Kezdetben nem fáj, de sok problémát okozhat a csontritkulás, vagyis az oszteoporózis. Egyre gyakrabban fordul elő ez a betegség főleg a változókorú nők körében. Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja szerint Szlovákiában körülbelül 400 ezer ember szenved ebben a betegségben, 85 százalékuk nő. Most arra keressük a választ, miért éppen ők a veszélyeztetettek, milyen elváltozások történnek a szervezetben csontritkuláskor, és hogyan lehet elkerülni a betegséget?
Észrevétlenül rombol a csontritkulás
Az emberek többsége tudja, hogy gyengék a csontjai annak, akinek csontritkulása van. A 30. életév betöltése után csökken a csontszövet. Ennek több oka van. Íme a legfontosabbak: alacsony kalcium- és D-vitamin-szint, dohányzás, családi előfordulás, alacsony ösztrogénszint. Épp ez az a pont, amiből következtetni lehet arra, miért hajlamosabbak erre a betegségre a változókorú nők.
A munkaképes korú nők szervezete – a férfiakhoz viszonyítva – több ösztrogént termel. Ez az a hormon, amely a menstruációs ciklust szabályozza és a reprodukciós rendszert befolyásolja. Van egy fontos tulajdonsága, mégpedig az, hogy tompítja a csontszövetet lebontó oszteoklasztok aktivitását. A változókori hormonális változások hatására azonban kevesebb ösztrogén termelődik, s ez elősegíti a változókorral összefüggő csontritkulás kialakulását.
Ha ezeket tapasztalja...
A csontritkulásnak általában nincsenek tünetei. Éveken át észrevétlenül alakul ki a betegség, miközben a betegnek semmilyen panaszt nem okoz addig, amíg nem törik el valamelyik csontja. Néhány betegnél a testmagasság csökkenése és a hátfájás jelezheti a betegséget.
Kétféle kezelés
A csontritkulást lehet gyógyszer nélkül és gyógyszerrel is kezelni. A nem gyógyszeres kezelés fontos része a mész, a D-vitamin és a fehérje megfelelő mennyiségű napi bevitele, a kellő mozgás és a kockázati tényezők kizárása. Épp a kiegyensúlyozott táplálkozás, a mozgás és a kockázati tényezők visszaszorítása a csontritkulás megelőzésének alapja. A gyógyszeres kezelés lényege a kalciumot, továbbá D- és K2-vitamint tartalmazó preparátumok fogyasztásában és a beteg állapotának megfelelő további kezelésében rejlik.
Kockázati tényezők
- 65 évnél magasabb életkor
- női nem
- változókor vagy méheltávolítás
- családi előfordulás
- az első menstruáció késői jelentkezése
- nuliparitás (sem terhesség, sem szülés)
- férfiaknál a tesztoszteron nem megfelelő termelődése
- egészségtelen táplálkozás
- alacsony teszttömegindex (BMI) – alacsonyabb, mint 19
- a nemi hormonokat termelő mirigyek csökkent működése
- dohányzás és alkoholfogyasztás
Táplálkozás
Akinek csontritkulása van, annak elsősorban D-vitaminban és kalciumban gazdag ételeket kell fogyasztania. Kalciumot főleg az alábbi ételek tartalmaznak:
- mák, káposztafélék (káposzta, karfiol, kel, bimbós kel, brokkoli stb.)
D-vitamin van az alábbi élelmiszerekben:
- hal, halmáj
- tojás
- hús
- tejtermékek
A combnyaktörés következményeiben több nő hal meg, mint petefészek- és méhrákban együttvéve.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.