Fogyjon franciásan!

Miközben tájainkon a lakosság közel fele túlsúlyos, a francia nőknek mindössze tíz százaléka küzd súlyproblémával, holott étrendjük három legfontosabb eleme a csokoládé, a sajt és a bor. Ahelyett, hogy irigykedne rájuk, kövesse diétás programunkat, hogy ön is elérhesse álomsúlyát!

A francia nők tisztában vannak vele, hogy a legjobb módszer alakjuk megőrzése érdekében, ha a minőségi étkek zamatát élvezik. Például azokét az intenzív ízű sajtokét, amelyekből már egy falatka is elég. A kenyér sem tabutéma náluk, egyszerűen csak ügyelnek a mértéktartásra, mint ahogyan a magas kakaótartalmú csokoládék sem kerülnek tiltólistára, hiszen ezekből már egyetlen kockányi is kielégíti az édesség utáni vágyat.

Kényeztetéssel karcsúsodhat

A következőkben hasznos tanácsokkal látjuk el, hogy ön is könynyedén elkészíthesse azokat az ízletes ételeket, amelyek fogyasztásával úgy veszíthet testsúlyából, hogy a nemkívánatos kilók jó ideig nem is térnek vissza. Felejtse el mindazt, amit eddig a diétákról hallott, mostantól olyan finomságokat is ehet, mint a borban pácolt bélszín krumplipürével vagy a ropogós bagett. A francia nők titka, hogy kizárólag kiváló ételeket falatoznak szépen lassan, nagy élvezettel, éppen ezért beérik kisebb adagokkal, ezáltal kevesebb kalóriával is. Gondoljuk csak végig, hogy bármennyire is próbálunk megbarátkozni a hagyományos diétás ételekkel – például a natúr joghurt-puffasztott gabonaszelet párosítással –, az ízélmény nem lesz tökéletes, és elég hamar ácsingózni kezdünk egy csokis keksz után.

A diéta szabályai

1. Minden reggeli és ebéd 500 kalóriát tartalmaz, míg a diétában szereplő vacsorák általában 600 kalóriásak. Utóbbihoz nyugodt szívvel elfogyaszthat egy pohár bort, de pár kocka csokoládét is ehet az utolsó étkezést követően.

2. A franciás életmód elengedhetetlen tartozéka a napi harmincperces mérsékelt testmozgás (séta, vásárlás stb.). Ha ezen túl még az edzőteremben is eltölt egy félórát, bátran megihat egy cukormentes frissítőt.

3. A diétát igazítsa alkatához! Ha csak néhány kilótól kíván megszabadulni, akkor 1500 kalóriánál kevesebbet kell bevinnie naponta a szervezetébe, ha jelentősebb túlsúlya van, meg kell elégednie 1300 kalóriával.

Mit reggelizzen?

A diéta reggelije meglehetősen kalóriadús, de így a jóllakottság eltart egészen az ebédig. Kedvére válogathat az alábbi változatokból:

1 croissant

1 narancs vagy más friss gyümölcs

tejeskávé édesítővel

1 csésze müzli szárított gyümölcsökkel és mogyoróval

2 dl natúr joghurt 1 mokkáskanál mézzel édesítve

1 csésze szőlő

tea vagy kávé édesítővel

egy negyed francia bagett 1 mokkáskanál teavajjal

fél grépfrút 1 mokkáskanál mézzel

2 főtt tojás (ízesítheti apróra vágott friss fűszerekkel)

10 dkg sovány füstölt sonka

1 közepes paradicsom

fél pohár frissen facsart narancslé.

Mit ebédeljen?

Ezeket az ételeket könnyű elkészíteni, a hozzávalók pedig bármelyik nagyobb üzletben beszerezhetők.

Sonkás-sajtos bagett

Egy félbe vágott, közepes méretű francia bagettet kenjen meg 2 teáskanál teavajjal, tegyen bele 45 g szeletelt sovány sonkát és 30 g sovány sajtot.

Vegyes saláta

2 csésze salátalevelet locsoljon meg 2 evőkanál balzsamecettel, és szeleteljen rá egy közepes almát.

Desszertként egyen meg egy kis kocka jó minőségű csokoládét.

Jégsaláta pulykával és kecskesajttal

60 gramm kockára vágott, sült pulykahúst keverjen össze 60 gramm morzsolt kecskesajttal és 3 csésze friss jégsalátával, majd locsolja meg 3 evőkanál balzsamecettel.

Desszert 1 darab friss füge.

Omlett friss fűszerekkel

2 tojást keverjen össze 2 evőkanál friss bazsalikommal, adjon hozzá 30 gramm aprított mozzarella sajtot, majd serpenyőben, omlettként készítse el.

Desszert: 1 közepes őszibarack.

Mit vacsorázzon?

Az alábbi vacsoraötletek nagyjából 600 kalóriát tartalmaznak, a végére beiktatott egypohárnyi bornak vagy a néhány kocka jó minőségű csokoládénak köszönhetően. A receptek kevesebb, mint 30 perc alatt elkészíthetőek, és két személy részére tálalhatók. A salátákkal még teljesebbé teheti az étkezést.

Almasaláta

1 adag salátához vegyünk egy maréknyi zöldsaláta-keveréket, ízesítsük egy evőkanál vörösborral vagy almaecettel. Adjunk hozzá egy teáskanál extraszűz olivaolajat, végül szórjuk meg egy felkockázott almával.

Egész borsos steaksaláta feta sajttal

Figyelem! Az egész bors főzése füsttel járhat!

A még intenzívebb ízhatáshoz feta sajt helyett használhat rokfortot is.

Hozzávalók: 3 maréknyi fejes saláta, 1 kis fej, vékonyra darabolt vöröshagyma, 10 koktélparadicsom félbe vágva, 1 teáskanál egész fekete bors, 20 dkg sovány marhabélszínsteak, 1 teáskanál növényi olaj, fél dl balzsamecet, 5 dkg morzsolt feta vagy rokfort sajt.

Keverjük össze a salátát, a hagymát és a paradicsomot. Őröljük meg frissen a borsot, majd dörzsöljük be vele a steak mindkét oldalát. Forrósítsuk fel az olajat egy nagyobb méretű teflonserpenyőben, tegyük bele a húst, és süssük 5 percig oldalanként. Kis tengeri sóval ízesítjük. Szeleteljük csíkokra a steaket, majd tegyük még melegen a salátaágyra. Öntsük rá az olajat és a balzsamecetet, majd szórjuk meg sajttal. (370 kalória)

Feta sajtos avokádó

Egy avokádót reszeljen le, hintse meg 2 evőkanál morzsolt feta sajttal, ízesítse citromlével és tengeri sóval.

Endiviasaláta mozzarellával

2 csésze endiviasalátát hintsen meg 2 evőkanál almaecettel, valamint 4 evőkanál mozzarella sajttal.

Friss citrussaláta

Fejenként egy csésze salátamixet locsoljunk meg fél rózsaszín grépfrút és 1 friss narancs kifacsart levével.

Lazac kapribogyóval

Hozzávalók: 2 lazacfilé (15-15 dkg), 3 ek. teljes kiőrlésű liszt, 2 evőkanál teavaj, 1/3 csésze erőleves, 2 evőkanál frissen facsart citromlé, 1 evőkanálnyi kapribogyó.

A lazacot fűszerezzük tengeri sóval és egész borssal, majd panírozzuk be a liszttel. Olvasszunk fel 1 evőkanálnyi vajat egy nagyobb méretű teflonserpenyőben, ebbe helyezzük bele a lazacot, és süssük oldalanként 4 percig, míg aranybarna nem lesz. Rakjuk tányérra a lazacot. Öntsük a serpenyőbe az erőlevest és a citromlevet, hagyjuk felforrni, majd tartsuk forrásban egy percig. Ezután vegyük le a lángról, keverjük hozzá a megmaradt vajat, majd a kapribogyókat. A szószt a lazacra rétegezzük. Tengeri sóval ízesítsük. Fél csésze jázminrizzsel és párolt répával tálaljuk. (380 kalória)

8 jó tanács a diétához

Nemcsak azt kell szem előtt tartania, hogy milyen táplálékot vesz magához, hanem azt is, hogy azt miként teszi. Fogadja meg tanácsainkat!

1.Egyen lassan! A lenyelt falatok csak 20 perc múlva keltenek teltségérzetet a gyomorban. Ha komótosan táplálkozik, szervezete reálisan érzékeli, mikor nincs már szüksége ételre.

2.Ahelyett, hogy gyorsan behabzsolná az ételt, kis falatokban egyen, így az ízét is jobban fogja élvezni.

3. Étkezzen tudatosan, élvezze az evést! Sokkal nagyobb örömet okoz az étkezés, ha minden egyes falatra figyel, és az ételeket nem a tévé előtt falja be, szinte észrevétlenül.

4. Kisebb tányérokra tálalja az ételt, így a kevesebb többnek tűnik.

5. Kerülje a mesterséges anyagokat! A szervezet könnyen megemészti a valódi ételeket, ám nem így a mesterséges adalékanyagokat, amelyek súlygyarapodást és egészségügyi problémákat okozhatnak.

6.Étkezése minimum két fogásból álljon, például salátából és főételből.

7.Hagyjon fel a nassolással! Fejezze be az étkezést valamilyen ínycsiklandó falattal, például egy kis szelet minőségi étcsokoládéval.

8.Az étel minősége mindig legyen fontosabb a mennyiségnél! A kevesebb, de gazdagabb étel több hasznos tápanyaggal látja el a szervezetet, mint a nagyobb mennyiségű, de rosszabb minőségű táplálék.

Miért éppen a bor?

A mértékkel fogyasztott bor (napi 1–2 dl) segít megelőzni a szívbetegségek kialakulását – ezt bizonyítja, hogy a borkedvelő franciáknál, olaszoknál és spanyoloknál jóval alacsonyabb a szívinfarktusok száma, mint más európai népek esetében. A vörösbor ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz szövetvédő antioxidánsokat, amelyek gátolják az érelmeszesedéshez vezető káros zsírok lerakódását az érfalakon.

A bor az emésztési problémákat is nagyszerűen orvosolja: mivel némi cukorból, glicerinből, etilalkoholból és értékes ásványi anyagokból áll, ez az összetétel kedvezően befolyásolja az anyagcserét, ezáltal segíti az emésztést.

Magas B-vitamin-tartalmának köszönhetően jótékonyan hat az idegrendszerre, oldja az izomfeszültséget, szabályozza a vércukorszintet, és serkenti a vörösvérsejtek képződését.

Milyet válasszon?

Ha diétázik, elsősorban száraz borokat kortyolgasson. Nem árt ugyanis tisztában lennie azzal, hogy az édes bor literenkénti cukortartalma magasabb, mint 45 gramm; a félédesnél ez az érték 18 és 45 gramm közé esik; félszáraz bornál 4 és 18 gramm közötti a cukortartalom; a száraz borban viszont mindössze 4 gramm vagy annál is kevesebb a cukor.

Nem szükséges drága francia borokat beszereznie, hiszen a jó minőségű magyar száraz borokból is nagy a választék: ilyen pl. a hárslevelű, az olaszrizling, a szürkebarát, de a furmintnak vagy a szamorodninak is van alacsony cukortartalmú száraz változata. Mindig apró kortyokban fogyassza, élvezze a zamatát!

Miért éppen a sajt?

A sajt mindamellett, hogy tápláló, nagy mennyiségben tartalmaz anyagcsere-folyamatokat szabályozó riboflavint, az energiaháztartást egyensúlyban tartó foszfort, a sejtosztódást és vérképzést elősegítő B12-vitamint, az izmok és csontok felépüléséhez szükséges kalciumot, valamint látásjavító és bőrszépítő A-vitamint.

Sajtokat tálalás előtt minimum fél órával vegye ki a hűtőből, mert szobahőmérsékletű állapotban a legfinomabbak. Telt ízük miatt kis mennyiségben desszertként, gyümölccsel vagy zöldséggel tálalva fogyassza!

Milyet válasszon?

A lágy, erjesztett sajtok tartalmazzák a legjobb B12-vitamint. Ilyenek például a márványsajt- és a camembert-félék.

Fehérjedús sajtok közül a mozzarella és a feta sajt a legízletesebb.

A kecskesajt kalciumdús kecsketejből készül, melynek vitamintartalma sokkal magasabb a tehéntejénél, és a tejérzékenyek is fogyaszthatják.

A félkemény sajtok közül sok foszfort tartalmaz az érett cheddar sajt és a pikáns ementáli sajt.

Miért éppen a csokoládé?

Antidepresszáns hatású, ösztönzi az endorfin boldogsághormon termelődését, a fájdalomérzetet csökkenti, ezenkívül serkenti az agyműködést, ezáltal pedig javítja a koncentrációt.

Fontos ásványi anyagokban – káliumban, kalciumban, magnéziumban, foszforban és vasban – is bővelkedik. Ezek pótlására a premenstruációs időszakban különösen nagy szükség van , ezért is sóvárgunk ilyenkor jobban egy kis csoki után.

Antioxidáns hatású anyagokat – polifenolokat és flavonoidokat – tartalmaz, amelyek megvédenek az érrendszeri betegségektől, és lassítják az öregedési folyamatokat. A keserű csoki kutatások szerint a vérnyomást is csökkenti.

Milyet válasszon?

Ha már csokit eszik, az legyen valóban élvezet, ehhez azonban jó minőségű, minél nagyobb kakaótartalommal rendelkezőt érdemes választania.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?