Ha sápadt a gyerek, a szülők rögtön aggodalmaskodni kezdenek. Az esetek túlnyomó többségében szerencsére nincs komoly baja a csöppségnek, ám előfordulhat, hogy súlyos betegség áll a háttérben.
A lappangó alattomos vérezgetések hosszú idő után vérszegénységgel, sápadtsággal járó tünetekhez vezetnek.
Fehér, mint a hó
A lappangó alattomos vérezgetések hosszú idő után vérszegénységgel, sápadtsággal járó tünetekhez vezetnek. Ilyen például a túl erős és hosszan tartó menstruációs vérzés. Sok fiatal szégyelli, vagy egyszerűen nem foglalkozik ezzel a problémával, holott az orvos talán könynyen segíthetne rajta. Rengeteg az orrvérzős gyerek. Az esetek nagy részében egy apró kis hajszálér tágulata a probléma oka, melyet egy egyszerű beavatkozással végleg meg lehetne szüntetni.
A fehérség igazi betegségeket is jelezhet, ezek közül először a gyakoribbakkal, a más betegségekhez társuló átmeneti sápadtsággal, vérszegénységgel foglalkozunk.
A lázas kis beteg két okból is fehér lesz: egyrészt reflexesen összehúzódnak a bőrerei, másrészt a vérében előbb-utóbb érezhető mértékben csökken a hemoglobin nevű vérfehérje mennyisége és vastartalom, amely óhatatlanul átmeneti, általában magától rendbe jövő vérszegénységhez vezet. Minél súlyosabb a fertőzés, annál nagyobb fokú lesz a vérszegénység. Súlyos esetben vérátömlesztésre is szükség lehet.
Vannak olyan betegségek, amelyeknek elkerülhetetlen velejárója a vérképzés csökkenése. Ide tartozik egy sor vesebetegség, bélfelszívódási zavar, sőt, májbetegség is. A vérszegénységhez vezető vérzékenységnek, hemofiliának is igen sok fajtája van. Szerencsére ezek az akut betegségekhez képest nagyságrendekkel ritkábbak. Azoknak a kóroknak, amelyek a vérképzéssel kapcsolatosak – nem más betegségekhez társulnak – számtalan fajtája ismert.
A teljesség kedvéért meg kell említeni az immunológiai és a daganatos betegségeket, amelyeket előbb-utóbb mindig vérszegénység kísér. E komoly kórok felléptekor többnyire más tünet áll az előtérben: csontfájdalmak, hatalmas nyirokcsomók, máj- és lépmegnagyobbodás, jellegzetes bőrelváltozások, stb. A rosszindulatú kórok közös jellemzője, hogy a több hónapig-évig tartó terápiát követően, felépülésükkor a gyerekek megszűnnek „Hófehérkék” lenni.
A „hófehérséget”, vérszegénységet mindig komolyan kell venni. Ez nem azt jelenti, hogy a szülőnek azonnal vérvételt kell követelnie, ezzel kisebb-nagyobb testi és lelki traumának kitennie a csemetéjét. Először az orvosnak kell alaposan megvizsgálnia gyermeket. Ha ő fontosnak tartja, úgyis laboratóriumi vizsgálatokat rendel el.
Vizsgálat nélkül nem szabad gyógyszert, vasat adni a gyereknek, ugyanis a vaskészítményeknek is lehetnek mellékhatásaik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.