A legenyhébb tünetek jelentkezésekor máris betegnek érzi magát? Gyakran időz különböző orvosi rendelőkben, mint utóbb kiderül, teljesen feleslegesen? Tanulja meg szétválasztani a vélt problémát a valóstól!
Hipochondria vagy betegség?
Felesleges az aggodalom: Fáj a feje, szédül, zavarodottnak, kimerültnek érzi magát, rázza a hideg? Ezek a tünetek éppúgy felléphetnek a stressz következtében, mint a kórosan alacsony vércukorszint miatt.
Érdemes kivizsgáltatni magát: Hipoglikémia esetében a vércukorszint nagyon alacsony (3 mmol/l alatti). Ha hajlamos a múló roszszullétekre, hordjon magánál gyümölcsöt, teljes kiőrlésű kekszet vagy müzliszeletet.
Orrmelléküreg-gyulladás
Felesleges az aggodalom: Sokan azonnal bakteriális fertőzésre gyanakodnak, ha a megfázást orrfolyás, valamint az orrban és a homlok tájékán jelentkező fájdalom kíséri, pedig a vizsgálatok szerint a betegek csupán 3 százalékánál mutatható ki baktérium okozta fertőzés. Ezt azért is fontos leszögezni, mert sokan hajlamosak azonnal antibiotikum-kúrára fogni magukat. Az orrdugulás okozta fejfájásról sem állítható, hogy a melléküreg-gyulladás tünete.
Érdemes kivizsgáltatni magát: Ha a panaszok nem szűnnek meg annak ellenére sem, hogy pihent, sok gyümölcsöt fogyasztott és vény nélkül kapható orrcseppet használt, forduljon orvoshoz! Különösen akkor ne halogassa tovább, ha visszatér a láz, erősödik a fájdalom, vagy folyamatosan köhögés kínozza.
Vashiányos vérszegénység
Felesleges az aggodalom: Hajlamosak vagyunk az egész napi robot okozta kimerültségünket egyetlen mondattal elintézni: „biztosan vashiányos vagyok”. Sokakat a vitaminkészítményekről szóló reklámok győznek meg arról, hogy a kimerültség egyetlen oka csakis a vashiány lehet. Ezzel szemben a 20–30 éves nőknek csupán 5 százaléka érintett, bár valóban vannak veszélyeztetettebb csoportok: a várandós és vegetáriánus nők, illetve a sportolók.
Érdemes kivizsgáltatni magát: Először is próbálkozzon a folyadékbevitel növelésével és több alvással. Ha ezek hatására kezdi energikusabbnak érezni magát, elmúlik a sápadtság és a kimerültség, fölösleges a vaspótlás. Ám ha hat hét után is ugyanolyan gyengének érzi magát, jobb, ha orvoshoz fordul, és vérvizsgálatot kér. Ha beigazolódik a gyanú, szedje az utasítások szerinti készítményeket és próbálkozzon növelni a bevitt vasmennyiséget. Fogyasszon minél több tofut, spenótot, sovány marhahúst, keresse a boltokban a vassal dúsított müzlit.
Depresszió
Felesleges az aggodalom: Ki ne érezte volna már úgy, hogy semmihez sincs kedve, ok nélkül szomorú, nincs étvágya, vagy éppen állandóan enne? A lehangoltságot gyakran depressziónak tituláljuk, holott a szezonális változások is befolyásolják a hangulatunkat. A néhány hetes bágyadtság vagy kedvetlenség sok testmozgással, D-vitaminpótlással, piros színű gyümölcsök fogyasztásával leküzdhető.
Érdemes kivizsgáltatni magát: Sajnos még mindig sokan vélekednek úgy, hogy akinek mindene megvan, nem is lehet depressziós. Ám a depresszió nem egyszerű levertség, hanem az agyban lejátszódó biokémiai jelenség, és a szimpla lehangoltsággal ellentétben - ami megszűnik azonnal, ha a kiváltó ok megoldódik – többnyire csak gyógyszerekkel és pszichoterápiával kezelhető.
Étel- vagy laktózérzékenység
Felesleges az aggodalom: Ha „csak” puffadás, rossz szájíz, emésztési nehézség jelentkezik, nem biztos, hogy allergiáról van szó, erről ugyanis akkor beszélhetünk, amikor bizonyos tápanyagok – leggyakrabban a dió, a liszt, a tehéntej, a tojásfehérje – az immunrendszer védekező reakcióját váltják ki, ami viszketésben, kapkodó légvételben, csalánkiütésben nyilvánul meg. A tejtermékek esetében sem biztos, hogy akinek például egy pohár tej megivása után fájni kezd a hasa vagy hasmenés kínozza, az egyértelműen laktózérzékeny. Tény, hogy sokak szervezetéből hiányzik a laktóz lebontásához szükséges enzim, de az emberek 90 százaléka bátran ehet-ihat tejtermékeket.
Érdemes kivizsgáltatni magát: Először is csökkenteni kell a tejfogyasztást, illetve más élelmiszerekkel együtt érdemes kortyolni a tejet. Lehet, hogy nem a minőség, csak a mennyiség okozza a kellemetlen tüneteket. Ha a változtatások dacára is megmaradnak a problémák, irány az orvos.
Csökkent pajzsmirigyműködés
Felesleges az aggodalom: A betegség tünetei nem annyira karakteresek, hogy azonnal felismerhetőek legyenek. Mert attól még, hogy fáradékonyak és ingerlékenyek vagyunk, illetve szabálytalan a menstruációnk, nem valószínű, hogy csökkent pajzsmirigy-működési rendellenességben szenvedünk.
Érdemes kivizsgáltatni magát: Ez a betegség – a közhiedelemmel ellentétben – nemcsak az idősebbeket fenyegeti, már huszonéves korban is komolyan kell venni a tüneteket, ha azok kiegyensúlyozott életmód mellett sem múlnak el 6-8 hét alatt. Ha a fenti tünetek mellett még izomgörcs, székrekedés, hidegérzékenység és súlygyarapodás is jelentkezik, feltétlenül vizsgáltassa ki magát! A diagnózis késői felállításának következményei ugyanis súlyosak lehetnek: meddőség, szívproblémák, sőt akár a születendő gyermek értelmi képessége is sérülhet.
Csontritkulás
Felesleges az aggodalom: Ha egy harmincas nőnek egy baleset során eltörik valamelyik csontja, még nem kell feltétlenül elkönyvelnie, hogy elkezdődött nála a csontritkulás folyamata. Az viszont tagadhatatlan, hogy a legtöbb hölgynek küzdenie kell azért, hogy megőrizze csontjai szilárdságát. A kockázati tényezőket sem szabad figyelmen kívül hagyni: ilyen lehet a gyakori menstruációkimaradás, a kis testsúly, az alacsony kalciumtartalmú diéta, az étkezési probléma, a dohányzás, valamint az örökletesség. A legfontosabb teendő a megelőzés, ez napi 1000-3000 mg kalcium bevitelét, a dohányzás és az alkohol mellőzését, továbbá az egészséges testmozgást jelenti.
Érdemes kivizsgáltatni magát: Bármely rizikófaktor esetén ajánlott orvoshoz fordulni, hiszen a csontritkulás akár már 40 éves kor előtt is megkezdődhet anélkül, hogy ennek bármilyen látható tünete lenne.
Melanóma
Felesleges az aggodalom: Ha furcsa elváltozást észlel a bőrön, nem kell azonnal a legrosszabbat feltételezni. Az idő előrehaladtával mindenkin egyre több anyajegy jelenik meg, figyelje csak meg a kisbabákat, akik szinte „szeplőtelenek”. Ugyanakkor tény, hogy a huszonéves nők körében a leggyakoribb rákfajta a melanóma.
Érdemes kivizsgáltatni magát: Különösen akkor ajánlott bőrgyógyászhoz fordulni, ha a felfedezett bőrelváltozás aszimmetrikus, furcsa a színe vagy szabálytalan a pereme. 20 éves kor felett semmiképpen sem árt évente egyszer átvizsgáltatni a bőrfelületet, főleg ha világos hajú, szemű és bőrű, és már többször hólyagosra égett a napon. Ha a melanómát korai stádiumban diagnosztizálják, a gyógyulás esélye igen nagy.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.