GYÓGYTURMIX

Bélfertőzés és billentyűzet
Ha tartunk a fertőző baktériumoktól, ne csak a WC-ülőkét sikáljuk le többször, de a számítógép táján is gyakrabban takarítsunk – komoly gyomorbajoktól kímélhetjük meg magunkat.

Bélfertőzés és billentyűzet

Ha tartunk a fertőző baktériumoktól, ne csak a WC-ülőkét sikáljuk le többször, de a számítógép táján is gyakrabban takarítsunk – komoly gyomorbajoktól kímélhetjük meg magunkat. A számítógépek klaviatúráin több ártalmas baktérium tenyészhet, mint a WC-ülőkéken, ezek pedig könnyen okozhatnak kellemetlen bélrendszeri panaszokat, például hasmenést, főként, ha a számítógép mellett eszünk – derült ki a Which? nevű brit fogyasztói csoport vizsgálatából. A felmérés szerint az emberek tizede sosem tisztítja le a billentyűzetet, 20% pedig az egér tisztaságával nem törődik, kb. fele kevesebb, mint havonta takarítja le a gépét.

Halálos lehet az energiaital?

Egy brit élelmiszer-áruházi eladó nemrég szívroham következtében halt meg, amit minden jel szerint egy közkedvelt energiaital váltott ki. A 40 éves Alredo Duran szívrohamot kapott a napokban, ami a halálát okozta. Duran minden éjjel körülbelül négy doboz energiaitalt nyakalt be, aminek következtében szívnagyobbodása lett, így a szíve a végén már nem volt képes elegendő vért pumpálni a szervezete ellátásához – derült ki a boncolás során. Amerikai kutatások kimutatták, hogy napi két doboz energiaital fogyasztása már egy hét után is mintegy 10 százalékos vérnyomás-emelkedést vált ki. A kutatók nem javasolják a szívbetegeknek az ilyen jellegű innivalók fogyasztását.

A húgyutak „hangjai”

A katétert mikrofon cserélheti fel a vizeletürítési zavarok diagnózisában, egy holland kutató ugyanis rájött, hogy a herezacskók mögé helyezett mikrofon segítségével mérni lehet a prosztata-megnagyobbodás okozta húgycsőszűkület mértékét. A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás a legtöbb idős férfit érintő állapot, ami gyakran összenyomja a húgycsövet, vizeletürítési panaszokat: gyenge húgyúti áramlást és a gyakori vizelést okozva. Ugyanakkor ennek oka a gyenge húgyhólyag is lehet, amin egy prosztataműtét nem segít. Ha egy betegnél felmerül a prosztata-megnagyobbodás (BPM) gyanúja, a húgycsövön keresztül a hólyagba juttatott katéter segítségével mérik meg a hólyag nyomását és a húgyúti áramlást vizelés közben. Ez a vizsgálat időigényes, fájdalmas, és fertőzésveszélyes. Szükség lenne egy egyszerű, fájdalmatlan mérési módszerre a húgycsőszűkület és annak elhelyezkedésének megállapítására. Tim Idzenga holland kutató ötlete az, hogy a húgycsőben lévő vizeletáramlás által keltett hangokat lehetne felhasználni a húgycsőszűkület mérésére. (medipress)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?