Az Európai Unió országaiban egyre több a csontritkulásban szenvedő beteg. Az előrejelzések szerint az elkövetkező években jelentősen megnő az ebből adódó csonttörések száma. Szlovákia azon EU-tagországok közé tartozik, ahol az átlagosnál is több embernek törik el valamelyik csontja.
Cukorbetegség is kiválthatja a csontritkulást
Ezt a prognózist komolyan kell venni. A betegség megelőzésén és a korai diagnosztikán kívül arra is oda kell figyelni, hogy a beteg megtanuljon együtt élni a csontritkulással. „Csaknem minden negyedik beteg egy éven belül meghal, aki csontritkulásból eredő combnyaktörést szenved el. Tehát ebben az esetben nemcsak az életminőség romlásáról, hanem szó szerint élet és halál kérdéséről van szó” – figyelmeztet dr. Juraj Payer professzor, a csontritkulással és a csontok anyagcsere-betegségeivel foglalkozó szakmai társaság elnöke.
Rossz helyzetben
A nemzetközi tanulmányok azt mutatják, hogy Szlovákiában nagyobb a csonttörések kockázata, mint a többi EU-tagországban.
„Az 50 évnél idősebb nők körében csak Dániában, Svájcban és Svédországban rosszabb a helyzet. Ellenben Magyarországon 50 százalékkal kisebb a csonttörés kockázata, mint nálunk”
– magyarázza a felmérés eredményeit a professzor. Hozzáteszi: a kilátások nem kedvezőek, várható, hogy 2034-ig a törések száma 2019- hez viszonyítva egyharmaddal megemelkedik.
Nem kis csoportot alkotnak a másodlagos csontritkulásban szenvedők, ami azt jelenti, hogy a betegség valamilyen kezelés mellékhatásaként alakult ki, esetleg ismert vagy ismeretlen betegség okozta. Ebbe a csoportba tartozik a cukorbetegség, ami Szlovákiában a legelterjedtebb civilizációs betegség. A hipoglikémia – alacsony vércukorszint – idején jelentősen megnő az esések és a csonttörések veszélye – mondja dr. Peter Jackuliak.
Fontos az alapbetegség gyógyítása
Mint minden betegség esetében, ebben is kulcsfontosságú a prevenció, legyen szó rendszeres D-vitamin- és mészbevitelről vagy célirányos csontsűrűségmérésről. „A cukorbeteg esetében az orvosnak gondolnia kell az esetleges csontritkulásra, és alaposabban oda kellene figyelnie a laboratóriumi eredményekre. Nagyon fontos az alapbetegség, például a cukorbetegség megfelelő kezelése.
A csontbetegségeket tekintve Szlovákiában nemcsak a csontritkulás, hanem más ritka betegség is előfordul. Ide tartozik a hipoparatireózis, ami azt jelenti, hogy nem termelődik elég paratiroid hormon. Ez a hormon segíti a szervezetben megőrizni a kalcium és a foszfor megfelelő egyensúlyát. „Bár ritka betegségről van szó, minden betegnek biztosítani kell az elérhető modern kezelést úgy, mint a csontritkulás esetében” – mondja dr. Martin Kužma.
Ezzel a betegséggel a rózsahegyi Peter K.-nak is van tapasztalata. Szülei kitartásának köszönhetően még gyerekkorában diagnosztizálták. „Amikor a mész szintje lecsökkent a véremben, epilepsziás rohamra emlékeztető görcsök jelentkeztek, az orvosok sokáig ezeket kezelték. Hálás vagyok apámnak, mert végül a prágai Motole kórházban diagnosztizálták a hipoparatireózist” – mondja a páciens.
A hormonkezelés lenne a megoldás
A 40 éves férfi fokozatosan megtanult együtt élni csontanyagcsere- zavaros betegségével. Ma gyerekeivel együtt sportol, bár természetesen állandóan óvatosnak kell lennie.
„Sokáig nem tudták kezelni ezt a betegséget. Én lényegében a mészpótlással stabilizálom az állapotomat, ami a vese kondícióján is nyomot hagyott. Ma már létezik kezelés, mégpedig mesterséges hormon formájában, de Szlovákiában még nem hozzáférhető”
– jegyzi meg Peter.
A beteg maga jelentkezett a hormon gyártójánál, de ez a kezelés – hasonlóan, mint a biológiai kezelés – évente több ezer euróba kerül. „A hormonkezelés sokkal jobb minőségű életet tudna teremteni és jelentősen csökkentené a szervezetem terheltségét. Mivel gyerekeim is örökölték ezt a ritka betegséget, remélem, hogy mihamarabb minden beteg számára elérhető lesz a hormonkezelés” – reménykedik Peter.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.