Amint az időjárás ősziesre fordult, amint több lett a náthalázas beteg, máris a nyáron elhanyagolt déligyümölcsök után nyúlunk. Hogyan hatnak anyagcserénkre a déligyümölcsök? Mit jelentenek egészségünk védelmében? Mire ügyeljünk a vásárlásnál?
A citrusfélék a föld legrégibb kultúrnövényei közé tartoznak.
Értékes vitaminforrásaink
A citrusfélék a föld legrégibb kultúrnövényei közé tartoznak. A kínaiak már négy évezrede termesztik őket és Babilonban Semmiramis függőkertjeit Krisztus születése előtt 800 évvel narancsfák díszítették. A későbbiekben, Nagy Sándor hadjáratainak köszönhetően, elsősorban a citrom került a Földközi-tenger környékére, míg a narancsot, a kínai almát csupán a 17–18. században hozták környékünkre a portugálok.
ÖRÖKZÖLD VITAMINFORRÁSOK
A citrusok botanikailag az örökzöld rutafélékhez tartoznak, tipikus ismertetőjegyeik a levelükben, a virágukban és a termésükben lévő fajta specifikus illóolajok, melyeknek ezek a gyümölcsök egyedülálló aromájukat köszönhetik. A citrusgyümölcsök három rétegből állnak:
A külső réteg az érett gyümölcsnél a magas karotinoidtartalom miatt sárgára vagy narancssárgára színeződik. Itt foglalnak helyet a speciális mirigyek, melyek az illóolajokat hozzák létre. Ez alatt egy fehéres, szivacsos szerkezetű anyag védi a gyümölcs húsát a kiszáradástól. A külső termésfal felületén viaszfilm gondoskodik a gyümölcs étvágygerjesztő csillogásáról. Az íny- és orrcsiklandozó ízek és illatok jót tesznek egészségünknek is. Az aromatikus citrusolaj 90 százalékban egy limonen nevű anyagból áll, amely állatkísérletekben rákcsökkentőnek bizonyult, és neves tudósok szerint a limonok a májban és a vékonybélben növelik a méregtelenítő enzimek aktivitását.
A citrusfélék héjában és a gyümölcs húságban elhelyezkedő karotinoidoknak (az A-vitamin elővitaminja) is tulajdonítanak rák ellen védő hatást.
A fehér belső héj is tartalmaz további védőanyagokat, flavo-noidokat. Ezekhez tartoznak a vérnarancs vörös pigmentjei is, melyek a karotinoidokkal együtt mint antioxidánsok védik a test sejtjeit az ártalmas „támadásoktól“. De a citrusok ennél többet is nyújtanak: könnyen emészthető szénhidrátokat, ballasztanyagokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat. Már egy nagyobb méretű narancs képes egy felnőtt ember napi C-vitamin-szükségletét fedezni. A citrusfélék a fentieken kívül jelentős mennyiségű folsavat is tartalmaznak.
FAJTÁIK
Narancs. A kereskedelem novembertől májusig a Földközi-tenger környékéről származó, téli narancsot forgalmazza, a júniustól novemberig kapható nyári narancsok a tengerentúlról származnak. A főidény a „szőke“, tehát világos narancsokkal kezdődik, ezeket követik a vérnarancsok, majd a késői gyümölcsök. A korai fajták kitűnőek étkezésre, a vér- és késői narancsoknak inkább a kipréselt levét fogyasztják.
Grépfrút. Nagy, kesernyés-savanykás gyümölcs. Általában a grépfrútfajták húsa világos színű, de vannak kellemesebb ízű rózsaszínű fajták is. Néhány éve piacra került a citrancs és a grépfrút keresztezése, melyet édes íze miatt sweetie névre kereszteltek. Ennek a keverék fajtának a további nemesítése révén jött létre a körte alakú, édeskésen savanyú pomelo.
A mandarin elnevezés lényegében számtalan fajta és féle gyümölcs gyűjtőneve. Valódi klasszikus mandarin ma már alig-alig van forgalomban, a gyümölcsben lévő sok mag miatt nem kedvelik. Nemesítései, a satsuma, a clementina és a tangerin magokban szegényebb, de kevésbé aromatikus, mint az eredeti gyümölcs.
A citrom egyes fajtái a héj vastagságában, a létartalomban és az ízükben különböznek egymástól. A vékonyhéjú fajták általában lédúsabbak, mint a vastagabb héjúak. A nálunk ismert fajtákat általában Olaszországban és Spanyolországban termesztik. A gyümölcs akkor érett, ha héja csillogó.
Kumquat. Az alig ismert, törpe narancsnak is nevezett kumquat a legkisebb ehető citrusfajta. Kínában és Vietnamban évszázadok óta termesztik, dísznövényként, onnan származtak Európába. A minigyümölcsök héja sima, vörösessárga és édes. Tekintettel arra, hogy általában semmivel sem kezelik, hámozás nélkül fogyasztható. Különleges aromája miatt saláták és desszertek ízesítésére használják.
Limone. A trópusok citromát, a limette nevű gyümölcsöt gyakran keverik össze a valódi citrommal, noha héja vékonyabb és a szedése érett állapotban is zöld, teljes érés után pedig sárga. Húsa lédúsabb és aromája intenzívebben fanyar-savanyú, mint a citromé. Tekintettel arra, hogy általában a héját is felhasználják, a limette legtöbbször kezeletlen.
MÉREG A HÉJBAN?
A citrusgyümölcsök igen hajlamosak a romlásra és a penészedésre. A tartósság érdekében felületüket a szüret után engedélyezett konzerválószerekkel kezelik, ezek a következők: biphenyl (E 230), orthophenylphenol (E 231), natrium-orthophenylphen-ol (E 232) és a thiabendazol (E 233). A lé- és vitaminveszteség elkerülésének érdekében a gyümölcsöket ezenkívül mesterséges viaszbevonattal látják el. Tekintettel arra, hogy a konzerválószerek a gyümölcs ízét kedvezőtlenül befolyásolják, nagyobb dózisokban pedig veszélyesek is lehetnek, a kezelt gyümölcsök héja fogyasztásra nem alkalmas. Ha a gyümölcsöket kipréselés előtt forró vízzel megmossuk, le kell alaposan dörzsölni, így a konzerválószerek háromnegyede eltávolítható. A meleg vagy langyos vizes mosás hámozás előtt is ajánlott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.