Gyereknek, terhes nőnek nem

A vegetarianizmus nemcsak étrendet, hanem egy életmódot is jelent. Aki valódi vegetáriánus, az nem iszik alkoholt, nem dohányzik, és gyakran relaxál.

A fő vegetáriánus irányzatok

Szemivegetáriánus: A baromfihús, hal, tojás, tej, és tejtermékek fogyasztását is megengedi.

Lakto-ovo vegetáriánus: Az étrend tartalmazhat tejet és tojást.

Laktovegetáriánus: A növényi eredetű élelmiszerek mellett a tej és tejtermékek fogyasztása is megengedett.

Ovovegetáriánus: Engedélyezett a tojás fogyasztása.

Vegán – szigorú vegetáriánus: Kizárólag növényi eredetű élelmiszerek fogyasztását engedélyezi.

Az irányzat altípusai: a nyers koszton élők (a nyersanyagokat hőkezelés nélkül fogyasztják), fruitáriánusok (főleg gyümölcsöket fogyasztanak), makrobiotikusok (az élelmiszerek bio- és natúr jellegén van a hangsúly).

A megfelelő életmódot folytató vegetáriánusoknál egyes betegségek ritkábban fordulnak elő, bár ugyancsak egészséges életmódot folytató, de vegyes táplálkozást követőknél hasonlóan jó eredmények érhetőek el.

Egyes vegetáriánus táplálkozási formák, valamint rosszul összeállított étrend esetén hosszú távon egészségkárosodás is kialakulhat. Az állati eredetű élelmiszerek mellőzése különösen a gyermekeket, terheseket és az időseket veszélyeztetheti.

A vegetáriánus táplálkozás hívei az alábbi élelmiszercsoportok felhasználásával állítják össze étrendjüket:

cereáliák, kenyérfélék, magvak (búza, zab, rozs, rizs);

száraz hüvelyesek (bab, lencse, borsó, szója);

zöldség és főzelékfélék;

gyümölcsök;

olajos magvak;

zsiradékok.

A tej és tejtermékek, a tojás, húsfélék, halak fogyasztása attól függ, hogy az illető mennyire veszi szigorúan a vegetáriánus étrendet.

A vegetáriánus étrend jellemzői

A napi energiabevitel általában alacsonyabb, mint vegyes táplálkozást folytatóké, mivel a növényi élelmiszerek energiatartalma alacsony. Jellemző a magas élelmi rost fogyasztása, ami teltségérzetet keltve csökkenti az éhséget. Az állati eredetű élelmiszerek csökkentése, illetve mellőzése miatt a bevitt zsiradékmennyiség is csökken, ugyanakkor a szervezet nem jut megfelelő mennyiségű állati eredetű fehérjéhez.

Ásványi anyagok közül előfordulhat, hogy a szervezet kevés vashoz, cinkhez és kalciumhoz jut. A vas felszívódása a növényi eredetű élelmiszerekből sokkal rosszabb, mint az állati eredetű élelmiszerekből. A tejet és tejtermékeket sem fogyasztó vegetáriánusok esetében elégtelen lehet a kalciumbevitel is, ami növeli a csontritkulás kialakulásának kockázatát.

A B12-vitamin csak az állati eredetű élelmiszerekben található, így a vegán étrendet folytatók esetében ennek hiányával mindenképpen számolni kell. Emellett D-vitamin-hiány is előfordulhat.

A szigorú vegetáriánus és a makrobiotikus étrendet folytatók körében előforduló kockázati tényezők: kimerültség, sorvadás, lassú testi növekedés, fehérjehiány, alacsony energiabevitel, nem megfelelő zsírsavellátottság, felszívódási zavarok, vashiányos vérszegénység, egyes vitaminok, ásványi anyagok hiánya, pl.: B6-, D-vitamin, cink, kalcium, vas.

A rizikótényezők mellett a vegetarianizmusnak vannak pozitív egészségi hatásai is, pl.: ritkább az elhízás, a túlsúly, kisebb az alkoholfogyasztás, alacsonyabb lehet a koleszterin és a vérzsírok szintje, ritkább az epekövesség, a magas rostfogyasztás miatt javul a bélműködés, kedvezően befolyásolhatja a magas vérnyomást, ritkábban alakulnak ki egyes daganatos betegségek, valamint a cukorbetegség is ritkábban alakul ki.

A vegetáriánusok jó egészségi állapota nemcsak a táplálkozásukkal, hanem egész életmódjukkal összefügg, mivel általában nem dohányoznak, nem fogyasztanak alkoholt, többet mozognak.

Fontos, hogy az, aki a szigorú vegán étrendet követi, rendszeres orvosi ellenőrzéseken is részt vegyen, hogy az orvos tanácsára szedett vitamin- és ásványi anyag-készítményekkel elkerülhesse a hiánybetegségeket.

A figyelmesen összeállított vegetáriánus étrend fedezheti a szükséges makro- és mikrotápanyag-szükségletet.

Gyermekek, idősek és várandós nők esetében a hús nélküli étrend helyett inkább a vegyes táplálkozás ajánlott, mert ők még érzékenyebbek a hiányos táplálkozás következményeire. A terhesség alatt a nem megfelelő mennyiségű, illetve minőségű tápanyagbevitel koraszülést, valamint alacsonyabb születési súlyt okoz. Ilyenkor egyébként is különös figyelmet kell szentelni a megfelelő mennyiségű vas, kalcium, D-vitamin bevitelére.

Összegzés

A megfelelően összeállított húsmentes táplálkozás egészséges embereknek nem okoz egészségkárosodást, sőt egyes betegségek kockázatát csökkentheti is. Fontos azonban tudni, hogy szigorú vegetáriánus étrend mellett súlyos hiányállapotok is kialakulhatnak, és a vegetarianizmus e fajtája semmiképp sem javasolt gyermekek, idősek és várandósság esetében.

A szerző dietetikus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?