Igazság a csirkehúsról

csirkehús

Szlovákiában a csirkehús a kedvelt húsok közé tartozik. Nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen ízletes, gyorsan és sokféleképpen elkészíthető. Kitűnő tápanyag-összetételének köszönhetően a táplálkozási szakember azoknak is ajánlják, akik diétáznak. Sokan viszont azért nem fogyasztják, mert elhiszik azokat a hamis információkat, amelyek róla keringenek. Az alábbi összeállítás a Pravda alapján készült.

Mítosz Növekedési hormonokkal és antibiotikumokkal táplálják

Nem igaz. Az antibiotikumos kezelés csak indokolt esetben engedélyezett. Szlovákiában minimális mértékben használnak antibiotikumot. Állatorvosnak kell elrendelnie, és addig nem kerül a hús forgalomba, amíg az állat szervezetéből ki nem ürül. A fogyasztó tehát ilyen hússal nem is találkozik. Külföldön több olyan esetről is tudnak, amikor antibiotikumot használtak a növekedés serkentésére (a múltban Lengyelországban és Brazíliában fordult ez elő.) Ezért jó, ha hazai csirkét vásárolunk. Nálunk nagyon szigorúan ellenőrzik az antibiotikumhasználatot. A hormonok és más, az izomzat növekedésére ható anyagok használata az egész Európai Unióban tilos.

Mítosz: A gyorsan felnőtt baromfi rossz minőségű

Tévedés. A brojlercsirke 35 nap alatt nő fel, s ez egész Európára érvényes. Gyorsan növő fajtáról van szó. Néhány termelő ezt a időt 40 napra hosszabbította meg. Van lassabban növő baromfi, ennek 4090 napra van szüksége. Ezek a csirkék sötétebbek és keményebb a húsuk. A vásárló azonban a puha és omlós húshoz szokott, amit a gyerekek is fogyaszthatnak. Másik érv, ami ellene szól, hogy minél hosszabb ideig növekedik a csirke, annál jobban fenyegetik a környezetéből rá leselkedő betegségek.

Érdekes

Mit tartalmaz 100 g csirkemell?

Energia 120 kcal
Fehérje 22.5 g
Zsír 2.6 g
Telített zsírsavak 0.6 g
Egyszeresen telítetlen zsírsavak 0.7 g
Többszörösen telítetlen zsírsavak 0.4 g
Szénhidrát 0 g
Cukor 0 g
Rost 0 g
Nátrium 45 mg
Koleszterin 73 mg
Glikémiás Index 0

Mítosz: A nagyüzemi termelésű csirkék ketrecekben és csarnokokban szoronganak, s ez nem jó

Tévedés. A higiénia szempontjából jobb, ha zárt helyen vannak, mert védve vannak a külső környezettől. A „hagyományos udvarban” sok parazita leselkedik rájuk. A csarnok a madaraktól és a fagytól is megvédi őket. A nagytermelőknél számítógép irányítja a hőmérsékletet és a világítás erősségét. Figyeli a szén-dioxid és az ammónia szinjét, valamint a levegő nedvességtartalmát. A brojlercsirkék neveléséhez száraz almot használnak, amiben ugyanúgy kapirgálhatnak, mint az udvaron.

Mítosz: Jobb kistermelőtől vásárolni

Nem igaz. A kistermelő a természetes környezetre és a jobb táplálásra hivatkozik, de nem mindig tudja biztosítani, hogy a hús biztonságos legyen. Ráadásul a levágott csirkét nem tudja két órán belül 4 C-fokra lehűteni. Ha ellenőrzés nélkül nevel valaki csirkét, az mindig kockázatot jelent. A nem engedélyezett házi nevelés során a baromfi nehézfémekkel vagy káros anyagokkal kerülhet kapcsolatba.  (pa-k) 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?