EPEDIÉTA

Gyakori étkezés
A diéta általában unalmas, egyhangú étkezést jelent a köztudatban, holott nem kellene, hogy így legyen. Különösen vonatkozik ez az epeköves betegek étkezésére. A sok tévhit közül néhány: nem szabad rostos zöldségféléket fogyasztani, csak pépest szabad enni.

Gyakori étkezés

A diéta általában unalmas, egyhangú étkezést jelent a köztudatban, holott nem kellene, hogy így legyen. Különösen vonatkozik ez az epeköves betegek étkezésére. A sok tévhit közül néhány: nem szabad rostos zöldségféléket fogyasztani, csak pépest szabad enni.

Természetesen az eperoham utáni napokban valóban így van, de csak közvetlenül utána. Ha megnyugodott az epehólyag, vagyis stabilizálódott az állapot, lassan és fokozatosan lehet visszatérni egyfajta kímélő diétára, amelynek a legfontosabb szempontja: zsírszegény táplálkozás, egyszerre csak kevés étel, gyakori étkezés, naponta legalább 5-6 alkalommal.

Tilos élelmiszerek

Zsíros húsok, füstölt húsok, zsíros felvágottak, zsíros tejtermékek, vajas-krémes cukrászsütemények, csokoládé, szardínia, mindenfajta alkoholos ital, erősen szénsavas üdítő, valamint a nagyon erős, izgató hatású fűszerek (feketebors, currypor, friss gyömbér, csípős paprika).

Megengedett élelmiszerek

Sovány, fehér húsú baromfi, (bőr nélkül), zsírszegény felvágottak, rosttartalmú zöldségfélék, nyers gyümölcsök, kenyér- és péksüteményfélék, sovány tejtermékek, főtt tésztafélék, rizs, burgonya, az összes zöldfűszer, édes pirospaprika.

Külön ki kell emelni a banánt, amely az epebeteg diétájába beilleszthető. Erősen leromlott állapotban lévő betegnél kimondottan ajánlott, mert szinte vitamin-, kalória- és ásványianyag-bombának tekinthető. Könnyen emészthető, majdnem minden fontos tápanyagot tartalmaz.

Zsírtalan ételkészítési módok

Majd minden diéta zsírszegény vagy teljesen zsírtalan ételek elkészítését javasolja. ĺme, azok az ételkészítési technikák, amelyekhez egyetlen zsírra vagy olajra sincs szükség. Kenetlen alufóliába csavarhatjuk a húsféléket, azok közül is legfőképpen a csirkecombot, amelynek magas a víztartalma, ezért a sütőbe téve, hamar kiengedi a saját levét. A lé a hő hatására gőzt fejleszt, amiben megpárolódik a hús. Fontos, hogy úgy csomagoljuk be az alufóliába, hogy a leve ne folyhasson ki; roston süthetjük a hússzeleteket. Ha a rost elég forró, azonnal összekapja a hús felszínét, amin a kicsapódó fehérje mintegy kérget képez. Ez a kéreg nem engedi kifolyni a hús levét, tehát szaftos marad. Annyi saját zsiradék van a húsban, ami megakadályozza, hogy leégjen; palacsintasütőben vagy teflonserpenyőben is süthetjük a hússzeleteket, csak az fontos, hogy jó forró legyen az edény alja; gőzben, lyukacsos párolóbetéten a kuktában is megpárolhatjuk zsiradék nélkül a húst, ha a párolóbetét alá öntünk 2-3 dl zsírtalan húslevet. Ez a módszer kisé több időt vesz igénybe, mint a roston vagy serpenyőben sütés, viszont nem képződik pörzsanyag a hús felületén.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?