Eddig úgy tűnt, hogy a betegségek végre csillapodnak, de ismét rengeteg a fertőzött Szlovákiában. Az influenza és a koronavírus mellett felütötte a fejét a skarlát, ráadásul a szomszédos országokból a kanyaró és a lepkehimlő is könnyűszerrel eljuthat hozzánk.
Három fertőző betegség is megjelent – veszélyesebbek az influenzánál
Az elmúlt hetekben az influenzával fertőzöttek aránya Trencsén megyében bizonyult a legmagasabbnak, a legalacsonyabb pedig Pozsonyi megyében volt. A betegség leginkább az öt év alatti gyerekek közt terjed.
Egy Pozsony melletti faluban, Gidrafa (Budmerice) a skarlát ütötte fel a fejét. A helyi óvodában egyre több a fertőzött, így az intézmény otthonmaradásra késztet minden oltatlan gyereket. A szakemberek szerint nem egyedi esetről van szó – Szlovákiában évente megjelenik a betegség.
A skarlát egy bakteriális fertőzés, ami a test jelentős részét beborító vörös kiütések formájában jelentkezik. Cseppfertőzéssel és testi kontaktus útján terjed, 2-4 napos lappangási idővel, és torokgyulladás, valamint magas láz kíséri. A tünetei közt szerepel még a hasfájás és a hányás, illetve az úgynevezett „málnanyelv”, mely során a nyelven először egy fehér réteg jelenik meg, ami pár nap után leválik egy érdes, vörös felületet hagyva maga után.
Az egykor súlyos gyermekbetegség ma már antibiotikummal könnyedén gyógyítható, ám ha kezeletlen marad, akkor a szívet, vesét és más szervek működését befolyásoló súlyos problémákat is okozhat. 2023-ban összesen 1 095 skarlátos megbetegedésről számoltak be. 2024 első hónapjában összesen 71 skarlátos esetet jelentettek, legtöbbet Zsolna megyében.
Az osztályok és oktatási intézmények bezárása az influenzaszezonban egyéni megítélés alapján történik. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az ilyen rövid lappangási idővel rendelkező betegségek esetén általában nem hoznak karanténintézkedéseket, ellenben fontos a korai diagnózis és a beteg elkülönítése
– közölte Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) sajtóosztálya.
Az utóbbi hetekben Magyarországon is rohamosan megnőtt a skarláttal és lepkehimlővel fertőzött betegek száma, a tünetbéli hasonlóságok miatt laikusként nehéz megkülönböztetni egymástól a két betegséget. A lepkehimlőt a gyermekek egy része akár tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel – hőemelkedéssel – pár nap alatt átvészeli, azonban az állapotos kismamáknál a terhesség első három hónapjában nagyon veszélyes lehet, akár vetélést is okozhat.
Európában emellett terjed még a kanyaró, és csak idő kérdése, hogy hozzánk is eljusson az alacsony oltottsági szint miatt. Az elmúlt évben a kontinensen a kanyaróval fertőzött betegek száma az előző évhez képest több mint háromszorosára nőtt.
A megelőzés alapja az összes említett betegségnél az alapvető higiéniai szokások betartása, a beteg otthoni elkülönítése fertőzés esetén, valamint az immunrendszer erősítése.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.