Néhány nappal ezelőtt sokan felfigyeltek a hírre, melyszerint Szlovákia környezetvédelmi minisztériuma engedélyezte, hogy génkezelt kukoricát hozzanak be az országba.
Génkezelt vagy hagyományos élelmiszert?
– Semmi szenzáció nincs a bejelentésben. A környezetvédelmi minisztérium döntésével véget ért egy szabályozási folyamat, s ezzel Szlovákia felzárkózott Európa fejlettebb részéhez. A minisztérium ún. biológiai biztonsági bizottságában, amelynek kutatók és kormánytól független szervezetek is a tagjai, alaposan megvitattuk ezt a kérést, s nem tértünk ki a biztonság és az esetleges kockázat kérdései elől sem.
Lépten-nyomon azt tapasztalhatjuk, hogy az emberek tájékozatlanok magáról a génsebészetről, nem beszélve a génkezelt terményekről. A tömegtájékoztató eszközök sem mindig tisztázzák, szüntetik meg a kételyeket, s ez tovább fokozza a hisztériát…
– Valóban nehéz helyzetben van, aki nem szakember, mert a sajtóból nem kap megfelelő útbaigazítást, pontos tájékoztatást. Sok féligazság lát napvilágot. Néhány nappal ezelőtt Litvániában részt vettem a génkezelt élelmiszerek esetleges veszélyeinek megítéléséről szóló nemzetközi konferencián. A közép- és kelet-európai országok is azt az Európában elfogadott elvet vallják, hogy semmit sem szabad eltitkolni, ami a génkezelt élelmiszerekkel kapcsolatos kérdésekkel függ össze.
Sokan - s nem csak laikusok - úgy vélekednek, hogy Amerikában azért van annyi elhízott ember, mert génmanipulált élelmiszereket fogyasztanak.
– Erről szó sincs. Az említett élelmiszerek kb. 10 éve vannak forgalomban, kövér ember pedig már nagyon régen van Amerikában. Az elhízottság okait másutt kell keresni.
Az emberekben – kellő információ hiányában – már maga a génmanipulált szó is félelmet kelt, félnek az esetleges új betegségektől…
– Nézze, Európában évente 50 ezer ember hal meg az utakon, de egy olyan esetről sem tudunk, amikor a bűnös a génmanipulált élelmiszer volt. A tudomány nem tudja kizárni azt, ami még meg sem történt. Ha volna egy eset, akkor már ki tudná számítani a negatív hatás valószínűségét. Mindenesetre minden észrevételt, ismeretet feldolgozunk, felhasználunk. Egyébként már nálunk is kaphatók ilyen élelmiszerek, s a génkezeltség tényét a törvény értelmében a csomagoláson fel kellene tüntetni; ám én még nem találkoztam ilyennel.
Európa egyelőre védekezik a génkezelt élelmiszerek nagyarányú elterjedése ellen. Az embernek az az érzése, mintha az Egyesült Államok és Európa vitájáról volna szó…
– A génsebészetet Európában fedezték fel, de az Egyesült Államokban jobban gyökeret eresztett. A génkezelt termények kétségkívüli nagy előnye, hogy csak egyszer kell permetezni őket, mert ellenállóak a kórokozókkal szemben, ugyanakkor több értékes tápanyagot tartalmaznak, mint a hagyományosak.
Ön szerint biztonságosak a biotechnológiával termesztett terményekből készült élelmiszerek?
– Nincs tudomásunk arról, hogy valahol egészségkárosodást okoztak volna. Kanadában kezdetben a génkezelt burgonya olcsóbb volt, mint hagyományos. Ezután egy masszív felvilágosító kampányt indítottak, amelyben elmondták az embereknek, hogy az új krumpli kevesebb mérgező anyagot tartalmaz. Egy idő után felemelték az árát, s ennek ellenére vásárolták az emberek. Még egy példa: a génkezelt repcéből készült olajban több zsírsav van, s ezáltal minősége vetekszik mondjuk a pálmaolajéval.
Mit tanácsol a tamáskodóknak?
– Mindenekelőtt azt, hogy mindenki próbáljon több forrásból tájékozódni. Én ebben a tömegtájékoztató eszközöknek óriási fontosságot tulajdonítok. Minden érvet mérlegelni kell. A történelemből tudjuk, hogy a fontos találmányok után mindig született valami, ami ugyanazt a találmányt az ember ellen fordította. Gondoljunk csak az atomra vagy a puskaporra. Ezt a tényezőt most sem lehet kizárni. A lényeg ez, hogy mihamarabb megszülessenek a jogszabályok, amelyek megfelelően ellenőrzik és szabályozzák a génmanipulált növények alkalmazását. Amerikában ezek már azóta léteznek, hogy elterjedtek a génkezelt élelmiszerek. Célunk az, hogy az embert kellőképpen tájékoztassuk, és saját maga döntsön: génkezelt vagy hagyományos úton előállított élelmiszert vásárol-e.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.