Fertőző gyermekbetegségek – 2.

Bárányhimlő
A vírus – azonos az övsömör kórokozójával – okozta fertőző betegség lappangási ideje 2–3 hét, majd láz és megfázásos tünetek jelentkeznek. Másnap kis piros foltok jelennek meg a testen és a nyálkahártyán, melyek fokozatosan kiemelkednek, középen folyadék képződik bennük.

Bárányhimlő

A vírus – azonos az övsömör kórokozójával – okozta fertőző betegség lappangási ideje 2–3 hét, majd láz és megfázásos tünetek jelentkeznek. Másnap kis piros foltok jelennek meg a testen és a nyálkahártyán, melyek fokozatosan kiemelkednek, középen folyadék képződik bennük. A foltok rendkívül viszkető hólyagokká alakulnak át, amelyek később – ha a hólyagokat nem kaparják el – kiszáradnak tetejükön var képződik. A viszketés miatti vakaródzást mindenképpen el kell kerülni, mert életre szóló hegek, sebhelyek maradnak a testen, s a hólyagok is felülfertőződhetnek. Az iskolából való távolmaradás huszonegy napig indokolt, mert a bárányhimlő rendkívül fertőző betegség. A tüneti kezelés célja a viszketés enyhítése.

Normális esetben az ember csak egyszer lesz bárányhimlős. A gyermekkori fertőzés elmúltával a vírus nem pusztul el, megbújik a szervezetben és felnőttkorban övsömört okozhat. Ritkán az agy egyes területeit is megtámadja a vírus és átmeneti egyensúlyzavart okoz. Ez néhány hét alatt magától gyógyul.

Megelőzhető-e a bárányhimlő?

Övsömört frissen átvészelt betegek véréből készült gammaglobulin alkalmazásával a lappangási idő első napjaiban meg lehet akadályozni a bárányhimlőt. Ezt feltétlenül meg kell tenni immunhiányos betegek esetében.

Mumpsz

A vírusos fertőzés nyálon keresztül jut a szervezetbe, a fül alatt, az állszöglet védelmében elhelyezkedő nyálmirigy (fültőmirigy) gyullad be. A betegség lappangási ideje két–három hét, kezdete influenzához hasonló tünetekkel – láz, didergés, fejfájás – jár, amihez még fülfájás is társul. Másnap jelentkezik a fül tövében lévő mirigyek duzzanata, heves fájdalmakkal, rágási és nyelési nehézségekkel együtt. A betegség lefolyása egy hét, ha nem lép fel szövődmény. A serdülőkor után fertőződött fiúk esetében kialakulhat a fájdalommal és lázzal járó egy- vagy kétoldali heregyulladás. A fertőzés során a herék károsodhatnak, ami meddőséget okozhat. Ritkán előfordul a nők esetében is egyik vagy mindkét petefészek gyulladása. Ez enyhe hasi fájdalommal jár, és ritkán meddőséget is okozhat. Kivételes esetekben fordul csak elő szövődményként az agyvelő- és az agyhártyagyulladás, ezek általában enyhe lefolyásúak. A pihenésen, a láz- és fájdalomcsillapításon kívül nincs speciális kezelés.

Szamárköhögés

A kisgyermekeket érintő, nagyon ragályos, hosszan, akár 6–12 hétig is elhúzódó betegség. A kórokozó a köhögésközpontot ingerli az agyban. A betegség cseppfertőzéssel terjed. A lappangási idő egy–két hét, majd szintén egy–két hétig tartó hurutos időszak következik, az orr, a légcső és a hörgők is begyulladnak. Ebben az időszakban jelentkezik a jellegzetes, szapora, szaggatott, görcsös köhögés a kilégzési szakaszban, a sorozat végén rövid időre elakad a lélegzet, majd hangos, sípoló belélegzés következik. A roham végén a beteg fehéres váladékot köhög fel. Roham után a gyerek kimerült, izzadt. A rohamok közt viszonylag egészségesnek látszik. Láz ritkán jelentkezik, a gyerek gyakran hányhat is. A köhögéstől a nyelvfék elfekélyesedhet. A kezelés alatt antibiotikumokat kell szedni az esetleges felülfertőződések ellen, a folyadék- és táplálékpótlás nagyon fontos. Csecsemőknél kifejezetten veszélyes a szamárköhögés.

Ha beteg a gyermek

Nem lehet elégszer ismételni: a magas láz okozta folyadékveszteséget pótolni kell.

A torokfájást hideg italokkal, páradús szobalevegővel enyhíthetjük.

A nyelési fájdalom miatt pépes ételt adjunk a kis betegnek.

Gyakori hányás esetén a gyereket naponta többször, kis adagokban etessük.

A helyi meleg csillapítja a mumpszos gyerek fájdalmát. A gyerek álla alá helyezett, a feje tetején megkötött enyhén megmelegített sál tovább tartja a meleget, ha kívülről langyos fóliával beborítjuk.

A bárányhimlős kisgyerek körmeit vágjuk le, hogy ne tudja elvakarni a hólyagokat. A gyakori kézmosás, a körömkefe használata is csökkenti a fertőzés veszélyét. A közhiedelemmel ellentétben szabad és tanácsos füröszteni (még jobb a zuhany), ezzel is csökkentjük a viszketést és a fertőzés veszélyét. Ha a szájban is van hólyag, oldjunk fel egy pohár vízben egy kanál konyhasót, s ezzel öblögessen a kicsi. A laza pamutruha ilyenkor a beteg számára a legjobb öltözék.

Ne feledjük, a betegség megviseli a kicsiket. Ilyenkor még nagyobb szükségük van a szülői szeretetre, a közös játékra, mesélésre. orrás: Család és egészség

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?