A hízásra hajlamosak örök problémája, hogy hogyan szabaduljanak meg a felesleges kilóktól, ha pedig végre elérik az áhított „súlycsoportot“, hogyan tartsák meg azt. A fogyókúra szigora persze függ attól, hogy egészségünket fenyegeti-e komoly veszély, vagy csupán 1-2 kiló leadása a cél.
Heti egy kilogramm elég
Ma már tesztek és mérések tömkelege készül abból a célból, hogy eligazítson minket a „felesleggel“ kapcsolatos kérdésekben. A legnépszerűbb ezek közül a BMI, amellyel a normális súlyhatárokat, a túlsúlyt és az elhízást, illetve annak fokozatait határozzák meg. Úgy számíthatjuk ki, ha a testsúlyunkat (kg) elosztjuk a méterben kifejezett testmagasságunk négyzetével (pl.: 63:1,72 = 21,79). A fogyókúrával foglalkozó irodalom gyakran említi még az elhízás típusának megállapítására a derék- és csípőbőség arányát. Ha elosztjuk a derékbőséget a csípőbőséggel; a kapott eredmény a férfiaknál a 0,9 alatt fogadható el, nőknél pedig 0,8 alatt (ideális a 0,7!). Érdemes azonban figyelembe venni, hogy két azonos magasságú és súlyú ember között jelentős alkati eltérés lehet, ezért az elhízás mértékéről és jellegéről a legtöbbet mégis a zsírszövetszázalék árul el. Annak viszont, aki szokott néha tükörbe nézni, sok újat nem mondanak ezek az adatok. Amit ott látunk, az ugyanaz, csak nem számokban kifejezve. Ha a számítgatások vagy a tükörrel való őszinte szembenézés után úgy döntünk, hogy a fogyókúra rögös útjaira lépünk, bizony nincs könnyű dolgunk.
MÓDSZEREK
Sokan a kalóriák számolgatásával próbálkoznak, ennek a módszernek azonban az a nagy hátránya, hogy inkább a mennyiségre, mint a minőségre helyezi a hangsúlyt. Egyes étkezések elhagyása pedig azzal a veszéllyel fenyegethet, hogy a következő alkalommal többszörösen pótoljuk a hiányt. Az egyik legrosszabb megoldás, ha a főtt ételeket hagyjuk el az étrendünkből, ezen az úton haladva szinte biztos, hogy egyre kevésbé leszünk képesek uralkodni a növekvő éhségérzeten, az egészségügyi következményekről nem is beszélve.
AKKOR HOGYAN?
Egy szempontot mindenképpen el kell felejteni a fogyókúrával kapcsolatban, ez pedig a gyorsaság. A statisztikák ugyanis azt mutatják, hogy a villámdiétákkal kísérletezők 98 százaléka öt éven belül visszahízza eredeti testsúlyát. Ne kedvetlenedjünk el tehát a mérleg nyelve láttán, egy fogyókúra elején a látványos súlycsökkenés csupán a folyadékveszteségből származik. Ezt követően elégedjünk meg heti egy kiló eltűnésével.
A legjobb fogyókúrás receptek lényegében az egészséges táplálkozás alapelveit követik, azaz: naponta többször, kis mennyiséget, sok zöldséget, gyümölcsöt, minél kevesebb zsiradékot kell fogyasztani, s ki kell iktatni a nassolásokat, a láthatatlan kalóriákat.
Szükségünk van ezen kívül önfegyelemre is, mely erőteljesen fejleszthető a mozgás által. A fogyókúrát ezért ne tekintsük átmeneti „csak kibírom valahogy“ állapotnak, a kívánt testsúly elérésénél ugyanis sokkalta nehezebb feladat annak megtartása. Ilyen értelemben a fogyókúra egyfajta tréningezés a későbbi helyes étrendhez és életmódhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.