Erősítse immunrendszerét!

Minden szervezet védekezik az őt érő behatások ellen. Az emberi szervezet leghatékonyabb védekező apparátusa az immunrendszer.

Feladata, hogy szervezetünket a külvilágtól elválasztó határfelületeken, a bőrön, a légutakon és a tápcsatornán át bejutott anyagokat, vírusokat, baktériumokat, gombákat, melyek antigénként viselkednek, felismerje, és ártalmatlanná tegye.

A legfontosabb védőgát az ép bőr hámja, a szem kötőhártyáját védő könny, a légutak csillószőrei, a szájban lévő nyál, a gyomor savtartalma. A szervezet immunvédelme az egyik biológiai rendszer, melyet még nem ismerünk teljes mélységében.

Szervezetünk az őt érő behatásokkal szemben ellenanyagokat termel, ám gyakran nem a megfelelő reakcióval válaszol az antigénekre. Előfordul, hogy túlvédekezik: ezt nevezzük allergiás reakciónak. Az allergia szavunk két görög szóból – allos és ergos – ered, ami megváltozott működést, történést, valami másként történést, nem a megszokott módon való történést jelent.

Máskor az immunrendszer a saját szervezetét tekinti idegennek, és támadja. Ezt nevezzük autoallergiás reakciónak. Az autoallergiás (vagy autoimmun) betegségek a súlyos betegségek csoportjába tartoznak. Ilyenkor az immunrendszer fő feladata kérdőjeleződik meg, a szervezet általános védelmi apparátusa „mond csütörtököt”.

Az immunrendszer kölcsönhatásban áll az idegrendszerrel és a hormonrendszerrel, így az idegállapot is befolyásolja működését. Az immunrendszert az örökletes tényezők is jelentősen meghatározzák, de erősítése érdekében mi magunk is sokat tehetünk. Az egyre növekvő környezetszennyezés, a stressz (a munkahelyen és a családban), az egyre gyorsuló életritmus, a depresszió, a létbizonytalanság, mind-mind gyengítik immunrendszerünket.

Mégis, mit tehetünk?

Először is: táplálkozzunk egészségesen. Lehetőleg kerüljük a tartósított ételeket, főleg a konzerveket, mert ezek számos vegyszert tartalmazhatnak. Ételeinket minél frissebben fogyasszuk, mert a bomlás igen hamar megindul bennük. Ez különösen vonatkozik a halételekre, vagy a nyers tojást tartalmazó édességekre, mártásokra...

A primőráruk meglehetősen sok permetezőszert és egyéb vegyszereket tartalmaznak. Jól mossuk meg őket.

A zöldségek és a gyümölcsök vegyszertartalma egyre nő. Ha megtehetjük, ne sajnáljuk a pénzt a biotermékekre. Ez vonatkozzon a tejre és a tejtermékekre is.

Lehetőleg a teljes őrlésű gabonából készült kenyeret és péksüteményt vegyük.

Fogyasszunk minél több savanyú káposztát, kovászos uborkát, bioerjesztésű savanyúságokat, zöldségeket, joghurtot és kefirt. Ezek mind elősegítik a természetes, egészséges bélflóra kialakulását, és a jó emésztést.

Ne feledjük, hogy az antibiotikumok nemcsak a kórokozókat, hanem a bélflórát is támadják. Épp ezért antibiotikumok szedése esetén minél több bioerjesztésű tejterméket fogyasszunk, lehetőleg naponta mást és mást, valamint rostdús élelmiszereket.

Minél több vitamint, ásványi anyagokat és rostokat tartalmazó gyümölcsöt, zöldséget együnk a főétkezések alkalmával, illetve tízóraira, uzsonnára, sőt, nassolás helyett is. A vöröshagyma, a fokhagyma csíraölő hatással is rendelkezik. Elősegíti a normál bélflóra helyreállítását és az emésztést.

A rendszeres testmozgás is elengedhetetlen ahhoz, hogy megőrizzük, erősítsük természetes védekezőképességünket a betegségekkel szemben. Másrészről, fontos, hogy betartsunk bizonyos higiénés szabályokat is...

Tartózkodjunk sokat a jó levegőn és mozogjunk minél többet. A jó vérkeringés jó oxigénellátást biztosít az immunrendszernek.

Edzzük testünket! Naponta sportoljunk legkevesebb fél órát, hétvégenként kiránduljunk, tegyünk nagyobb túrákat! Aki a hűvös időt a lakásban próbálja átvészelni, az ne csodálkozzon, ha az első nagyobb kimozdulás alatt megfázik. A hideg elleni megfelelő óvintézkedés nem a bezárkózás, hanem a réteges öltözködés!

A túlzásba vitt tisztálkodást – főleg a fertőtlenítőszereket tartalmazó szappanokat – kerüljük, mert kiszárítják a bőrünket, ez pedig utat nyit a fertőzéseknek. A fertőtlenítőszerek allergizálhatnak is – ezekkel is csínján bánjunk.

A gyermekjátékokat nem kell folyamatosan sterilizálni. Az immunrendszer és az egészséges bélflóra kialakulásához csecsemőkorban jó néhány bélfertőzésen (hasmenésen) kell átesni.

Ne feledjük, hogy felnőtt korban sem élhetünk a kórokozók maximális kiiktatásával – hiszen immunrendszerünket is tréningezni kell. Vagyis: „ne essünk át a ló másik oldalára”…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?