Hegyes levelű tölggyel az emlőrák ellen?

tölgyfa

A Rákkutató Világszervezet (WCRF) adatai szerint az emlőrák világszerte a leggyakoribb daganatos betegség a nők körében, az összes rákbetegséget tekintve pedig a második. 2018-ban több mint 2 millió új esetet regisztráltak. Nem meglepő, hogy az egész világon rengeteg kutatás folyik azzal a céllal, hogy csökkenjen a betegek száma.

A Journal of Ethnopharmacology szaklapban jelent meg nemrég az a tanulmány, amely szerint a hegyes levelű tölgy gyökérének kivonata hatásosnak bizonyult két emberi emlőráksejtvonal ellen.

Az ősi kínai orvosok is ismerték

A Himalájától Japánig honos hegyes levelű tölgy terebélyes, akár 15 méter magasságot is elérő, lombhullató fafaj. A kínai Huaibei Normal Egyetem Élettudományi Iskolájának kutatócsoportja abból a tudásanyagból indult ki, miszerint a kínaiak régóta használják ennek a fának a kérgét mind a nem rákos, mind a rákos daganatok kezelésére. Egy 2015-ös tanulmányban egyebek mellett az is olvasható, hogy a hegyes levelű tölgy leveleit a hagyományos kínai orvoslásban gyomor-, máj- és mellrák esetén is használják a rákos sejtek burjánzásának meggátolására. Fontos azonban megjegyezni, hogy egyelőre tisztázatlan a hegyes levelű tölgy hatásmechanizmusa a különféle ráktípusok ellen. Ennyi elég volt ahhoz, hogy a kutatók figyelme a fára összpontosuljon.

Szerkezeti változásokat idéz elő

Mindenekelőtt a gyökérkivonathoz kellett hozzájutniuk, hogy vizsgálni tudják. Ebből derült ki, hogy sok benne az ember számára hasznos úgynevezett bioaktív vegyület, például kumarin és származékai, flavonoidok és tanninok. Ezután következett a gyökérkivonat hatásosságának ellenőrzése. Kiderült: a kivonat hatására a rákos sejtekben programozott sejthalál (a rákos sejtek önmagukat pusztították el) és sejtes önemésztés (a sérült rákos sejtek felbomlanak) ment végbe. A kivonatot különböző koncentrációban alkalmazták, és más-más mértékben, de minden esetben jelentősen rontotta a rákos sejtek életképességét és a sejtsarjadzást. Ez annak köszönhető, hogy a rákos sejtekben szerkezeti változásokat idézett elő. A kivonat képes volt jelentős mértékben a rákos sejtek áttéteket képező tulajdonságát is elnyomni. Mindez a kutatók szerint arra utal, hogy a rákos sejteket érintő sejthalál folyamatának előidézése révén feltehetően hasznos lehet.

Talán tényleg hatásos...

Ez az ismeret még valamire rávilágít, mégpedig arra, hogy a több évezredes hagyományos kínai orvoslást nem ajánlott lebecsülni, hiba lenne teljes egészében elutasítani. Sokkal inkább tovább kellene gondolkodni azon, hogy mit, miért és mire használnak. Hiszen ha valamit régóta használnak, ami sokaknak segít, az talán tényleg jó lehet, még ha hatékonyságát egyelőre nem is bizonyította a modern tudomány. Szerencsére nő azon természetes alapanyagok száma, amelyek hatását immár tudományos kutatások is vizsgálják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?