Idős emberek veszélyben

Az égési sérülések különleges helyet foglalnak el a balesetek között. Statisztikai adatok szerint az összes baleset több mint 5%-a a testet ért magas hőmérséklet következtében létrejövő károsodás. Ezek közül kiemelkedő a – főképp gyermek- és időskorban előforduló – forrázás.

Az égési sérülés súlyosságát a károsodott testfelület kiterjedése és mélysége, valamint a beteg kora alapvetően meghatározza. A trauma nagyságát csak egy adott időpontra vonatkozóan értékelhetjük, ugyanis a bőr nagyon rövid idő alatt képes nagy mennyiségű hő felvételére és tárolására.

Az égett testfelszín nagyságát a Wallace-féle 9-es szabállyal határozzuk meg. A fej, egy-egy felső végtag, a törzs elülső felszínének a fele, a háti felszín fele, egy-egy alsó végtag fele számít a testfelület 90%-ának. A sérült tenyér felszíne, illetve a gáttájék 1-10%. Gyermek esetében az eltérő testarányok miatt módosulnak az értékek.

A károsodási hőhatár 65 °C. Az efölötti hőmérséklet szövetkárosodást, fehérjekicsapódást okoz. A lángsérülés, a lángra lobbant ruházat, a forró tárgyak legtöbbször mélyre hatoló sérülést, míg a forrázás felületes vagy átmeneti károsodást okoz. A megolvadt műanyag, a bitumen leggyakrabban mély sérülést okozhat.

Az égési sérülések sohasem síkban, hanem térben zajló folyamatok. Nem felületet, hanem 3 dimenziós szövettömböt érintenek.

Az I. fokú sérülésnél nincs szövetpusztulás. A bőr legfelső rétege károsodik, ennek következtében kipirul, fájdalmassá válik. A bőrredők kisimulnak, enyhe duzzanat keletkezik. A túlzásba vitt napozás is ilyen bőrjelenséget mutat.

A II. fokú sérülésnél már fehérjekicsapódás jön létre. Elpusztul a hám, hólyagok képződnek, az irha ép marad.

II/2. égésnél az irha egy része is elpusztul. Tehát a bőr valamennyi rétegét érinti a hő káros hatása.

III. fokú sérülés esetén a bőr teljes vastagságban elpusztul. Az égés területe szürkés, a felületi hólyagok megrepedhetnek, felszakadhatnak.

IV. fokú égésnél a bőrön kívül a mélyebb szövetek, inak, izmok, idegek, csontok is visszafordíthatatlanul elpusztulnak. A súlyosan károsodott sérült testrész szenesedik, fekete színűvé válik.

A beteg életkora lényeges, meghatározó tényező. Idősek és kisgyermekek esetén a szervezet folyadékmennyisége, hő- és folyadékháztartása eltér a fiatal vagy középkorú felnőtt korosztályétól. E két szélső életkortartományban az égés súlyosabb következményekkel járhat. A viszonylag kisebb égés is halálos lehet.

Az égés nem csak a bőr helyi elváltozása. Hatására a szervezet egészét károsan érintő folyamat alakul ki. A nagy fájdalom és a folyadékvesztés sokkfolyamatot indíthat meg. Az úgynevezett égésbetegség során a bőr védekező funkciója megváltozik. Folyadékpárologtatása és áteresztőképessége sokszorosára nő. Az erekben a vér besűrűsödik és a hajszálerekben apró érelzáródások keletkezhetnek. A máj- és a veseműködés zavart szenved. A károsodott bőrfelületen át a baktériumok könnyen bejuthatnak a szervezetbe, ahol súlyos, életveszélyes fertőzést okozhatnak.

A sérült gyógyulási esélyét tekintve, az időben és kellő hatékonysággal végzett elsősegély meghatározó jelentőségű.

Az égett testfelületet tegyük szabaddá úgy, hogy a bőrbe égett ruhát ne tépjük ki a helyéről. A haladéktalanul megkezdett hűtéssel legfontosabb célunk a hőhatás mielőbbi megszüntetése és a szövetekben maradt hőmennyiség elvonása. Ez fájdalomcsillapító hatásán túl csökkenti a kialakult vizenyőt és az erek falának áteresztőképességét.

Elsőbbséget élvezzen a 15–18 °C-os folyó csapvíz 15–20 percen át történő alkalmazása. Ennek hiányában gyakran cserélt hűtőborogatással vonjuk el a bőrben raktározott hőt. Hűteni csak az I. és II. fokú égést szabad, ahol a hólyagok nem szakadtak fel. Nagy testfelületű III. fokú égésnél a beteget hűtés nélkül csavarjuk lepedőbe és azonnal hívjunk mentőt.

Ha orvosi segítség 15-20 percen belül nem érhető el, akkor nagy fájdalom esetén felnőtt sérültnek egyszerre maximum 3-4 darab fájdalomcsillapító tabletta is adható. Előzőleg az esetleges gyógyszerérzékenységre feltétlenül kérdezzünk rá. Az orvosi szintű elsősegély előtt a súlyosan égett sérültet itassuk többször, alkalmanként kevés folyadékkal. Az égett testfelületet steril kötszerrel kell befedni. A 25%-ot meghaladó égésnél a fertőzésveszélyt nagymértékben csökkenti, ha a beteg ruháját nem veszszük le és a károsodott területet vasalt lepedőbe csavarjuk.

Ha a beteg fázik, vacog, úgy testét feltétlenül takarjuk be, mert a lúdbőrözés tovább fokozza az oxigénhiányt.

Döbbenetes gyakorlati tény, hogy még napjainkban is találkozunk olyan esetekkel, amikor az égési sebet tejföllel, étolajjal, vajkrémmel kezelik odahaza. A következmények sokszor kritikusak.

Gyermekek égésénél, felnőttek 5%-nál nagyobb másod- és harmadfokú égésénél hívjunk mentőt. A mentőszolgálat orvosi szintű mentőellátást igyekszik biztosítani minden nagy felületű, súlyosabb égési sérült ellátásához és speciális égési osztályra szállításához.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?