyagból készült lábbeli nem alkalmas a gyereknek, mert kemény, nem szellőzik, nem engedi át a nedvességet, így a gombás fertőzés táptalaja lehet. 

Az egészséges tízórai az alap 

Az iskolásnak jó minőségű és változatos ételeket kell fogyasztania, beleértve a tízórait is. Jó energiapótló főleg akkor, ha még délután is van oktatás. A tízórai tartalmazzon teljes kiőrlésű kenyeret és sajtot, egy adag gyümölcsöt és zöldséget, mint rost- és vitaminforrást, továbbá tejet, joghurtot, tiszta vizet, amit cukormentes teával válthat fel, friss gyümölcslevet vagy szénsavmentes ásványvizet. 

Nem ajánlottak tízórainak az energia- és túlcukrozott italok, édességek, helyettük teljes kiőrlésű kekszet, aszalt gyümölcsöt vagy magasabb kakaótartalmú édességet csomagoljunk neki. A tízórai alkossa az egész napi energiabevitel 15 százalékát. Lehetőleg mindig azonos időben étkezzen a gyerek.

Ebéd az iskolában 

Az iskolai étkezdében az étlapot speciális kritériumok szerint állítják össze, amit az aktuális tudományos ismeretek alapján mindig aktualizálnak. Az ételek összetételének meg kell felelnie a gyerek korának, egészségi állapotának, biztosítania kell a helyes fejlődést. Ezért fontos, hogy mindig egyen meleg ételt az iskolában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?